2022. április 20., 08:35

A brüsszeli patyolat

Az életben nagyon sok dolog a múlik a véletlenen. Ehhez még csak Carl Gustav Jung pszichoanalitikus a szinkronizmusról szóló elméletét sem kell betéve ismernünk. Mert ki is vitatná annak a véletlenszerűségét, hogy Marine Le Pen-t, a francia elnökválasztás jobboldali szuverenista jelöltjét néhány nappal az elnökválasztás második fordulója előtt hívja tetemre az Európai Parlament. Nem három éve, nem két hónap múlva, hanem éppen most.

Marine Le Pen
Fotó: TASR/Ap

Ha Le Pen nem jutott volna be a második körbe a mostani elnök, Emanuel Macron kihívójaként, valószínűleg a kutyát sem érdekelnék a Nemzeti Tömörülés pártja elnökének a pénzügyei. Vagy csak mérsékelten. Így azonban egyszeriben halaszthatatlanul és égetően fontossá vált, hogy elkezdjenek a hölgy zsebében turkálni, és megpróbálják ráhúzni a vizes lepedőt egy sok évvel ezelőtti uniós elszámolás miatt.

Természetesen az is abszolút véletlen, hogy az április 3-ai parlamenti választások másnapján jött a feketeleves Brüsszelből Budapestre: elindítják a hetes cikkely szerinti eljárást Magyarország ellen.

A döntésnek, amely sokkal korábban megszületett, csak lassan száradó tintát használtak az aláíráshoz, természetesen semmi köze ahhoz, hogy a Fidesz–KDNP újabb kétharmados győzelmet aratott. Azon már csak töprenkedni lehet, hogy amennyiben a Gyurcsány-féle moslékkoalíció győz, hány napot vártak volna a jó hírrel, vagy egyáltalán jött volna-e galambposta a Dobrev-villába. Lehet, hogy utóbbi esetben meggondolták volna magukat a brüsszelita képviselők, és hümmögve állapították volna meg, mégis csak „értelmes” nép ez a magyar.

Csaknem elfeledett ügyekből persze elég sok fordult elő Brüsszelben az elmúlt években.

Manfred Weber, aki jelenleg az Európai Néppárt parlamenti frakcióvezetője (mint emlékezetes, az EB vezetője szeretett volna lenni), például a saját németországi, vidéki házikóját használta képviselői irodának, közel 400 ezer eurót vágva zsebre. „Olyan Európát akarok, ahol minden ország népe egy jobb jövőt alkot” – mondta korteskedés közben Weber 2019-ben. Ebbéli szándékát nem hagyta a bizonytalan jövőre, hanem évekkel korábban megpróbálta magának bebiztosítani a jobb jövőt.

Guy Verhofstadt belga politikus, egykori belga miniszterelnök, Gyuri bácsi egyik közeli barátja, aki a legvadabbul támadja Magyarországot,  például 2010–2016 között egy olyan vállalat igazgatótanácsában ült, amely offshore céget is működtetett. Évi 96 ezer eurós EP-s fizetése mellett százezreket mutyizott össze. Ez még talán „bele is fért volna” az erkölcsi portfólióba, de az uniós döntések befolyásolása (például Görögország megzsarolása egy multicég javára) ezeken illetve képviselő úron keresztül már aligha. Verhofstadt egy Sofina nevű alapkezelő cégtől 2014-től közel másfél millió euróval javította fel a családi kasszáját.

Vagy itt mondjuk Věra Jourová, a Momentumos Donáth Anna barátnéja esete, úgy lehetett az uniós igazságügy biztosa, hogy 2006-ban kenőpénz elfogadásának gyanújával tartóztatták le a prágai reptéren, és 33 napot töltött előzetesben. Végül bizonyíték hiányában felmentették, és kártérítést perelt ki a cseh államtól. Az igazság bajnokaként – az ártatlanság vélelmét sutba vágva – az Európai Bíróság ítéletét megelőzve hirdetett ítéletet Magyarország fölött.

Szóval van itt minden, mi szem-szájnak ingere, mondhatnánk Arany Jánossal. A fenti, a jéghegy csúcsáról lepergő jégdarabkák persze rég feledésbe merültek.

Lehet, hogy Le Pen ügye is háromnapos csodának bizonyul, ahhoz viszont éppen elég, hogy ártson neki a választási kampányban. A patyolattiszta és a szennyes lepedők kiteregetésének nagymesterei mindenesetre elég éberek ahhoz, hogy tudjanak időzíteni.

Ha Le Pen és Orbán Viktor nem tartoznának az európai konzervatív jobboldalhoz, vagy fejet hajtottak volna a liberális baloldal minden szabadságot és szuverenitást tiszteletben tartó „demokratikus” és „európéer” nyomásának, a fenti mesét is múlt időbe tehetnénk. Sajnos, ez a mese végtelen történet, mindaddig, amíg ez a csürhe maga alá nem gyűri egész Európát.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.