2023. február 3., 11:22

Tankokat, de időben!

Ukrajna, annak ellenére, hogy lassan egy éve háborúban áll, hét helyet lépett előre a világ hadseregeit évente rangsoroló Global Firepower listáján. Keleti szomszédunké a világ 15. legerősebb hadserege.

Leopard
Előtérben a Leopard, mellette a "régi" T-72-esek
Fotó: Magyar Honvédség

Gondolom, e sorok írójával együtt sokan várták a Global Firepower 2023-as rangsorát. A honlap a lakosság hadra fogható része, a tényleges haderő és a tartalékos állomány száma, a fegyvernemenkénti fegyverarzenál, a GDP, az ásványianyag-tartalékok, az ipari és a mezőgazdasági termelés és még számos további, mindösszesen 60 mutató alapján évente rangsorolja a világ országainak védelmi képességét.

A háború kitörésekor Oroszország éppúgy a második helyen állt, az Egyesült Államok mögött, és Kína előtt, mint most. Az ukrán veszteségeket látva azt gondolhatnánk, Zelenszkijék nem tudták megtartani 22. helyüket. A feltételezés igaz, csak nem úgy... Ukrajna, a nyugati fegyver- és pénzadományoknak köszönhetően a 15. helyre lépett előre. 

Maga mögé utasította a beismerten lőszerproblémákkal küszködő Németországot (idén 25., tavaly 16. hely), Izraelt (18. hely mindkét évben) és Spanyolországot (idén 21., tavaly 19. hely) is, amelyek – Izraelt leszámítva – keleti szomszédunk bőkezű támogatói, az első leginkább. Csak érdekességképp: Szlovákia a tavalyi 60. helyről a 67. helyre csúszott vissza, ami semmiképp nem jó hír, amikor az ember szomszédjában háború van.

A számos, külön-külön is beszédes mutató közül egyedül egyet hadd emeljünk ki, mégpedig a harckocsik számát. A háború kitörésének évében Ukrajnának 2596 tankja volt. Ez idén 1890-re apadt, ami már első ránézésre is számottevő. 706 tank még a vas árában is olyan léptékű veszteség, amellyel egy háború tépte, állami korrupció szaggatta ország nem képes megküzdeni. Éppen ezért Ukrajna egyre hangosabban követelt nyugati „donoraitól” harckocsikat is.

A január 20-án, a németországi Ramstein amerikai légi támaszponton tartott védelmi miniszteri tanácskozáson amerikai és nagy-britanniai tankok adományozásáról született döntés.  A világ legerősebb harckocsijának számító német Leopard 2 ügyéről azonban még nem egyeztek meg – mondta az ülésen elnöklő Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter.

A németországi belpolitikát nálamnál jobban ismerők elmagyarázhatnák, hogy is működik a németországi döntéshozatal. Talán még emlékezhetünk Angela Merkel nagyon sarkos álláspontjára a görögök és az eurozóna kapcsolatáról, mely pár napon belül teljesen megváltozott. Ramstein óta öt nap telt el, amikor Olaf Scholz kancellár – akit nem lehet Merkellel egy napon említeni – bejelentette, egy századnyi, azaz 14 Leporaddal támogatják Ukrajnát, egyben hozzájárult, hogy mások is átadhassák sajátjaikat. Azóta már Lengyelország, Hollandia, Portugália, Norvégia, Finnország, Dánia, Spanyolország és Kanada is jelezte, kész Leopardokkal támogatni két ukrán harckocsizászlóalj felállítását. Ukrajnának tehát saját bevallása szerint 137 Leopard 2, 31 Abrams A1M1 és 14 Challenger 2 harckocsija van. Papíron. 

A harctéren azonban vasak küzdenek egymással. S bár igaz, a fenti tankok nincsenek egy kategóriában a T-72-esekkel, de egyelőre a hétszázas hiány pótlásától még nagyon messze vagyunk, ráadásul ezeket valakiknek vezetni és szervizelni is fog kelleni, a kiképzés pedig időt vesz igénybe.

Abból pedig Ukrajnának egyre kevesebb van. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a napokban ezt egyértelművé tette. Arra a felvetésre, hogy az egyelőre papíron létező Abrams harckocsik esetleg csak augusztusban érkezhetnek az országba, azt válaszolta: az túl késő.

Megjelent a MAGYAR7 ötödik számában.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.