Egyre jobban köztudatba kerül a magyar egység
A Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) szereplése a szerbiai választásokon bizonyítja, hogy a többség szorításában lévő nemzeti kisebbség csak összefogva, egységesen képes sikeresen szerepelni és parlamenti képviselethez jutni. A felvidéki választások pedig azt bizonyították, hogy kisebbségi létben a politikai pluralizmus a magyar nemzetrész sírásója lehet. Erre a vajdasági magyarok már rájöttek, a felvidékiek is kezdik már kapizsgálni, de ehhez kellett egy-két nagy pofon az EP-választásokon, valamint a februári parlamenti választások alkalmával.
Már most egyértelműnek látszik, hogy csak akkor lehet sikeres a magyar összefogás a 2024-es parlamenti választásokon (vagy korábban egy előrehozott választások alkalmával, mert Sulíkék kormánytagsága esetén ez soha nem kizárt, Boris Kollár sem feddhetetlen, Kiska pedig volt, nincs), ha előtte egységesen indulnak a magyar pártok már 2022-ben az önkormányzati választásokon.
Két év múlva ugyanis egyszerre, egy időben lesznek a megyei és helyi önkormányzatokba a szavazások, és egy újfent egymásnak feszülő 5-6 magyar párt kampányát, kiélezett pártversenyét a felvidéki magyarság már nem bírna ki összeomlás nélkül! Még abban az esetben se, ha itt-ott néhány megyei vagy helyi képviselő-testületbe magyarok is bejutnának egymás hátán felkapaszkodva. Az önkormányzati választásokon a magyar összefogás hiánya még abban az esetben is előrevetítené az újabb kudarcot a következő parlamenti választásokra, ha valamilyen csoda folytán a kettő között létre is jönne valamilyen kierőltetett összefogás. Kilógna a lóláb, teljesen hiteltelen és minden őszinte szándékot nélkülöző, pozícióéhes próbálkozásnak tűnne mindenkinek! Ugyanolyan kapkodásnak, mint az idei februári választások előtti őszi összefogósdi, az itt a piros, hol a piroshoz hasonlítható itt az összefogás, hol az összefogás néven elhíresült felvidéki játék.
Kisebbségben minden egyes egymás ellen folytatott kampány a kiábrándultság, valamint az asszimiláció táptalaja volt eddig, és ma már egyértelműen látható, nem véletlen, hogy romokba döntötte a magyar választókedvet.
Amennyiben ez folytatódna 2022-ben is, a legközelebbi parlamenti választásokon még többen fordulnának szavazataikkal a szlovák pártok irányába, vagy észre se vennék, hogy aznap valami olyasmi történik az országban, ami befolyásolja a következő évekre a sorsunkat. Magyar jövőkép - apátia!
Két év alatt, az önkormányzati választásokig kell tehát egy kalap alá terelni a felvidéki magyar politikai erőket. De jobb lenne már jóval hamarabb is megoldást találni az egységes fellépésre, hogy időben kezdetét vehesse az érdemi munka a mostani kétes értékű rivalizálás helyett.
Az etnikai alapon létrejövő és működő teljes felvidéki magyar összefogás önmagában viszont már valószínűleg kevés lesz, bizonyítani kell a választóknak a szakpolitikai rátermettséget is, a szlovák demokratikus pártok és a magyar kormánypártok irányába pedig az egyenrangúságon alapuló partnerkészséget.
A felvidéki magyar egypártrendszer visszaállása azért valamennyire könnyítheti és egyszerűsítheti is a politizálásunkat. Nem kell majd egymás ellen harcolni, megosztódva figyelgetni egymást, versenyezni saját magunkkal, rátenni egy lapáttal a másikra, lépten-nyomon überelni a másikat. Ezt már kipróbáltuk, nem ment ez sem az Együttélés-MKDM-FMK(MPP) idejében 1998 előtt, sem az utóbbi tízéves megosztottságban. Hogy megszűnik a felvidéki magyar pluralizmus? Hát aztán! Spongya rá! Még mindig jobb, mintha a magyarság szűnne meg!
A bugári szlovák–magyar vegyesmodell megbukott, de nagyon sok kárt és identitászavart okozott. Az etnikai alapú politizálás közel sem idejemúlt, mint ahogy ezt egyesek gondolták, gondolják! Annyiban tér el a vegyesétől, hogy amíg az identitászavart okozva párton belül akart együttműködni a szlovákokkal, addig az etnikai alapú politikai szövetség identitást erősítő pártként kíván együttműködni demokratikus szlovák erőkkel.
Az etnikai politizálást mindenképpen elutasító különutasok, a pártszerű magyar érdekképviselet lekicsinylői számára – Grendel, Gyimesi, Cseh – pedig ott vannak továbbra is azok a szlovák pártok, ahova be tudták magukat fészkelni különösebb lelkiismeretfurdalás nélkül, és most aggódva figyelik a magyar egység kialakulásának jeleit.