2021. május 12., 21:44

Cukisodik a Momentum, vagy csak elkezdett határon túli magyar szavazatokra vadászni?

Pár hónappal ezelőtt a Momentum nemhogy tudomást sem vett a határon túli magyarságról, hanem magyarországi ellenzéki pártként keményen vetekedett Gyurcsányékkal abban, hogyan lehetne keresztbe tenni a külhoni magyaroknak, azok legitim szervezeteinek!

Fotó: TASR/AP

De hol van már az az idő, amikor Fekete-Győr András, a Momentum elnöke a romániai elnökválasztási kampányban nem Kelemen Hunort, a magyar jelöltet, hanem a liberális Dan Barna-t támogatta? Vagy amikor a párt alelnöke, Donáth Anna a szlovákiai parlamenti választások előtt azzal dicsekedett a közösségi oldalán, hogy határon túli magyar helyett inkább egy szlovák pártot támogat. A Momentum alelnökének tudható be az a kijelentés is, amely a Progresszív Szlovákia liberális párt egyik kampánygyűlésén hangzott el, miszerint „lehetünk úgy felvidéki magyarok, hogy közben büszke szlovákok vagyunk”.

Hol van az az idő, amikor a magyar ellenzék két legerősebb pártja, a DK és a Momentum többnyire arról beszélt, hogy a határok kérdését nem szabad felhozni, erre való az EU és Schengen, amelyek megoldják és felülírják a vitás kérdéseket?

Az országgyűlési választások közeledtével a momentumosok most hirtelen megvilágosodtak és rájöttek arra, hogy a határon túli magyarok piszkálása otthon ugyan hozhat valamennyi szavazatot a konyhára, de a velünk való riogatás miatt a határon túlról nem sok szavazatra számíthatnak, sőt semennyire.

Ezért most bekeményítettek, határrevíziót követelnek: Somoskő település Nógrád megyében, Magyarországon található. A falutól néhány lépésnyire, 20 méterre lévő somoskői vár viszont már szlovák területen áll. Szlovákiában a legközelebbi település Sátorosbánya, ami négy kilométerre van a vártól, a többi környékbeli szlovákiai község pedig legalább tíz kilométerre – ezért a vár nem kapcsolódik szervesen semmilyen településhez a szlovák oldalon. Szerintük racionális döntés lenne a várat és az azt övező területet Magyarországhoz kapcsolni, akár egy területcserével, hiszen a szlovák oldalról csak egy gyalogos túraútvonal visz oda. Másrészt ez érzelmi kérdés is, hangoztatják, mivel Petőfi is írt a várról, valamint Balassi Bálint és Losonczy Anna is ott szerettek egymásba. A vár szerves része nemcsak a magyar falu életének, de a magyar történelemnek is. Halkan megjegyzendő, hogy hány ilyen vagy ehhez hasonló helyszín létezik a Felvidéken…

Azt is kijelentette a Momentum, hogy egyértelműen elutasítják a határon túli magyarság mindenfajta jogfosztását, és támogatják a külhoni közösségekből jövő autonómia-törekvéseket (sicc!), átlátható és korrupciómentes támogatáspolitikát akarnak kiépíteni.  Parlamenti szintű képviseletet biztosítanának a külhoni magyaroknak, ahogy a diaszpórában élő magyaroknak is.

A jövő tavasszal esedékes országgyűlési választásokon Tomos Endre, sepsiszentgyörgyi származású momentumos politikust listás jelöltként akarják indítani a külhoni magyarok képviseletében. A Momentum célja, hogy ténylegesen a külhoniak érdekeit és jogait védő képviseletet alakítsanak ki. Az elképzelés csak azért sántít, mert nagyon sok olyan határon túlról származó magyar él Magyarországon, akik ugyan a származásuk alapján hátáron túlik, de egyébként sok közük és kötődésük már nincs a szülőföldjükhöz.

Bárhogy is szeretnénk, eddig egyik ellenzéki párt sem tudta meggyőzni a határon túli magyarokat arról, hogy őszinte barátsággal közelednek hozzánk, és nem csak szellemi atyjuk, Gyurcsány Ferenc nyomdokaiban járnak.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.