2023. augusztus 30., 12:52

Árverseny és propaganda a kulcslyukon át szemlélve

Évek óta olvashatjuk különböző szenzációhajhász és/vagy nevenincs bulvárportálokon, de még a magukat függetlennek mondó híroldalak hasábjain is, hogy ne menjünk a Balatonra, mert hihetetlenül „elszálltak” az árak, szabadstrand már alig létezik, azok is zsúfoltak, és Horvátország sem a régi. Alternatívát pedig nem kínálnak. Hogy mire megy ki ez a „játék”, sejthetjük. A nyárnak ugyan lassan vége, de pont emiatt már tisztábban láthatunk.

horvatorszag-divany.hu_
Galéria
+3 kép a galériában
Horvátország
Fotó: Wikipédia

A koronavírus és az ukrajnai háború egyik komoly érintettje nyilván a vendéglátó szektor, amely jóformán csak idén tudott úgy-ahogy talpra állni. Az áremelkedések azonban nem régióspecifikusak, hiszen a negatív események az egész világot érintették, s azon belül talán Európát a legsúlyosabban. Ennek ellenére, aki még év elején betervezi a nyaralását, annak nem kell, hogy különösebben fájjon a feje. Természetesen az ismeretlen oldalak vagy gyanús facebookos hirdetések hiperolcsó kínálatait nem kell komolyan venni, mert a legtöbb közülük átverés, de egy tapasztalt internetező már nem is foglalkozik ilyesmivel. Amennyiben valaki nincs tisztában a világháló vadhajtásaival, jobb, ha segítséget kér. Aki pedig utazási irodát kíván felkeresni, az is jobban teszi, ha már a bevált, megbízható cégeknél kopogtat. Persze ilyenkor azzal is számolnia kell, hogy a költségek tényleg komolyan megemelkednek.

balaton-wiki
Balaton
Fotó:  Wikipédia

Nézzük azonban, mi is a valóság, legalább is amit én tapasztaltam. Bevallom, nem végeztem kutatómunkát, de az interneten sokat keresgéltem, hogy bebizonyosodjak arról, valóban találni-e megfelelő ár-érték relációban szállást felkapottabb vízközeli üdülőhelyeken. Ahogy már említettem, ha például Horvátországba vagy a Balatonhoz készülünk, nem árt még január–február környékén lefoglalni a szállásunkat, ebben az esetben ugyanis nagyon szép, 60-80 négyzetméteres, extrákkal felszerelt apartmanokra bukkanhatunk kedvező áron, közel a vízparthoz, s meglepő módon Horvátországban sokhelyütt még olcsóbban mint a Balatonnál. Ne lepődjünk meg, ha előre kell fizetnünk, azonban a jobb helyeken a lefoglalt szállásunkat még időben, akár egy hónappal a tervezett nyaralás előtt is költségmentesen visszamondhatjuk.

Egy négyszemélyes családnak 7 éjszakát simán „ki lehet hozni” 900-1000 euró alatt (sőt, kis szerencsével jóval olcsóbban is) egy viszonylag exkluzív helyen. A fanyalgók persze rögvest kontráznak, hogy oké, de az éttermek tutira drágák. A családdal volt szerencsém „kipróbálni” nem egy vendéglátóhelyet Horvátországban, melyek mindegyikében egy négyszemélyes ebéd (nem menü) italfogyasztással sem volt több 50 eurónál, és ha azt veszem, hogy egy komolyabb csallóközi fesztiválon és fürdőben már 15 euró a hurka, 11 euró a hekk, 7 euró a gofri, 5 euró a lángos és a kürtőskalács, 4 euró a limonádé, 2,50 pedig a csapolt kofola (sok esetben számla nélkül), akkor miről beszélünk? Szívügyem, hogy támogassam a hazait, rendszeresen járok termelői piacra is, de ami sok, az sok!

A Balatonnál egy büfében 30 euró alatt szintén jóllakik egy négyszemélyes család. Nagyon szeretem a csallóközi termálfürdőket, de ha azt veszem, hogy a családi jegy drágább, mint a Balcsira oda-vissza a benzinköltség, és tudom, hogy ott a megszokott helyen ingyen strandolok kiváló körülmények között, a kocsit pedig szintén ingyen parkolhatom le a vízparttól 200 m-re, akkor a családdal inkább bevállaljuk a kétszer másfél óra utazást. Ennek ellenére a csallóközi fürdőkben a nyári szezonban meg sem lehet mozdulni a tömegtől. Addig is marad a tél... Még mielőtt valaki azzal támadna, hogy csallóközi lakosként a saját régiómat bántom, leszögezem, hogy szintén saját tapasztalat és megbízható beszámolók alapján egész Szlovákiában, Pozsonytól a Tátráig ugyanez a helyzet. Végigmérve a szerdahelyi utcákon parkoló verdákat, úgy látszik, mégsem állunk olyan rosszul, és Hofit idézve „nem a zsemle kicsi, elvtársak, hanem csak a pofátok nagy”. Legalább is már akinek... Másnak marad a Maldív-szigetek helyett a Balaton vagy Horvátország.

maldiv-szigetek-wiki
Maldív-szigetek
Fotó:  Wikipédia
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.