2019. június 22., 14:20

Ki irán(y)ít a Hormuzi-szorosban?

A múlt héten csütörtökön a reggeli órákban pár perces különbséggel támadás ért a Hormuzi-szoros közelében két tankerhajót. Szem előtt tartva a szigorú tényeket, ennél többet nem is nagyon tudnánk kijelenteni. Még az sem világos, mi történt pontosan a norvég, illetve japán tankhajóval. Nem tudjuk, hogy torpedó, akna vagy repülőgép okozott-e sérüléseket a hajókon, ahogyan azt sem, s ez talán sokkal fontosabb kérdés, kik lehettek az elkövetők.

Hormuzi

Az Ománi- és a Perzsa-öblöt összekötő tengerszoros jó ideje stratégiai fontosságú az Arab-félsziget olajállamai számára, hiszen azoknak nem akad más kijárata a tengerekre. Elképesztő mennyiségű nyersolaj halad keresztül a térségen nap mint nap, a világkereskedelem körülbelül egynegyede. Ez a tény Irán számára egyfajta geopolitikai piros ászt jelent, hiszen a perzsák a szoros lezárásával komoly gyomrost mérhetnének a nyersolaj világkereskedelmére.

De nem teszik. A nyerő(?) lapot mind ez idáig egyszer sem merték kijátszani. Számukra is nyilvánvaló, hogy az Egyesült Államok azonnal duguláselhárításra fogná a térségben állomásozó hadiflottát, és kifüstölnék az iráni haditengerészetet a szorosból.

Így hát Teherán, válaszul a gazdasági szankciók jelentette fenyegetésre, néhány lokális hadgyakorlaton és üres provokáción kívül egyébre soha nem vetemedett. Ezért is olyan érthetetlen, miért követték volna el a tankerek elleni támadást. Márpedig az amerikai kabinet éppen ezt állítja.

Washington közzétett egy felvételt, amelyen szerintük az Iráni Forradalmi Gárda katonái láthatóak, ahogy eltávolítanak egy fel nem robbant aknát az egyik tanker fedélközéből. Trump azonnali következményekről beszélt, de hogy ezek mikor és milyen formában sújtanának le Iránra, azt egyelőre nem tudjuk. Májusban, mintegy száz tengeri mérföldre a mostani támadások helyétől, az Emirátusok kikötőjében horgonyzó hajókat érte mérsékelt erejű bombatámadás. Számos, az amerikai kormánytól független szakértő állította, a merénylet mögött a perzsa állam állhatott.  Akkor provokációról volt szó, s nagyon úgy fest, hogy ezúttal is. De hogy itt ki provokált kit, az csak elsőre tűnik nyilvánvalónak.

A Russia Todayen megjelent kétségkívül elfogult, de legalább annyira elgondolkodtató elemzés szerint ugyanis Teheránnak egyáltalán nem áll érdekében kirobbantani egy olyan konfliktust, amelyben szinte bizonnyal alulmaradna.

Az időzítés is furcsa lenne a perzsa állam részéről, hiszen a japán miniszterelnök, Abe Shinzó éppen Teheránba látogatott a napokban, hogy az Államok és Irán közötti csörték mediátora legyen, az ajatollah is a békülés pártján foglalt állást.

A képet csak tovább bonyolítja, hogy a japán tanker üzemeltetője a támadás másnapján arról számolt be, hogy az iráni partokra menekített legénysége szerint hajójukat „repülő objektumok” támadták meg. Washington bizonyítékai pedig még a szokásosnál is karcsúbbaknak tűnnek. A kérdés tehát adja magát: Ha nem Irán, akkor ki robbanthatott a Hormuzi-szorosban?

Megjelent a Magyar7 hetilap 2019/25. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.