Nagyköveti székekkel a stabilitásért
Nagyköveteket nevezett ki ma Peter Pellegrini köztársasági elnök. Ez általában egy mínuszos hír szokott lenni hírínség idején, de van, hogy nem is kerül a lapok hasábjaira, mivel – bár a pozíció nem becsülendő le – az olvasó életére viszonylag csekély hatással bír, ki fogja Szlovákia érdekeit képviselni mondjuk Kenyában. Na de ma...
Öt nagykövetet nevezett ki ma az államfő. Közülük három "rendes" kinevezés, karrierdiplomaták kerültek a szokásos diplomáciai vetésforgó szerint újabb állomáshelyekre. Mától viszont nagyköveteink sorában tudhatjuk Peter Kmecet és Miroslav Radačovskýt is. A két kinevezés nem tekinthető teljesen egyformának, hiszen a moszkvai MIGMÓ-ban nevelkedett, korábban a washingtoni nagyköveti posztot is betöltő Kmec a diplomácia világából érkezett a pártpolitikába, majd a végrehajtó hatalomba, Radačovský viszont nem tipikus karrierdiplomata.
Így a választások előtti utolsó esztendőben a kormánykoalíció legfőbb célja már nem a népszerűség fenntartása/megtartása, nem az új programok bemutatása, mindössze a parlamenti többség fenntartása. Nem mindegy, kik ülnek a parlamenti padsorokban, meglesz-e az a 76 kéz...
Peter Kmec bicskája az európai uniós alapokért és helyreállítási tervért felelős miniszterelnök-helyettesi posztba tört bele. Leváltását követően ült vissza a parlamentbe, és nem beszélt ki a kórusból, esetében így a nagyköveti pozíció tipikus politikai kompenzáció.
Miroslav Radačovský története sokkal viharosabb, kiszámíthatatlanabb, és kiválóan példázza a szlovák politikai élet populista térfelének működését. Radačovský foglalkozását tekintve bíró, akkor tett szert országos ismertségre, amikor Andrej Kiska akkori államfő tátrai telekügyét tárgyalta, mely Marián Kotleba pártjának listáján európai parlamenti képviselői helyet ért neki.
De olyan kapós lett, hogy az SNS "ejtőernyősökből" álló listájára is felkerült, s bár közvetlen mandátumot nem szerzett, pótképviselőként 2025 márciusában mégis bekerült, de már nem időzött azzal, hogy beüljön az SNS frakciójába: független képviselőként tevékenykedett. Amíg a koalíciónak szüksége volt a szavazatára, ez kezelhető problémát jelentett. Amikor azonban a parlamenti többség stabilizálása vált elsődleges céllá, a kiszámíthatatlanság már inkább kockázatnak számít. Jobb lesz neki Cipruson. Radačovský megkapta a vágyott diplomáciai státuszt, a koalíció pedig fellélegezhetett: a helyére az a Zdenko Čambal ül be a parlamenti padsorokba, aki már "rendes" SNS-es, vélhetően nem lesz vele olyan gond, mint a listára bevásárolt nemzeti celebekkel.
A választópolgár ebből annyit lát, hogy a kormánykoalíció stabilizálta a többségét. A parlamenti többségek nemcsak választásokon születnek. Néha nagyköveti kinevezésekkel is.