2018. november 4., 10:02

Száztíz éves a füleki futball

1908-ban, a zománcgyár indulásával egy időben alakult meg az első futballklub Füleken, amely a Haladás Atlétikai Torna Club nevet kapta. Azelőtt nem igazán volt ismert ez a sportág Nógrádban. 1908-ban Mészáros Ádám volt a gyár igazgatója, a források szerint az ő fiai hoztak először bőrlabdát Fülekre.

Füleki FTC
Galéria
+2 kép a galériában
Fotó: Cirbus Vladimír

A füleki foci történetét Cirbus Vladimír, az FTC klubmenedzsere dolgozza fel, aki közel 18 éve gyűjti a korabeli dokumentumokat. Munkáját könyv alakjában is szeretné megjelentetni.

A kezdeti évek

Az első feljegyzett mérkőzésre 1911. november 1-jén került sor, az ellenfél a salgótarjáni polgári iskolások csapata volt. Ez a meccs nem ért véget, mert 2:1-es állásnál összevesztek a csapatok. 1912-ben a Sport-Világ arról cikkezett, hogy a Füleki Football Club nevű csapat barátságos meccset játszott Ipolynyitrán, ahol 3:0-ra kikapott. Egy évvel később a fülekiek 24:1-re legyőzték a Rimaszombati Diák Sport Egyesületet, s a 24 gólból 17-et Urbancsok Pál rúgott –  meséli Cirbus Vladimír, az FTC menedzsere.

Az első világháború után 1919-ben újult meg a futball, amikor a gyári dolgozókból álló csapat felvette a Haladás nevet. Nekik köszönhető a sárga-kék szín kiválasztása is, amely a mai napig a füleki csapat színe.

Ekkor már Hulita Vilmos volt a Sfinx gyár igazgatója – folytatja Vladimír –, aki szerette és támogatta a focit. Komoly összegeket fektetett az új egyesületbe, aminek FTC lett a neve. 1920. január 11-én megalakult a Füleki Torna Club, ekkortól lehet komoly, pályával, felszereléssel rendelkező csapatról beszélni. A megalakulás évében a fülekiek nyerték az akkori kerületi bajnokságot. Hulita idegenlégiósokat is hozott a csapatba. A diósgyőri játékosok közül Poszteiner Árpád neve lehet ismerős, aki két szezon után Fülekről az olasz Fiorentinába igazolt (1925-ben). Ő volt az első külföldi játékos a csapatban. Hulitának köszönhetően az 1930-as évek elején ismét fellendült a sportág. Az 1932/33-as szezonban a csapatnak újra sikerült élen végezni a Közép-kerület nevű bajnokságban. Az országos bajnoki elődöntő mérkőzésein viszont a ČsAF–MLSZ bajnokságon a Füleki TC alulmaradt a „kelet“ bajnokával, az Ungvári MTE-vel szemben.

Fotó:  Cirbus Vladimír

Országos döntő Munkács ellen

A következő évben Fülek elődöntőt nyert olyan csapatok ellen, mint a Pozsonyi-Ligeti FC, vagy a Komáromi FC, és ennek köszönhetően országos döntőt játszhatott. Ekkor Csehszlovákia része volt Kárpátalja is, így kerültek össze a fülekiek a Munkácsi Sportegylettel. Ők játszották az országos döntőt, amit Fülek nyert meg.

Az 1930-as évek voltak a csapat történetének legsikeresebb évei. ’34-ben, ’37-ben, ’38-ban országos bajnokságot nyertek, sőt 1937-ben, Hulitának köszönhetően, megalakult az ún. aranycsapat, amelybe magyar, szlovák és cseh játékosokat szerződtetett. Tősgyökeres füleki volt Galbács Imre, Zupko Jenő, Mihók Pál, akik szintén elismerést vívtak ki játékukkal.

Az akkori Csehszlovákiában a pozsonyi ČsŠK mellett a Füleki FTC is a legjobb labdarúgó-együttesek közé tartozott. Az 1936/37-es idényben csupán egy mérkőzésen múlt, hogy a fülekiek nem kerültek fel a legfelső állami ligába. Olyanokkal játszották a selejtezőt, mint az SK Pardubice, a Slezská Ostrava, a Čechie Karlín Praha, vagy a DFC Praha, amelyet német játékosok alkottak. A szép kezdés ellenére az utolsó meccsen alulmaradtak, a prágai DFC-től 5:0-ra kikaptak, így Szlovákiát egyedül a pozsonyi csapat képviselte a következő idényben.

A kudarccal végződött prágai mérkőzés után Hulita Vilmos már nem törődött a labdarúgással, és Füleken a futball hanyatlásnak indult. A második világháború kitörése ezt csak tetézte.

Nevek futószalagon

1945-ben ismét a gyár segítségével kezdték újjáépíteni a csapatot. 1949-ben felavatták a klub villanyfénnyel ellátott pályáját, és az első esti fénynél lejátszott mérkőzésen a budapesti MTK volt a vendég. Az FTC nevet aztán felváltotta az SK Závody Fiľakovo, a Sokol Fiľakovo, a ZSJ Kovosmalt Fiľakovo, majd a Spartak Fiľakovo. Utóbbinak már saját nevelésű játékosai voltak. – Ide tartoztak a Danyi és a Molnár testvérek, Fölényi Tibor, Tóth Lajos, aki később gimnáziumi tanár lett, Stefaník Lajos, a Zliechovsky testvérek, Mihók Sándor, Tőre János, Ander Pál stb. 1953-ban a Spartak a kerületi közép-csoport győztese lett, de a II. liga selejtezőjéből nem jutott tovább. Sok évi sikertelenséget követően 1958–59-ben jött újra a fellendülés. Ekkor Fülek megnyerte a saját csoportját, és felkerült a divízióba. 1960-ban, mivel két gyár is támogatta a focit, megszületett a Kovomier Fiľakovo nevű klub. Pár év hanyatlást követően a csapat 1987-ben megnyerte a 4. liga déli csoportját, és felkerült a II. szlovák nemzeti ligába. Michalík Jaroslav edzőnek köszönhetően itt három szezont játszottak, majd 1990-ben kiestek.

A rendszerváltás után a gyárak kezdtek rosszul állni, ezért nem támogatták tovább a focit. Majd 1992-ben az akkori vezetés úgy döntött, hogy visszatér a híres FTC névhez, és 1993-ban megalapították az FTC polgári társulást, amely azóta is ebben a formációban működik. Hullámzó időszakok következtek, és csak a kétezres évek hoztak változást. A klub elnöke 2011-től Visnyai Attila.

A város történetének része

2016-ban a csapat ismét felkerült a harmadik ligába, ahol jelenleg is játszik. Az utóbbi években több külföldi játékos is megfordult a csapatban. Volt brazil, japán, montenegrói, kanadai, nigériai, szerb, magyarországi játékos. Jelenleg öt szerb focista tagja a csapatnak, amelyet egy magyarországi edző, Vízteleki János vezet. Vele együtt 11 magyar edző fordult meg eddig a füleki labdarúgásban.

A futball hozzátartozik Fülek történetéhez, ezért szeretném ezt a hiányt betölteni – mondja Cirbus Vladimír. – Jelenleg 530 oldalnál tartok, de még mindig van mit feldolgozni. A könyv java része magyarul készült, de vannak benne német, cseh és szlovák nyelvű fejezetek is. A megjelentetését két nyelven, magyarul és szlovákul tervezem – mondja Cirbus Vladimír, aki a továbbiakban is szívesen fogad bármilyen, a füleki foci történetéhez kapcsolódó felajánlást.

Megjelent a Magyar7 című hetilapban.

Füleki FTC
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.