2022. május 19., 19:30

MindenNapunk a DenníkN szellemiségében

Erőszakos reklámmal jelentkezett nálam a népszerű szlovák lap magyar változata. Alig tudtam megszabadulni tőle! Reggel telefonnyitáskor telepedett rá a kijelzőre, amelyen a szerkesztőgárda fotója mellett egy felszólítás is várt: Csatlakozz előfizetőinkhez!

Denník N, dennikn
A Denník N pozsonyi székhelye a Jaroš u. 1. alatt
Fotó: Wikipedia

Négyszer kellett újraindítanom a telefonomat, amikor végre mind eltűntek, élen Szalay Zoltán vezető szerkesztővel. Rövid az út az Új Szótól a DenníkN-ig, onnan pedig már csak egy ugrás a lap magyar nyelvű változata, a Napunk. Hónapok óta benne volt a levegőben a magyar nyelvű hírportál alapítása, és most beindultak rendesen!

Úgy harangozták be magukat, hogy a Denník N-nél sokáig gondolkodtak azon, hogyan tudnák megerősíteni a szlovákiai magyar független újságírást.

Hát így! Talán úgy is lehetne tálalni, hogy testvérlapként hogyan erősítsék meg az Új Szót.

Ha már két liberális hangvételű lap fogja hangoztatni ugyanazt, talán igaz is lehet, gondolhatja esetleg magában az ártatlan olvasó. Bár ez visszafele is elsülhet, mivel előfordulhat, hogy gyengíteni fogják egymást a hasonló tartalmú, gyökerű és ideológiájú cikkek. Színes, szivárványos tartalom várható!

Utat mutató és jövőt sejtető például Szalay interjúja Rigó Konráddal, a Híd platform elnökével, amelyből „kiderül”, hogy az orbáni rendszer közelebb van a putyinizmushoz, mint a demokráciához, és nem jó látni, ami Magyarországon történik az illiberális demokrácia rendszerében. No most, ha ezt a Rigó-Szalay véleményt esetleg egybevetnénk a jövőben egy Ma7-ben megjelenő Berényi Józseffel készítendő MKP platformelnökös interjúval, rögtön kétségeink támadnának afelől, hogy a két platformnak van-e egyáltalán keresnivalója egymás mellett ugyanabban a pártban, illetve mennyivel erősebb az összeférhetetlenségük.

Csukjuk be a szemünket olvasás közben, és vegyük a Napunk függetlenségi nyilatkozatát egyfajta segítségnyújtásként a DenníkN szlovák lap részéről. Majd most jól megmutatják nekünk, hogyan legyünk függetlenek az anyaországtól, esetleg az egységes magyar párttól is, saját magunktól is, a magyarságunktól is.

A konzervatív és nemzeti látásmódtól is független, magyar nyelven megjelenő sajtótermékkel csak ők tudnak majd szolgálni. És azzal is, hogyan ne legyünk függetlenek a nemzetek fölé tornyosulni szándékozó brüsszeli gondolkodástól, amely éppúgy egyforma gatyában akarja táncoltatni a nemzeteket, mint ahogy a liberális szócsövei, melyekhez most felsorakozik a Napunk is.

Annak idején a kilencvenes években Vladimir Mečiar kormányfőként úgy tálalta az alternatív oktatás bevezetési szándékát a magyar iskolákban, hogy bizonyos tantárgyak szlovák nyelvű oktatása a magyar tannyelvű iskolákban a magyar gyerekek érdekeit szolgálja.  

A DenníkN magyar nyelvű melléklete, a Napunk nem jelent feltétlenül úttörő jellegű kezdeményezést! Vladimir Mečiar érája alatt a kisebbségi sajtóra szánt összegből jelentették meg a Republika, majd a Slovenská republika négynyelvű, többek között magyar mellékletét is. Sőt, ugyanebben az időszakban jelent meg az Életünk hetilap pár száma is, amelyet a HZDS-hez közel álló Magyar Népi Mozgalom a Megbékélésért és Jólétért alapított. A különbség köztük és Napunk között, hogy azok kormánypárti sajtóként kormánypropagandát közvetítettek magyar nyelven, az azonosság pedig a magyar érdekekkel való szemebfordulásban rejtőzhet.

Ennek a vegyes-projektnek a történetéből kihagyhatatlan a Most-Híd vegyespárt! Sőt, az élén áll ennek az egész káros maszlagnak!

Azt még nem tudjuk, hogy a Napunk hírportál milyen mértékben lesz önálló, vagy túlnyomórészt a DenníkN magyar nyelvű mutációjaként fog működni, de az előzetesek alapján kitűnik, hogy az egykori vegyespártnak, a Szövetségben álló Most-Híd platformnak lehet majd a szócsöve a jövőben.    

Nos, hát annak a lapnak lesz a magyar nyelvű melléklete, amelyben olyan írások is megjelentek, melyeknek már a címük is sokat- és nagyotmondó: Mirek Tóda szlovák újságíró Németh Ilonával készített beszélgetése, amely Orbán a szlovákiai stadionok támogatásával jelöli ki a területet, üvöltenek a himnuszok, és dübörög a nacionalizmus címen jelent meg. Készített a DennikN Rastislav Káčer, egykori budapesti szlovák nagykövettel is olyan interjút, amelyben azt állítja a nagykövet, hogy „elmoszkvásodik Budapest” és az elmúlt nyolc évben már nem sok maradt a demokráciából Magyarországon.

Majd meglátjuk, hogyan tudnak elkülönülni a Napunkban az ilyen írásoktól, de az is lehet, hogy könnyen képesek lesznek azonosulni velük.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.