magyar7 25
A férfiasságtól az apaságig, az égszakadástól Gvadányi és Juhász Gyula Szakolcájáig
Magyar7 - 25. száma
2022. december 18., 08:34

A nyúl, az őz meg a róka

Réges-régi történetek jutnak az eszembe mostanában. Biztos az advent teszi, amikor amúgy is kissé más lelkiállapotba kerülök. Próbálom átélni, megélni a várakozás örömét, sejtelmességét. Óhatatlanul érzem a számvetés idejét is, próbálom összegezni a pluszokat és mínuszokat, amit az esztendő hozott.

advent
Fotó: beautysecrets.blog.hu

Mindig is szerettem a talányos, megfejtésre szoruló dolgokat. Az elsőre megmagyarázhatatlannak tűnő jelenségeket. Apukám egyszer azt mesélte, hogy nagy árvíz után, a még mindig sebesen futó folyón egy uszadékfán megpillantott egy vadnyulat, egy kis őzet és egy rókát. Egy „csónakba” kényszerítette őket az ár, vagy ha úgy tetszik, az élet. Egy kevésnyi helyre szorult a ragadozó és két zsákmányállata. Hogy mióta sodródtak így együtt, s hogy melyikük mikor és hol szállt fel az alkalmi vízi járműre, nem tudni. Egy azonban biztos, a félelem, az életben maradási ösztön egy szűk közös helyre kényszerítette mindhármukat.

Szinte biztosra vehető, hogy mindhárom állat sokkos állapotban lehetett s a puszta életét menthette, különben erre a köztük lévő furcsa szimbiózisra soha az életben nem kerülhetett volna sor. Elvégre a természet törvényei ellen való, hogy a róka együtt utazzon zsákmányállataival…

Eszembe jut egy másik árvízi történet is, amit kedves riportalanyomtól hallottam. Akkor meg azt történt, hogy a háziaknak menekülniük kellett a nagy víz elől. A kutyájukat azonban nem tudták magukkal vinni. Amikor néhány nap után visszatértek a felázott házba, a család kedvence az asztalon ült, mint afféle eleven szobor. Ott talált menedéket a víz elől. A mellette lévő kenyérhez hozzá sem nyúlt. Mintha őrizte volna a visszatérőknek. A házzal együtt. Pedig biztosan éhes lehetett…

Az életben mi, emberek is kerülhetünk fura, bizarr, elsőre megmagyarázhatatlan helyzetekbe. Leginkább akartalanul. Az a baj, hogy mi okosabbak vagyunk az állatoknál. Mi csak ritkán döntünk ösztönből és sajnos szívből is.

Inkább ésszel próbálunk átevickélni ezen az életnek nevezett valamin. Okos, megfontolt döntésekre törekszünk, sokszor teljesen elnyomva a szív szavát. Pedig bizony néha-néha azt is meg kellene hallgatni. Akkor egyszerűen csak szebb lenne a világ, boldogabb az élet.

Ki tudja, lehet, hogy egyszer nekünk is be kell szállnunk egy közös csónakba olyasvalakivel, akinek társaságára enyhén szólva sem sóvárgunk. Hozhat az élet olyan kiszámíthatatlan, fura helyzeteket, hogy meg kell lépnünk valamit, ami ellen ágál az ész, de a szív hangja annyira felerősödik, hogy egyszerűen meglépjük.

Hatalmas lelki erő kellhet, hogy kibéküljünk olyan haragosunkkal, akivel évek óta nem beszéltünk. Míg megnyomjuk a kapucsengőt a házánál, hatalmas belső tusákat vívunk. Leperegnek a szemünk előtt a lehetséges forgatókönyvek… Kidob, melegebb tájra küld, esetleg a kapuban meghallgat… És mi van, ha beinvitál a házába és megvendégel? Számolunk ilyen valószerűtlennek tűnő pozitív forgatókönyvvel is?

Meg kell tudnunk bocsátani mindenkinek és szeretni egymást. Erre tanít bennünket ő is, akire éppen most várunk.

Az a bizonyos belső ragyogás fontosabb mindennél. Sokunkban elhalványul, megkopik, de újra kifényesíthető. Csupa jó cselekedettel. Arról emlegessenek majd az utánunk jövők, hogy jó emberek voltunk. Igen, ezt is mondta az édesapám. Mert ahogy a nyúl, az őz és a róka is arra volt kényszerítve, hogy együtt utazzon legalább egy ideig, mi is gyakran kénytelenek vagyunk jó ideig sokakkal egy úton haladni. S ha már úgyis muszáj, hát miért ne lehetne szeretetteljesen?

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.