2021. március 12., 12:21

Mi jut eszünkbe az oltási rendszerről? Teljes csőd

Jó hír, hogy végre lehet oltásokra regisztrálni Szlovákiában. Rossz hír, hogy mindezt gigantikus fénysebességgel szükséges megtenni, másként be sem jutunk a rendszerbe.

Fotó: Radi Anita

A szlovák egészségügyi tárca oltási stratégiájára a „csőd” szó enyhe kifejezés. A „totális összeomlás”, az „őrült vakcinaharc”, vagy éppen a „virtuális fekete lyuk” sokkal találóbb kifejezés lenne arra, aminek éppen tanúi vagyunk.

Állítsák le az eszement regisztrációs stratégiát és a folyamatos kivételezéseket!

Ez zajlik már jó pár napja, amikor egymás után töltik fel, kerületek szerint, a szabad időpontokat, de már röpke 1-2 perc alatt szinte mindegyiket el is kapkodják az emberek. Vagy éppen a rendszer lassul be, esetleg áll le teljesen, és nehezíti a regisztrációt. Ilyenkor az ember, mindegy, hogy éppen melyik kerületben él, majd felrobban az idegtől.

Most akkor ez megy majd minden nap? Egy ilyen eszement harc az időpontokért, ahol semmi más nem dönt, csak a szerencse és a gyorsaság?

Ilyenkor aztán elkerülhetetlenül az a sok kivételezett egyén jut eszünkbe, akik sem a kritikai infrastruktúrába, sem az idősebb korcsoportba nem tartoznak, mégis már rég be vannak oltva, és valahogy jogosultak voltak az előnyre. Nekik nem kell órákig a gép előtt görnyedni, sem villámgyorsan regisztrálni, mint az átlagembernek.

A közösségi hálón többen arra panaszkodnak, a gyorsan elfogyott időpontok arra késztetik az embereket, hogy esetleg más kerületekben próbálkozzanak, ahol még van szabad hely. Tehát az átlagember kénytelen több száz kilométert fuvarozni szüleit, nagyszüleit, csak hogy végre beoltsák őket.

Ennek kapcsán említsük meg, hogy a szerdai regisztrálás során a Kassai kerületben csupán Kassán lehetett a 60 év feletti korosztálynak oltásra regisztrálni. A minisztérium szerint tehát a bodrogköziek, az Ung-vidékiek, avagy a nagymihályiak utazzanak 100 kilométert, hogy egyáltalán beoltsák őket. Vajon hány idős ember fog így tenni a minisztérium szerint?

Többek között ezért is történhetett, hogy míg Pozsony környékén percek alatt elfogytak az időpontok, addig a Kassai kerületben még egy óra múlva is mintegy 5000 szabad időpont villogott a képernyőn. Valószínű, ez a „furcsa” jelenség, nem fogja felkelteni a minisztérium figyelmét. Inkább majd ismét rásütik a keletiekre, hogy ott nem is igénylik az oltást, és teljes az érdektelenség és a tudatlanság. 

Az adott személy egészségügyi állapota is legyen figyelembe véve az oltásokra való regisztrációnál!

Másik fontos dolog, hogy az egészségügyi minisztérium még mindig nem szeretné a „kivételek” listájára helyezni azokat a lakosokat, akik valamilyen krónikus, vagy más komoly betegségben szenvednek (onkológiai páciensek, transzplantáció után lévő betegek stb.).

Marek Krajčí leköszönő tárcavezető korábban már megkapta a kérdést, hogy szerinte nem élvezne-e előnyt egy 30 éves onkológiai beteg egy 50 éves, de jó egészségügyi kondícióban lévő személyhez képest? Krajčí akkor azt hangoztatta, jelenleg a kor számít, meg amúgy is, ilyen betegből kevés van(!).

Ennek következtében egy ilyen komoly betegséggel és legyengült immunrendszerrel rendelkező személy nézze ma végig Szlovákiában, amíg beoltják a makkegészséges és fiatal taxisofőröket, tömegközlekedési járművezetőket, pedagógusokat, politikusokat stb., de ő várjon, mert még csak a 20-40 éves korcsoportba tartozik, egyben nem a kritikai infrastruktúra része.

Tegyük hozzá, hogy az ilyen betegek felkerülhetnek egy várólistára, mint „helyettes/náhradník” (ez az egyedüli segítsége a minisztériumnak). Ez annyit jelent, hogy ha valaki visszamondaná az oltást, akkor elméletileg sorra kerülhetnek, erre azonban a valóságban minimális az esély. Igaz, a jövő héttől azt ígérik, hogy a fiatalabb krónikus betegeknek is kínálnak időpontokat, de csak kizárólag Pozsony megyében.

Szigorúan büntessék meg azokat, akik a koronavírus-járvány kellős közepén kirándulni mennek, és a behozott új koronavírus-mutációval veszélyeztetik más, tisztességes állampolgárok életét!

Az utóbbi napokban felröppent a hír, hogy Szlovákiában 7 személyt azonosítottak a koronavírus dél-afrikai mutációjával. Mint ahogy az elnevezés is mutatja, nyilván a dél-afrikai mutációt nem a Tátrában vagy a Zerge-hegyen szedte fel az illető. Ezek az emberek Egyiptomban, Zanzibáron, Dubajban, Tanzániában kirándulnak a világjárvány kellős közepén, ráadásul beoltatlanul. Aztán amikor hazajönnek, egy egzotikus szuvenírt is hoznak magukkal, egy komoly és sok ember számára halálos betegség formájában.

Joggal merül fel, az ilyen személyek ellen miért nem indul rendőrségi eljárás mások egészségének veszélyeztetése miatt?

Mert ugye, az átlagembert lépten-nyomon arra kényszerítik, hogy tartson be minden szabályt (maszkviselés, kötelező karantén stb.), ugyanakkor egyesek szabadon kirándulhatnak és fertőzhetnek meg büntetlenül másokat a koronavírus új mutációival. Január óta a hírek szerint 30 ezer szlovákiai állampolgár üdült más országokban. Megdöbbentő, ugye?

A kormány pedig lapít. De hogyan is tehetne mást, amikor köreikből is több ilyen szabálysértő van.

Elég csak Štefan Holýra (Sme rodina) gondolnunk, aki valószínűleg a mai napig hetente látogatja családját Angliában (!), miközben az átlagember hónapok óta otthonába van zárva. Holý magától Ján Mikas tisztifőorvostól kapott kivételt, és hazaérkezése után nem kell karanténba vonulnia, sem koronavírus-tesztet végeznie, mindezt abban az időben, amikor Angliában tombolt a brit mutáció.

Nem tudom, hogy vannak vele, de számomra az év szava a „fatálne zlyhanie” (fatális csőd) lesz, főleg, ha a kormányunk kétbalkezes ügyetlenkedését nézem.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.