2016. június 21., 13:18

Agárdy Gábor: Nem lesz Brexit

Kenyerem javának elfogyasztása után, két nappal azelőtt, hogy Nagy-Britanniában megtartanák az EU-ból való kilépésről szóló népszavazást (Brexit), megállapítom, hogy a hétvégén nyugodtam fogom elfogyasztani azt a kenyér-maradékot is, amit a Gondviselés még előre kimért...

Ugyanis nem lesz Brexit. Akár megszavazzák a kilépést, akár nem. Mindkét esetben más lesz a „ceremónia“, az eredmény pedig nagyon hasonló lesz. Nagy-Britannia a kilépési döntéssel és az azt követő (több évig is elhúzódható) tárgyalásokkal de jure nem is, viszont de facto valamilyen „társult tagja“ marad az EU-nak (mint pl. Svájc, Norvégia). A józan ész diktálja, hogy nem lehet egy valóságos kilépést produkálni. Amennyiben a bennmaradás-pártiak győznek, akkor majd megszólal a német-francia tandem: lám-lám, mi megmondtuk (értsd: megijedtetek), hogy fölösleges volt az egész és minden megy tovább.

Talán ezután a népszavazás után lesz majd valami remény az EU bürokratizmusának és az ebből „fakadó“ költségeknek a mérséklésére.

Az igazi kilépést ellenző fő okok a fontossági sorrend nélküli felsorolásban ezek lennének:

– A globális pénzügyi világhatalomnak szüksége van Nagy-Britanniára az EU keretén belül
Az USA elvesztené egyik „egyenes ági“ irányítását az EU felett
A német-francia tandemnek nem biztos, hogy sikerül az EU-t összetartania
– Megnőne Oroszország európai befolyása, ami az USA-nak egyáltalán nem hiányzik
Kiesne egy fejlett ország az USA elsővonalas rabszolgaállamai közül (Kelet-Európa a másodvonalas)
Veszélybe kerülne az USA ukrajnai „rendcsinálása“, amibe nem kevés pénzt fektetett (Nuland: 5 mld. dollárt)
A PIGS-országok nagyon megsínylenék a tényleges kilépést, mert ma Nagy-Britannia nettó befizető ország, így kevesebb dotáció csordogálna be az államkasszáikba az EU költségvetéséből
A font azonnali leértékelődése (nagyban növelhetné a brit exportot – ezt Soros is megjósolta a napokban 15-20% -os értékvesztésig)

Volna azonban néhány előny is:

Nagy-Britannia megszabadulna az EU-ban szokássá vált hibás migránspolitikától és maga szabályozhatná a bevándorlást az EU-beli balliberális kórus üvöltése nélkül
A londoni City pedig nagyobb függetlenséget kapna, nem lógna a Wall Street gatyamadzagján, mint ma
Elesne a kötelező befizetés az EU költségvetésébe
Más országok is kedvet kaphatnának a kilépésre

Ha a britek a kilépés mellett döntenek és pár évig okosan tárgyalnak, akkor ebből nem kevés hasznuk is származhat. Mivel nyakunkon egy újabb gazdasági válság, amit az USA közel-keleti és oroszellenes politikája generál, szabadon lebegtetni lehetne az angol fontot. Nagy-Britannia eddig sem volt tagja a pénzügyi uniónak, de azért a tagsági státusz a szabad „pénzügyi manővereket“ némiképp fékezte, kordában tartotta.

De ne legyünk naivak! A City urai nagyjából ugyanazok, akik a Wall Streeten is keverik a kását. Úgyhogy Brexit nuku!

Agárdy Gábor

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.