2021. március 8., 11:22

Visszanyerheti régi fényét Thurzófüred

Kassa megye visszavásárolja a Gölnicbánya közelében található Thurzófüred egykori fürdőhelyet és üdülőközpontot. A fürdő, amely a régi világban népszerű volt a magyar vendégek körében, már jó ideje üresen tátong.

A fürdő a gölnicbányai várat is egykor birtokló ismert főúri család, a Thurzók után kapta a nevét, melynek tagjai között találunk nádorokat, püspököket, országbírót és kamaragrófot is.

A fenyőerdőkkel övezett mesterséges tavat az 1700-as évek derekán hozták létre, vizével ércfeldolgozó malmokat és hámorokat működtettek. 1889-ben a gölnicbányai polgárok részvénytársaságot alapítottak – elnöke Streck Mihály, alelnöke Dirner Lajos, pénztárosa Elischer Lajos volt –, amely létrehozta a felső légúti betegségek és idegbetegségek gyógyítására szakosodott klimatikus fürdőhelyet és üdülőközpontot.

„Igen szép vidéken”

A Pallas nagy lexikona szerint a fürdő „igen szép vidéken (572 m. tenger feletti magasságban) épült, magas hegyektől körülvett. A telep hat épületből áll, összesen 100 szobával. A fürdőházban van hidegvizgyógyintézet, kádfürdők és lápfürdő. A fürdő részvénytársaság tulajdona. A fürdő felett emelkedik az 1030. m. magas Thurzóhegy (Klippberg).”

thurzofured03.jpg

Az első épületeket, a Thurzó-házat és a fürdőházat 1889-ben emelték Majunke Gedeon szepesszombati építész tervei alapján. Majunke egyébként jelentős szerepet játszott a tátrai régió építészeti arculatának az alakításában. Számos középület, templom, szálloda, nyaraló, fürdő, lakóház és magas-tátrai menedékház köthető a nevéhez. Köztük a Magas-Tátra legmagasabban fekvő menedékháza, a Téry-menedékház is.

Egy évvel később megépült az étterem, majd újabb egy év elteltével a Bányász-villa. 1893-ban újabb két villával bővült a sor, ezek voltak a Bözsilak (később Hygiea) és a Budapest.

Az utóbbi Müller Antal lőcsei építész tervei alapján épült, és elektromos hálózattal, központi fűtéssel, vízöblítéses vécékkel rendelkezett. Müller jelentős épületek egész sorát tervezte a Szepességben.

A fürdőknél maradva Lucsivnán, Stószfürdőn, Lőcsefürdőn és Lublófürdőn készültek épületek az ő tervei alapján, de például Újtátrafüred első szanatóriumi épületei is az ő nevéhez köthetők.

„Sok jó forrás a közelben”

A Felsőmagyarországi uti kalauzok útikönyvsorozat Az Alsó Gölniczvölgy című része így ír a fürdőről: „Thurzó-Füred nyaralóhely és vizgyógyintézet 572 m. Gölniczbányáról kocsin 15-20, gyalog 40 percz alatt el lehet érni. Kocsi 3 K, megrendelendő a fürdőigazgatóságnál. Védett fekvése miatt (fenyőerdő közepette) nagy kedveltségnek örvend. Csak délfelé nyitott. Nagy hőmérsékletingadozás nem fordúl elő; sok jó forrás a közelben. Egy mesterséges 1½ hold terjedelmű tó, mely még a bányászat idejéből fennmaradt, élénkíti a telepet, melyen öt épület van: a fürdőház a vizgyógyintézettel, a Thurzó-ház 22 szobával, a Bányász 21, a Hygieia 14, a Budapest 34 szobával, összesen 90 vendégszoba. Zenedij hetenkint 2 K; gyógydij ugyanannyi; az egész idényre 4 K; hetenkénti ellátás 24 K; egy couvert 2,40-3 K. A szobák ára 1,40-5 K naponkint.”

thurzofured01.jpg

A környéken számos jelölt túraútvonal várta a vendégeket, de volt itt tenisz- és tekepálya, ráadásul csónakázni is lehetett. A fürdő kedvelt volt a budapesti közönség körében.

Az első világháborút, majd Trianont követően a magyarországi vendégek elmaradtak, a következő években csökkent a fürdő népszerűsége. A második világháború idején katonák pihenték ki itt a harctér fáradalmait, a szocializmus éveiben pedig pionírtábor működött az objektumban, majd erdei iskola, egészen 2007-ig. Ekkor – pontosabban 2002 és 2011 között – már Kassa megye tulajdonában volt.

2011-ben a megye akkori vezetése eladta 170 ezer euróért. A cég, amely megvásárolta, állítólag egészségügyi intézményt, idősotthont akart létesíteni benne, de ebből nem lett semmi.

A fürdő azóta is kihasználatlanul áll, a megmaradt épületek csendben pusztulnak. A tó mellett még négy objektum áll. Az egyik már olyan rossz állapotban van, hogy el kell bontani, három még menthető, a fürdőház pedig műemléki védettség alatt áll.

Kulcsfontosságú beruházás lehet

A terület 364 ezer euróért való megvásárlását legutóbbi ülésén hagyta jóvá a Kassa megyei képviselő-testület. A javaslatot Rastislav Trnka, Kassa megye elnöke terjesztette be, aki szerint a fürdő felújítása a következő évek kulcsfontosságú beruházása lesz a Gölnicbányai járásnak, amely a kevésbé fejlett régiók közé tartozik.

thurzofured12.jpg

A tervek szerint a fürdő komplex felújításának újra kellene indítania a turizmust, valamint támogatnia kellene a munkahelyteremtést és az idegenforgalommal összefüggő vállalkozásokat.

A megyeelnök tájékoztatása szerint a vásárlást követően nemzetközi pályázatot írnak ki a terület komplex felhasználására, valamint keresik majd a lehetséges befektetőket. Később építészeti versenypályázatot hirdetnek, ennek alapján dől el, hogyan nézzenek ki az egyes épületek. Trnka azt is elmondta, hogy a lehető legnagyobb mértékben igyekeznek majd európai uniós forrásokat felhasználni a felújításra. A megyeelnök szerint a felújítás után a létesítmény nemcsak gyógyászati célokat szolgálhatna, hanem szállodáknak, vendéglátóhelyeknek is otthont adhatna.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2021/9. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.