lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2023. december 8., 09:10

Tisztújítás erőpróbákkal

Olvasom a hírt, hogy a választások éjszakáján szakmai hitelét lenullázó Focus közvélemény-kutató ügynökség így, vihar után, szélcsendben, amikor már nincs tétje, parlamentbe méri a Szövetséget.

szövetség
Fotó: Katona Tamás

A cég választások előtti felméréseiben a magyar párt folyamatosan 3 és fél százalék körül mozgott, ami éppen annyi, hogy elbizonytalanítsa a kétkedőket, sőt, meggyőzze őket, esélytelenre ne szavazzanak. És most, amikor érdemben még a kormányt nem lehet megítélni, tehát azzal sem lehet érvelni, hogy a kiábrándultak fordultak vissza a Szövetséghez, hirtelen parlamentbe mérik a pártot.

Ez nem tudomány, csak zsonglőrködés a számokkal.

Persze, jó lenne az 5 százalék valós adatnak, ám sokkal valószínűbb, hogy folytatódik a manipulatív játék. Tehetik, hiszen a közvélemény-kutatókat senki nem kérte számon mellé lőtt adataikért, és a legtöbb párt valószínűleg tovább eteti őket a jobb adatok reményében.

A Szövetség remélhetően levonta a konzekvenciát és megtanulta a leckét, a jövőben nem tud megspórolni egy magyar mintán készült tisztességes felmérést, amely segítené a tisztánlátást, megmutatná az erőviszonyokat. Szükség is lesz rá, mert fél éven belül két választás is vár ránk, tavasszal államfőt, majd EP-képviselőket választunk.

Előbb azonban a Szövetségben rendezik a sorokat, a párt a hétvégén tisztújító közgyűlést tart.

Egyelőre zárt ajtók mögött folynak az előkészületek, amit máris sokan felrónak a pártnak, miközben az elmúlt három évben épp az volt a leginkább kifogásolható, hogy a platformok tagjai nem a székházban, belső körben intézték ügyeiket, hanem a sajtóban üzengettek egymásnak. Ez volt az önsorsrontás receptje. Az eredményt láttuk, a választók nem az elvégzett politikai munkát jegyezték meg, hanem a személyeskedő vitákat.

Ugyanezt a hibát most a Szövetség megpróbálja elkerülni. Pár nap múlva nyilvános lesz, hogyan képzelik el a párt működését.

Ha nem lépik meg a szerkezeti átalakítást és folytatják a megosztó platformpolitikát, akkor konzerválják a rossz működési mechanizmust és a széttartó érdekek politikáját.

Az eddigiek alapján úgy tűnik, Forró Krisztiánnak nem lesz kihívója az elnöki posztra, ami annyira nem meglepő. Tény, a pártot nem tudta a parlamentbe bevinni, de elfogadottsága, 56 ezer preferenciaszavazata mellette szól, ráadásul nincs nála integrálóbb személyiség.

A személyi kérdésekben fontos lesz Gyimesi György pártbeli szerepe is, amely akár meglepetést is hozhat. A kampányban elvégzett munkája alapján Gyimesinek egyértelműen helye van a Szövetségben, politikai tehetségének, munkabírásának megfelelő feladatokkal. Forró Krisztián is folyamatosan ebben a szellemben nyilatkozik, hangsúlyozva, aki akarja, megtalálja a helyét a pártban. Az sem titok, alelnöki poszttal is megkínálta Gyimesit, a helyzet mégis elmérgesedett. Láthatóan Gyimesi nem tudja magát túltenni a vereségen, ami emberileg érthető, de nem politikai opció.

A dühből született megnyilatkozások, vádak nem sokat hoznak, még korábbi híveit is elrettenthetik. Nem épp szerencsés belépő, ha valaki berúgja a nyitott ajtót.

A labda tehát Gyimesi oldalán pattog. Persze, a bizarr jelző is a politika sajátja, és az meglehetősen bizarr lenne, ha a magyar párt helyett OĽaNO-s múlttal a Smert választaná. A saját út, egy új formáció pedig politikai öngyilkosság lenne, semmi más.

A napokban meglepetésként robbant a hír, hogy a párt elnöksége Forró Krisztiánt jelöli az államfői posztra. Semmi kétség, még egy parlamenten kívüli párt számára sem lehet kérdéses a jelöltállítás, ha komolyan veszi magát. Nem lesz magyar államfője Szlovákiának, jól tudjuk, de így a kampány során a vitákban terítékre kerülhetnek fontos magyar kérdések és érzékeny, elhallgatásra ítélt témák a szlovák közvélemény előtt is, az érvek erejével. Azon persze lehet morfondírozni, hogy ugyanezt akár egy, a párthoz köthető polgári jelölt is tehetné, kevésbé lenne kockázatos. Ők nem ezt az utat választották.

Döntésük mindenképp bátor, komoly politikai elhatározás, Forró Krisztián számára pedig erőpróba, ráadásul nem tét nélküli, ha ugyanis nem sikerülne mozgósítani, és nem hozná a számokat, az rávetülne pártelnöki posztjára, sőt, az európai parlamenti választásokra, annak jelöltjeire is árnyékot vetne.

A jó eredmény viszont alkupozíciót is teremthet. Forró Krisztián a jelek szerint bízik magában és csapatában. Mindenesetre jó kezdés, hogy már a jelöléshez szükséges 15 ezer aláírás összegyűjtésében is aktív szerepet vállal, ott lesz a régiókban, ami előkampánynak sem rossz. Az 5 százalék elérése nem álomhatár. És ha meggyőzően, bátor kiállással tudja ügyeinket tematizálni, sokat nyerhetünk, lendületet adhatna a hitében megroppant közösségünknek is.

Nem lesz egyszerű menet. Bár magyar térfélen politikai ellenfél nem maradt, ellenérdekelt annál több, még saját oldalon is.

A gonoszsággal működtetett hoax hírgyár, a szánalmas névtelen trollhadsereg, és a közösségi média elszabadult hajóágyúi máris beindultak, a zavar- és hangulatkeltés nem titkolt szándékával. A bérenceknek és kibiceknek semmi sem drága. Őket azért találták ki, és azért fizetik, hogy romboljanak. Teszik is...

Megjelent a Magyar7 hetilap 49. számában.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.