2018. december 7., 15:54

Táblaháború

Lefestették a magyar helységnévtáblákat Szencen és környékén, jött a hír. No, nemcsak úgy tessék‑lássék, dühödtéknek sűrű, sötét lelkületük adhatott lendületet, mikor otromba módon kék festékkel keresztet festettek a táblákra. Csak hogy tudja mindenki, ki az úr a háznál.

megtisztított helységnévtáblák
Még a régi típusú helységnévtábla Szenc város határában.
Fotó: KDSZ

Szencen és a környező falvakban – ahogy máshol is – hozzászoktak már a gyűlöletnek ehhez a fajtájához, azt mondják, választások tájékán, amikor a magyarok is erőteljesebben láttatják magukat, rendre megkapják ezt az „üzenetet”. Ráadásul az arc nélküli agresszivitásnak gyutacs lehet az olyan akció is, mint a múlt heti rend­őri kirohanás volt a dunaszerdahelyi futballszurkolók egy kis csoportja ellen. A hatalom megfélemlít, ellenségképet gyárt, s ezzel bátorítást ad azoknak, akik a gyűlöletet tevőlegesen is készek megélni, rosszabb híján éppen festékszóróval a kezükben. Aztán a többség agresszív széle elégedetten összekacsint, a többség meg su­nyin hallgat. Mi meg belefáradtan tudomásul vesszük. Lehet, a legtöbbeket már meg sem érinti az alkalmi piktorok festékszórós üzenete, hiszen annyi táblaháborút vívtunk már az elmúlt három évtizedben!

És a harc folytatódik! Csallóközi aktivisták is akcióba léptek az elmúlt napokban, így a Somorjához közeli Bacsfán a Bratislava és a Šamorín felirat mellé kikerült a magyar megnevezés is. No nem festékszóróval, primitíven rongálva, hanem azonos betűmérettel odaragasztva a magyar feliratot. Ahogy az Európában megszokott. A legtöbb kétnyelvű területen, Dél‑Tirolban, Katalóniában, Bretagne‑ban, Horvátországban és még számos helyen ez teljesen bevett gyakorlat, az ott élő nemzeti kisebbség, akik egyébként az adott területen többségben vannak, minden lehetséges módon láttatják magukat, a legtermészetesebb joguk, hogy nyelvüket ilyen szinten is megéljék. Ez ügyben Szlovákia is elkötelezte magát, még ha a hatalom amnéziásként is viselkedik. A belső törvényeket felülíró nemzetközi egyezményeknek, például a Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Kartájának az elfogadásával az ország kötelezte magát a kétnyelvűség megvalósítására, és ez vonatkozik a földrajzi nevekre is. Úgy tűnik, ezt csak a szlovák miniszterelnök nem tudja!

Peter Pellegrini ugyanis megint villantott. Júniusban a nagyszarvai iskolaügy kapcsán üzent a magyaroknak, felszólító módban, a „nem fogom tolerálni” fenyegetésével egyértelműsítve, ne gondoljuk, hogy ugyanolyan jogaink vannak ebben az országban, mint a többségnek. A hangnem az útjelző táblán megjelent magyar feliratra reagálva sem volt finomabb. Ezt nem tűri – írta közösségi oldalán, s törvénysértőnek és provoká­ció­nak nevezte a kétnyelvű feliratokat. Szomorú látlelete ez a mai, nemzeti kisebbségeihez amúgy is szűkmarkú szlovák politikának, amely külső kommunikációjában baráti arcot mutat, és baráti jobbot nyújt, de befelé még csak leplezni sem tudja zsigeri gyűlöletét. És ami ennél is lehangolóbb és megdöbbentőbb, hogy mindehhez megalkuvó, alamuszi módon asszisztál a Most‑Híd.

Pellegrini kiadja az ukázt Érsek Árpádnak, hogy tüntessék el a magyar feliratot, és miniszter urunk máris törölteti a táblát. Nem érvel, nem tiltakozik, villámgyorsan végrehajt. Miközben bársonyszéke arra is felhatalmazná, hogy kezdeményezője legyen, és saját hatáskörében tegyen is a kétnyelvűségért a közlekedésben. Csakhogy mára már talán a nyeretlen kétévesnek is leesett, hogy Bugár vegyes pártja nem a magyar közösség érdekeit hivatott szolgálni a hatalomban. Már a látszatával sem törődnek, hogy lenne ilyen feladatuk. Mit nekik kisebbségi jogérvényesítés, meg jogbővítés! Migrációs paktum és uniós pénzalapok kezelése – ezek a mozgatórúgói Bugár bizniszpártjának.

Egyértelmű, a hivatalos politika a magát magyarnak mondó kormányzati asszisztálás mellett sem fogja megoldani a teljes körű kétnyelvűséget, így egyelőre nem marad más, mint a civil elszántság reménye.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.