Majd a DenníkN-en megmondják nekünk a tutit, ne idegeskedjünk!
Hogy mekkora veszélyforrás rejlik a liberális DenníkN nyitásában a magyar olvasók felé, azt mindenki maga döntse el! Viszont az indítás, miszerint a magyarországi ellenzéki sajtót sárba döngöli a magyar kormány, és ennek a levét megissza a felvidéki magyar olvasó is, hamis és rosszindulatú.
Ezzel indokolja a lap, hogy szükségük van a felvidéki magyaroknak egy objektív, Orbántól, a felvidéki stratégiapartnerétől - az egyesült magyar párttól, valamint a konzervatív és nemzeti látásmódtól független, magyar nyelven megjelenő sajtótermékre, amivel csak ők tudnak szolgálni.
Persze, a „jóindulatukat” nem adják ingyen, kalapozni kell a megjelenés érdekében, ha „jót”, szép szivárványost és európait akarunk olvasni!
Nos, a magyar sajtóban a DenníkN kezdeményezéséről beszámoló hírekhez, cikkekhez kapcsolódó kommentek a szociális hálókon elég sokatmondók. Van, aki elmarasztalja, van, aki üdvözli a nem kért felénk fordulást, és olyan is van, aki akár adakozna is a lapnak, csakhogy véget érjen a polgári magyar kormány nézeteihez kötendő, a felvidéki magyar sajtó bizonyos részében jelenleg uralkodó kedvezőtlen légkör. Pedig a szlovák nyelvű liberális lap magyar mellékletének megjelenése főleg az Új Szónak jelenthet majd a jövőben bizonyos mértékben konkurenciát az ideológiai nézethasonlóságból kifolyólag. De pont emiatt az is előfordulhat, hogy vendégpublicistaként újszósok cikkeinek is teret adnak majd a DenníkN-ben.
Megboldogult édesapám szokta volt mondogatni az érsekújvári magyar tannyelvű alapiskola igazgatójaként annak idején, hogy a magyar iskolák szempontjából mennyi veszélyt rejt magában, ha a szlovák alapiskolák 1-2. osztályaiba magyarul jól beszélő tanárok kezdenek el foglalkozni az iskolakezdőkkel. Volt egy ilyen tendencia a városban a hetvenes-nyolcvanas években.
Szinte észre sem vette a gyerek, hogy nem anyanyelvi környezetbe került… Később aztán persze már érzékelte, de a szülőket nem érdekelte! Aztán már erre sem volt szükség, írattak szlovák iskolába enélkül is magyar anyanyelvű gyerekeket…
1989 után egy főtéri séta közben aztán apám megint felkapta a fejét Mečiar egyik behízelgésnek szánt mondatára, aki annak idején a város főterén tartott nagygyűlésen kampányolt az egyik választás előtt. Azt mondta, hogy szerinte nem lenne baj, ha a magyarok által lakott régiókban a szlovák iskolákban magyar nyelvet is tanítanának, hogy az ott tanuló nebulók is képesek legyenek helyesen kiejteni a feje felett csüngő tábla feliratát: Főtér. Mert ő nem tudja, mondta. Pedig akkor már szabadon átjárható volt Österreichba... Ez a szülők megtévesztési szándéka, mondta apám, és újabb gyerekeket vonzana el a magyar iskolától! Aztán mégis inkább az alternatív oktatási koncepcióval álltak elő, hogy a magyar iskolákban tanítsanak szlovákul bizonyos tantárgyakat.
A DenníkN kezdeményezésével lehetne még egy napon emlegetni a múltból a szlovák pártok magyar testvérpártjainak és platformjainak létrehozását is.
Emlékezzünk csak vissza az Együttélésnek búcsút intő idősebb Gyimesi György hosszúnevű pártjára, a Magyar Népi Mozgalomra a Megbékélésért és Jólétért, amely a HZDS testvérpártjaként lett létrehozva, valamint jogutódjára, a Magyar Szocialisták Pártjára. Mostanság már nem divat ékverési céllal a szlovák párt mellé magyar testvérpárt rendelni, sokkal inkább divatos a vegyespártoskodás, illetve a szlovák pártok magyar platformalapítási igyekezete. Az elsőként említett „projektre” majdnem rámentünk mind egy szálig, az utóbbira pedig jó példa a Progresszív Szlovákia magyar platformja, és nem kizárt, hogy a közeljövőben az OĹaNO is valami hasonlóval fog próbálkozni. Embere van rá…
A DenníkN magyar nyelvű melléklete nem jelent feltétlenül úttörő jellegű kezdeményezést! Például már Vladimir Mečiar érája alatt is volt ehhez hasonló, akkor a kisebbségi sajtóra szánt összegből jelentették meg a Republika, majd a Slovenská Republika négynyelvű, többek között magyar mellékletét is. Sőt, ugyanebben az időszakban jelent meg az Életünk hetilap pár száma is, amelyet az említett HZDS-hez közel álló magyar politikai mozgalom alapított.
Nem újkeletű dolog tehát a többségi szirénhang!
Ilyenkor kell magunkat jó erősen az árbóchoz rögzíteni!