Reményteljes hírek a múltból, jelenből és a jövőből is
Aki azt állítja, hogy nincs szükség a felvidéki magyar összefogásra, az nem mond igazat, és nem akar jót közösségünknek, amelynek lélekszáma az elmúlt húsz év során 100 ezerrel fogyatkozott. Aki azt állítja, hogy a kedvezőtlen folyamatot a széthúzás megszüntetése, az ezért felelősök félreállítása és számonkérése lassíthatja, közel jár az igazsághoz. Aki azt állítja, hogy az összefogás megvalósítása egy egyszerű folyamat, és csak akarni kell mindkét oldalon, messze jár a realitástól.
Most mégis mintha pislákolna a fény az alagút végen, és olyan elgondolkodtató „hírek” érkeznek a múltból, jelenből és talán a jövőből is, amelyek óvatos optimizmusra adhatnak okot. Duray Miklós múltidézéssel üzent a jelennek, amikor Kövesdi Károly interjújában arra utalt, hogy 1994-ben a felvidéki magyarok 80 százaléka egységet akart, és nehézségek, politikai áldozatok és kompromisszumok árán ez meg is valósult négy évvel később.
Szerinte ma is lehetne szó az újraegyesülésről.
Mivel ugyanúgy, mint a kilencvenes években az FMK-ban (és részben az MKDM-ben is) a közeljövőben a vegyespárt választói közül is egyre többen fognak úgy gondolkodni, hogy a felvidéki magyarságnak az egység hiánya rosszat tesz, és félre kell állítani azokat a politikusokat, akik a megosztottsággal csak pozícióik megtartására valamint maguk és szűkebb környezetük meggazdagodására gondolnak.
A múltból levont következtetések után a jelenben bíztató jel lehet az, hogy a felvidéki magyar pártvezérek közül az egyik, Menyhárt József, az MKP elnöke Ung-vidéki és bodrogközi kampányútja során Királyhelmecen határozottan kijelentette:
Hozzátette azt is, hogy
Nos, mivel a Most-Híd államfőjelöltje a felvidéki magyar egységet soha nem tűzte ki célként zászlajára, nem is tartja lényegesnek, így könnyen kódolható egykori magyar választói számára az is, hogy Bugár saját egyéni érvényesülését a közösségi cél elé helyezi.
A jövőre nézve pedig reményre ad okot, hogy továbbra is párttag maradhat a gútai Samu István az MKP Országos Etikai és Alapszabály-felügyelő Bizottság (OEAB) megfontolt döntésének értelmében. Az MKP országos elnökségi tagjának párttagságáról a gútai alapszervezet fog dönteni, de a helyi szervezet tagsága is bizonyára méltányolni fogja, hogy nem vagyunk annyian, hogy bárki is nélkülözhető volna. Legalább is Samu István ezt így gondolja!