lapajánló
Gyorsuló uszonyok, a megújulás feltételei és a hazatérő Esterházy leszármazottak
Magyar7 - 36. száma
2024. július 14., 18:00

A középkori világzene varázsa a Jurtanapokon - VIDEÓ

A 19. alkalommal megrendezett Alsószeli Jurtanapok fellépői között szerepelt a Bordó Sárkány együttes, amely saját meghatározása szerint középkori, elsősorban XI-XVI. századi világzenét játszik. Az autentikus, magyar és európai középkori dalokat saját alkotói elképzeléseikkel ötvözik. Repertoárjukban felcsendülnek macedón, németalföldi, provanszál, spanyol és francia dallamok is. A középkori hangulatba ültetett Bordó Sárkány dalok a mai kor világzenei hangzásvilágához igazodó, erőteljes dinamikai felfogásban szólalnak meg.

Videó:  ma7
A Bordó Sárkány, megalakulásától számítva, az elmúlt 10 évben 16 ország folk, középkori és  világzenei fesztiválján mutatta be műsorát,  de számos rangos magyarországi és határon túli magyar lakta vidéken megrendezésre került népzenei eseményen, helyszínen adott koncertet, többek  közt: Zeneakadémia (Kobozreneszánsz), Budai Fonó, Mesterségek Ünnepe, Folkmásfélnap. Erdélyben például: Kolozsvári Magyar Napok, Segesvári Középkori Napok, Felvidéken a Besztercebányai Nemzetközi Dudafesztivál, Alsószeli Jurtanapok, vagy éppen Vajdaságban a Dombos Fest. A Bordó Sárkány a Balassi Intézetek közül a Bukaresti, a Tallinni, valamint a Római Magyar Intézetben adott nagy sikerű koncertet. 

Az együttes különleges hangzásvilágát a korabeli hangszerek arzenálja adja.

Megszólal a koboz, mandocello, reneszánsz furulya, hegedű, középkori síp, középkori duda és egy speciális, középkori hosszú dobokból készült egyedi dobkészlet, a Babylon.

Az együttes számos nemzetközi fesztivál visszatérő vendége. Zenéjük segítségével visszarepülhetünk a múltba, és megismerhetjük a középkor híres világzenéit, illetve az olyan hangszereket, mint a furulya, lantgitár, koboz és még sok más hangszer.

Vannak líraibb hangvételű többnyire hegedűn, citerán és cisteren előadott darabjaik is. Az együttes tagjai nemcsak virtuóz módon játszanak ezeken a hangszereken, de interaktív módon be is vonják a nézőközönséget, hogy megérezzék és megértsék a különböző hangok varázsát. Az együttes dinamikus előadása egy varázslatos légkört teremtett a Jurtanapokon. 

A frontember Szlama László Junior Príma díjas népzenész, és tizenegy éves kora óta muzsikál. 2016-ban szerezte meg mester diplomáját a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem népi pengetős tanár szakon. A fő hangszere a koboz, de mellette használja a citerát és a klarinétot. Stábunknak elmondta, honnan merítenek ötletet a dalok megírásához, illetve milyen forrásokat használnak, és beszélt arról, hogy a középkori zenéről milyen feljegyzések vannak. 

Középkori zenét használunk, egy pici kelta világot, aztán használunk,magyar népzenei feldolgozásokat, magyar népzenéből merítünk. Elég sokféle a forrásunk tekintve, hogy öt tagú a zenekar, öt majdnem különböző zenei stílusból érkezett zenész. 

A koncert előtt stábunk a színfalak mögött kérdezte az együttes frontemberét Szlama Lászlót és Dickmann Roland fúvóst, hogy mennyire is népszerű az általuk játszott középkori világzene, és kíváncsiak voltunk arra is, hogy melyik hangszer a legkülönlegesebb.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.