2024. május 9., 10:22

Macik a parlamentben és az erdőszélen, faluszélen

Nem tudom, honnan ered a barnamedvével kapcsolatos kettősség, miszerint egyrészt egy játékos, lomha, senkit se bántó, mézimádó mackó (Maci Laci, Vackor mesehősök), másrészt viszont félelmetes fenevad. Mára pedig olyan celebállattá nőtte ki magát, amely gyakori felbukkanásának köszönhetően napi rendszereséggel bekerül a médiák célkeresztjébe.

medve barna medve
Illusztrációs felvétel
Fotó: Pexels

Az élettér-keresés közben az igencsak elszaporodott medvék egyre gyakrabban kerülnek lakott területekre, emberek közvetlen közelébe. Élelemszerzés közben nem riadnak vissza a velük való találkozásoktól sem. Kamerák által rögzített találkozások, utcán való kergetőzések, kukákban élelmet kereső medvékről számolnak be lépten nyomon a hírek.

Már olyan is előfordult, hogy egy településen (Csorbán) a rendőrörsre látogatott be egy szép példány frászt hozva a rend őreire. Mivel csak úgy simán nem lehet Szlovákiában kilőni az elszaporodott példányokat, már a törvényhozóknak is foglalkozni kell velük olyan értelemben, ki van nagyobb veszélyben az országban: az ember vagy medve.

Ha csupán a magas és erős kerítésen túlról szemléli őket az ember, mint például a veresegyházi medveparkban, addig nincs olyan nagy baj, de ha séta vagy kirándulás közben, illetve már az utcán is találkozunk velük, közel sem olyan egyszerű a helyzet. Szlovákiában már odáig fajultak a hívatlan medvelátogatások, hogy sok településen nincs is szükség veresegyházi kirándulást szervezni, ha medvét akarnak látni az ottlakók.

Ráadásul idén január 1-jétől már 14 emberi sérüléssel járó medvetámadás történt Szlovákiában, további 31 alkalommal pedig az érintettek ép bőrrel jöttek ki a helyzetből.

Mintha változna az állatok magatartása és kevésbé félnének az embertől! A medvéket is lelövik, ugye? Ez eddig egyáltalán nem volt olyan biztos! Tény, hogy természetvédelmi, ökológiai szempontból a nagyragadozók jelenléte kulcsfontosságú az adott élőhelyeken.

Az is tény viszont, hogy az emberi élet védelménél nincs fontosabb, és mindent el kell követni a balesetek, sérülések és gazdasági károk minimalizálása érdekében. Az „élni és élni hagyni” alapszabályát azonban nehéz betartani, főleg, ha az ember több száz kilós ragadozókkal közösen használja ugyanazokat az erőforrásokat.

Már a Holdról is látszik, hogy sok a medve Szlovákiában, és míg korábban határozottan féltek az embertől, elkerülték, menekültek előle, mostanában már bátran látogatnak el lakott területekre. Az állomány gyérítése tilos, tényleg csak különleges esetekben, és kizárólag a veszélyessé vált egyedeket szabad kilőni.

Medveügyben hosszútávú stratégiára lenne szükség, amelyhez a szlovák döntéshozókon kívül szükség van az Európai Unióra is, a barnamedve ugyanis uniós oltalom alatt áll, ám a jelenlegi szabályozás túl általános, nem veszi figyelembe eléggé a helyi viszonyokat.

Szlovákiában próbálkoznak a medvék megfékezésével! Jelenleg még az állami szervek eljárása (správne konanie) szükségeltetik a veszélyeztett területen a medvék likvidálására. De mit tegyen a szegény kiránduló, ha szamócaszedéses séta vagy egy egyszerű kirándulás alkalmával a málnásból elébe ugrik egy 250 kilós vadállat?

Mit csináljon? Marad-e ideje eljárást kezdeményezni az állami szerveknél? A medvehelyzet súlyosságára utal, hogy a kormánykoalíció első nekifutásra alkotmánytörvénnyel akarta oldani a problémát. Olyan kivételes esetekre vonatkozott volna, amikor az emberi élet megőrzésének, az ember egészségének társadalmi érdeke prioritást élvezett volna a barnamedvék védettsége felett.

Ilyen esetben vészhelyzetet kellet volna kihirdetnie a járási hivatalnak, és a település ennek alapján kialakíthatott volna egy 500 méteres biztonsági zónát, amelyben a medvét likvidálni lehetett volna mindenféle állami eljárás nélkül. De egyáltalán nem biztos, hogy ezt a medve megvárta volna…

Jóllakik és odébbáll még a vészhelyzet kihirdetése előtt. Végülis nem lesz alkotmánytörvény a medvék kilövésére! A kormánykoalíció nem tudott volna összeszedni annyi szavazatot, amennyi ehhez szükséges. Ezért Tomáš Taraba, a SNS környezetvédelmi minisztere inkább elfogadta az ellenzéki KDH javaslatát. Szerinte ez a javaslat még kicsit tovább is megy, mert az 500 méteres veszélyzóna helyett veszélyhelyzetben a járási hivatal dönthet a kilövési zóna nagyságát illetően.

Ebben a választási időszakban először fordult elő megegyezés a koalíció és egy ellenzéki párt között valamilyen parlamenti törvény elfogadását illetően, amely most a civilvédelemhez sorolja a medvék kilövését, oda, ahol a földrengésről vagy a járványintézkedésekről is döntenek. A járási hivatal összehívja a válságstábot, amely az érintett zónában engedélyt ad az arra kószáló veszélyes medve kilövésére. Csak nehogy közben már máshol garázdálkodjon és veszélyeztessen embereket. Senki nem akar szántszándékkal medvét ölni, de kirándulás közben medvetámadás áldozatává sem szeretne válni!
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.