lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2023. december 14., 16:45

Bankárlogika

Néhány héttel az új szlovák kormány beiktatása után, miután láthatóan beindultak az alaposan és részletesen megtervezett tisztogatások, elkezdődtek az ilyen ügyekkel kapcsolatos „spontán“ tüntetések, amelyeket főleg a PS, az SaS és a KDH szervezett. A neomarxista-újliberális PS-t még meg lehet érteni, de az SaS-t már nehezebben. A KDH-t meg ebben a gyülevényben végképp nem...

 

euro pénz 500 eurós
Illusztrációs felvétel
Fotó: Pexels

Az egyik tüntetéssorozat a Speciális Ügyészi Hivatal megszüntetése ellen zajlik, a másik állítólag a jogállamiság veszélyeztetése miatt az új kormány részéről. Van benne valami.

Egy dologról azonban alig esik szó. Ez pedig a bankvilág és a bankok mai helyzete.

Ismeretes, hogy a kereskedelmi bankok soha akkora haszonra nem tettek szert, mint az utóbbi pár évben. Hasznuk a többszörösére ugrott (ez több 100 %, és nem pl.10...25%).

A baj azzal van, hogy ez a haszon bizony nagyrészt kivándorol Szlovákiából, mindenféle címszó alatt, hogy ne kelljen az államnak befizetni a teljes nyereségadót. Egy jogállamnak pedig arra kell törekednie, hogy az adóelkerülést megakadályozza. Mindegy, hogy ki van kormányon!

Mindemellett nyilvánosságra került, hogy a bankszektori átlagfizetés 2200 Euró fölött van, ez jóval több mint az országos átlagfizetés. Állítólag ebben a 2200-ban már benne van a bankok néhányszáz csúcsvezetőjének a több(tíz)ezres jövedelmezése és más juttatása is.

Arról is alig hallani, hogy néhány kereskedelmi bank alkalmazottai utcára vonultak és fizetésemelést kérnek – nem is keveset! Volt, ahol a + 25%-os követelés sem volt ritkaság, ami ekkora nyereségnél nem is tűnik arányaiban soknak.

A főnökségeknek pedig lehetne erre egy könnyen kezelhető megoldása: a profitból kellene valamennyit itthagyni alkalmazotti fizetésekre és megoldódik a dolog.

A haszon ugrásszerű növekedése abból is származik, hogy a bank mint pénzügyi intézmény elvesztette eredeti küldetését, ami nem volt más, mint a klienstől bevett (kezelt) pénzért kamatot fizetett a kliensnek, hogy az ügyfélnek megérje bankba tenni a pénzét. Az adott banki kölcsönért meg kamatot fizettetett. Durván a két kamat közti pénzügyi és befektetési ügyletek képezték a pénzintézet hasznát.

Mára már (nemcsak) ez is elromlott. A banknak kezelésre átadott pénz nem vagy csak alig kamatozik, pl. 0,1%-al. Vannak bankok, ahol már negatív a kamat, tehát a kliens fizet azért, hogy bankban tarthatja a pénzét. A bankok által nyújtott kamatok is jócskán megemelkedtek, természetesen azok jellege szerint.

Hogy megmaradjon a társadalmi béke, az új kormány is úgy tervezi, hogy átvállalja néhány kamat megtérítését, a tervek szerint van ahol ez akár 60 % is lehet.

Aztán az ember csodálkozik, hogy nőnek a kamatok! Ha a kormány bankáros haverjai tudják, hogy kamatemelés után a kormányhaverok fizetnek, miért ne csinálnák?

Ügyes! Van benne logika, ugye?

 

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.