2019. november 15., 17:43

Új teret kapott Pozsony a bársonyos forradalom emlékére

A bársonyos forradalom 30. évfordulója alkalmából teret neveztek el Pozsony-Óvárosban. A Vásárcsarnok előtti tér új nevét november 15-től viseli. Paradox módon éppen a mai napon tűz ütött ki a helyszínen.

vas10.jpg
Galéria
+10 kép a galériában
Fotó: Radi Anita

A bársonyos forradalom 30. évfordulójának alkalmából a városközpontban található Szlovák Nemzeti Felkelés terének egyik részét Bársonyos forradalom terévé nevezték át (a Vásárcsarnok előtti terület). A teret november 16-án (szombaton) fogják ünnepélyesen felavatni. A Vásárcsarnok épületének falán azonban már tábla hirdeti a főváros új terének nevét.

Pozsony új tere.
Pozsony új tere.
Fotó:  Radi Anita

Előzmények

A Sznf-tér egyik részének átnevezését a bársonyos forradalom kerek évfordulójának alkalmából már nyáron felvetette Pozsony főpolgármestere, Matúš Vallo. Véleménye szerint mind a bársonyos forradalom, mind a szlovák nemzeti felkelés a nyilvánosság ellenállását szimbolizálja a totalitárius rendszer ellen, illetve a polgárok szabadság iránti akaratát.

Fotó:  Radi Anita
A két történelmi esemény után elnevezett térnek pedig egymás mellett van a helye

– véli Vallo. A város vezetősége Szlovákia modernkori történelmének egyik legfontosabb eseményének tartja a totalitárius rendszer bukását, amelyet tiszteletben kell tartani és megemlékezni róla.

A különböző felvetett javaslatok közül a főpolgármester a legjobb megoldásnak ítélte meg a Sznf-tér egyik részének átnevezését. A városban ugyanis nem épülnek új terek. Ugyanakkor a Sznf-tér illetve a Szabadság tér teljes átnevezését abszolút kizárták.

Habár a Vásárcsarnok előtti terület jelenleg a Sznf-tér része, történelmileg viszont mindig önálló teret alkotott és saját elnevezéssel rendelkezett

– magyarázta a városvezetés. Egyben hozzáfűzte, hogy a tér elnevezésével kapcsolatos változások a címnyilvántartásban is csak egy kisebb csoportot érintenek.

Fotó:  Radi Anita

Egyesek nem tetszésüket fejezték ki

A Sznf-tér egyik részének átnevezésével nem mindenki tudott azonosulni.

Már a javaslat felvetésekor a Szlovákiai Fasisztaellenes Harcosok Szövetsége a kezdeményezés ellen fordult.

A csoport öncélúnak nevezte a városvezetés ötletét. Az urbanisztikai szempontból egységes tér felosztását pedig egyenesen helytelennek és erőszakosnak minősítette. Egyben hiányolták, hogy a városvezetés nem folytatott megbeszéléseket a témában szakemberekkel és magával a nyilvánossággal.

Ellenben másokat leginkább az zavar, hogy a Vásárcsarnok előtti tér méltatlan hely egy ilyen jeles történelmi esemény megemlékezésére.

A pozsonyi lakosok szemében egy alsókategóriás területről van szó, amelyet leértékelnek az itt felállított standok és különböző alkoholizáló csoportok.

A városvezetés javaslatával kapcsolatban összesen 89 észrevétel érkezett, nagy részük a Bársonyos forradalom terének helyét kifogásolta. A város azonban elutasította azokat.

Fotó:  Radi Anita

A pozsonyi sortűzre nem akarnak emlékezni

A szlovák félnek talán kevésbé ismert, ám a pozsonyi magyarok nagyon is tudják mit szimbolizál a helyi magyarság számára az említett Vásárcsarnok előtti tér.

1919. február 12-én több ezres tüntető tömeg gyűlt itt össze – pozsonyi magyarok és németek.

A demonstrációt a szociáldemokrata párt szervezte szociális követelésekkel. Az esemény azonban véres konfliktusba torkollott.

A fegyvertelen magyar és német tüntetőkre a csehszlovák legionáriusok több oldalról tüzet nyitottak, majd szuronyrohamot intéztek ellenük.

A sortűz 9 halálos áldozatot követelt. 23-an súlyosan, több mint százan könnyebben megsérültek.

Ma tűz ütött ki a téren

A Vásárcsarnok előtti tér november 15-től (péntektől) viseli új nevét. Ünnepélyes megnyitására november 16-án (szombaton) kerül sor. Ugyanakkor éppen a mai napon tűz ütött ki a Vásárcsarnok épületében. A területen ma is standok álltak, ahol ételeket és italokat kínáltak, sok ember tartózkodott arrafelé. A tűz az épület belsejében tört ki, a hírek szerint az alagsorban található konyhában. Szerencsére nem sérült meg senki.

Fotó:  TASR

Tűz ütött ki a Vásárcsarnok épületében.
Tűz ütött ki a Vásárcsarnok épületében.
Fotó:  TASR

Emléktábla a Comenius Egyetem falán

Ezzel egy időben a bársonyos forradalom évfordulója kapcsán november 14-én emléktáblát lepleztek le a Comenius Egyetem Bölcsészettudományi Karának épületének falán (Gondova utca).

Emléktábla a Comenius Egyetem Bölcsésztudományi Kar épületének falán.
Emléktábla a Comenius Egyetem Bölcsésztudományi Kar épületének falán.
Fotó:  Radi Anita
A tábla arra emlékeztet bennünket, hogy 1989. november 20-án ebben az épületben jött létre a Nyilvánosság az erőszak ellen (Verejnosť proti násiliu) első nyilatkozata, amely a Diákmozgalommal együtt a bársonyos forradalom egyik fő kezdeményezője volt Szlovákiában

– mondta Radoslav Števčík, a Comenius Egyetem Bölcsészettudományi Karának titkára.

A pozsonyi bölcsészettudományi kar egy kiállítást is rendezett a bársonyos forradalom 30. évfordulójának alkalmából, amelyet a Comenius Egyetem központi épületének csarnokában lehet megtekinteni (Šafárik tér).  

Kiállítás a Comenius Egyetem épületében.
Kiállítás a Comenius Egyetem épületében.
Fotó:  Radi Anita

A kiállítás az 1989 november előtti történéseket térképezi fel a bölcsésztudományi kar területén. A panelokon ugyancsak megtekinthető az egyetemisták menete 1989. november 16-án, az újságíró-hallgatók által létrehozott Zmena (Változás) nevezetű lap megjelenése, illetve a kar dékánjának és az akadémiai szenátus első szabad megválasztása.

Fotó:  Radi Anita
vas10.jpg
Galéria
+10 kép a galériában
Megosztás
Címkék