Nagytakarítás
Már kevesebb bennem az indulat, s mintha az ironikus énem is eltűnt volna. Én voltam-e, aki egykoron paródiákat költött kortárs művészeink stílusában, meg glosszákat írt emberi gyarlóságok, csúfságok, olykor gonoszságok láttán?

Az iratmegsemmisítő fölött gubbasztva „termő férfikorom” néhány versének még megkegyelmezek. Hmm, ez is én voltam. Meg az is, aki a parlamenti szavazás furcsaságait leütve, a készülő tudósítás margójára odaidézte Pilinszky visszatérő Sztavroginját… „Nem gondoltak a rózsakertre, / és elkövették, amit nem szabad. // Ezentúl üldözöttek lesznek /és magányosak, mint egy lepkegyűjtő. // Üveg alá kerűlnek valahányan. // Üveg alatt, tűhegyre szúrva/ ragyog, ragyog a lepketábor. / Önök ragyognak, uraim.”
Mégiscsak szebb egy költemény, mint egy durva szitokszó vagy káromkodás…
Különösen, hogy a visszatérés előzményét is ismerem, az elköszönést: „Mielőtt bármit elkövetnek, / gondoljanak a rózsakertre, / vagy még inkább egyetlen rózsatőre, / egyetlen egy rózsára, uraim.”
Politikának, vagy valami ahhoz hasonlónak szólhat-e örökérvényű – költői – áthallás? Magam máig nem tudtam megválaszolni a kérdést. Mindenesetre: az elmúlt három évtized során szinte teljesen eltűntek a nagypolitikából az írók és költők meg az egyéb művészek; aki maradt, azt meg a múzsa hagyta cserben. A nívó! Ahogy a régi feljegyzések eltűnnek lassan a darálóban, apró sajnálat még bujkál bennem. Igen, mert a régebbi szellemes, elmés, de még szabadszájú beszólásoknak is noblesse volt a manapság dívó alpári kommentstílushoz képest.
Azt hiszem, a versek mentettek meg, mentették meg a lelkemet a teljes a kiégéstől. Mert jobban szerettem a szépirodalmat mindennél; s ha már belekényszerültem a politikai újságírásba, becsülettel akartam csinálni, tartva a kánont:
a hír szent, a vélemény szabad.
Szabadon kérdezni is szabad, ha kellemetlen is. Hallgattam ugyan tirádákat az „ahogy lehet”-ről, konszenzusokról, gentleman's agreementekről (ezt itt most kijavította a drága jó Windows agyrémeitekről-re, s milyen igaza van!), arról, hogy politikusabbnak kéne lennem, ha már egyszer… – de én csak egy mindörökre elvetélt költő maradtam, aki kérdez, olykor az ég felé néz és sokszor gondol az „egyetlen egy rózsatőre”…
S itt a 2004. december 5-ei napról szóló feljegyzés is. Vázlat a rádiós beszélgetéshez D. M.-mel, amiben a magyar szavazók felmentést kaptak, de azért azt is tisztáztuk, hogy Magyarország népe akkor – ha tetszik, ha nem – nemet mondott ránk, határon kívülre rekesztett magyarokra.
Közösségi romlásunk virágai talán akkor indultak burjánzásnak. Csak másnap tudtam meg, hogy beszélgetésünk közben a főszerkesztőnél megszólalt a telefon, s a pozsonyi magyar nagykövetség tanácsosa azt kérte, hagyjuk már abba, valahogy keverjenek le… Pedig akkor a „píszí” még nem is létezett (?), a PC (personal computer) személyi számítógépet jelentett csupán.
Mindegy, no, kaptam két hónap részleges szilenciumot (nem vezethettem élő műsort), míg „azok” elfelejtik, hogy mit tettem.
Agyon is hallgattuk ezt a december ötödikét, holott sokszor, sok helyen ki kellett volna beszélnünk magunkból a traumát, amit okozott. Azért, hogy 15 év „itthoni” magyarszidást követő pár hónapos „otthoni” kisebbségimagyar-gyalázás után legalább mi magunk ne forduljunk önmagunk ellen. Mert hogy ezt tettük, a 2011-es népszámlálás megmutatta, bár erről nem készíttettünk szociológiai felméréseket.
Soha el nem készülő emlékirataim alapanyagai felszeletelve a nagy fekete zsák bendőjében. Lezárva ez a fejezet is.
Elkezdtem a nagytakarítást.
Szoktatom magam a gondolathoz, hogy igazán fontos dolgot nem veszítek, ahogy igazán fontos mondanivalót sem. A darálóba rakott feljegyzések nekem voltak fontosak, olyankor segítettek talpon maradni és élni – a széljegyzetek különösen –, amikor elbillent velem a világ. Mondanivalójuk csak nekem jelentett valamit. Ahogy az emlékezés is. Amerre én haladok, ott már többet ér a költészet, mint a földi jelenségek lenyomatai.
A saját hibáit, bűneit elkövetnie úgy is minden nemzedéknek magának kell, s okulnia is belőlük.