2018. szeptember 25., 11:34

Sok látogatót vonzott a tallósi vízimalom a múzeumi nyílt napon

Őszi alkotóműhellyel egybekötött nyílt napot tartott a Galántai Honismereti Múzeum. A kultúrakedvelők ingyenesen megtekinthették a taksonyi tájházat és a tallósi vízimalmot is, amely több, mint hatvan látogatót vonzott be az esős, őszi idő ellenére.

nyiltnapmu3.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Fotó: Horváth Szomolai Andrea

Az Európai Kulturális Örökség Napjai jegyében múzeumi nyílt napra és őszi alkotóműhelyre csalogatták az érdeklődőket szeptember 22-én a Galántai Honismereti Múzeumba és a szintén Nagyszombat megye fenntartása alatt álló Taksonyi tájházba és a Tallósi vízimalomba.

A nyílt nap alkalmából ingyenesen megtekinthetőek voltak a múzeum állandó és időszaki kiállításai és a múzeumi könyvtár. A gyermekek számára őszi alkotóműhellyel és rejtvényekkel készültek az intézmény dolgozói.

Fotó:  Galántai Honismereti Múzeum

A látogatók megtekinthették a felújított, modernizált múzeumi könyvtárat is, ahol csaknem 6 ezer könyv található. Az új tárlat, a Szlovák történelem jelentős évfordulói kapcsán 1968, illetve 1989-ből származó újságokat is kiállítottak. Ezeket fellapozva kiderül, hogyan tálalta a sajtó az akkori eseményeket.

A kisgyermekes családokat kézműves foglalkozásokkal várták. A szorgos kezek őszi dekorációkat és papírsárkányt készíthettek, de különböző érdekes múzeumi feladványok is csábítgatták a gyerekeket.

Fotó:  Galántai Honismereti Múzeum

A Tallósi vízimalomhoz a nyílt nap alkalmából több, mint hatvan látogató érkezett a borús idő ellenére, ez jelentősen nagyobb létszám, mint az átlagos nyitvatartási napokon. Csölle Tibor, a cölöpös vízimalom gondnoka elmondta portálunknak, bármikor szívesen fogadja az idelátogatókat, akár ünnepnapokon is hajlandó kinyitni a kulturális műemléknek számító vízimalmot és előadást tartani az érdeklődőknek a malom valamikori jelentőségéről. A mérnök elmagyarázta, ma már csak árammal hajtható a hatalmas, nemrégiben renovált malomkerék, fél évszázaddal ezelőtt még volt olyan sebes a Kis-Duna folyása, hogy a monumentális kerék a természet erőitől is mozgásba lendüljön.

A malom teljesítménye egy óra alatt egy mázsa gabona volt. Éjjel nappal működött megállás nélkül- magyarázza a mérnök, aki még együtt őrölt a malom utolsó molnármesterével. A malom 1960-ig dolgozott rendszeresen, de napjainkig, minden nagyobb zavaró szerkezeti behatás nélkül, a malomgépezet teljes működőképességével megőrizte eredeti állapotát. A malomkerék az elmúlt években szenvedett nagyobb kárt, miután leszakadt, működőképes, korhű állapotát sokáig tartott helyreállítani.

Fotó:  Horváth Szomolai Andrea

Csölle Tibor türelmesen és szakértői gonddal mutatja be a malom működését az érdeklődőknek és lendületebe hozza a malomkereket is, amely különleges élménynek számít a mai világban, mikor már nem mindennapos látvány tárul a látogató szeme elé. Közben Tibor bácsi a gyerekeknek a malom zöldfülű, kópé manóiról mesél, akiket a molnár ládájába kellett zárnia, nehogy meghúzzák a kislányok haját.

A rendezvény az Európai Kulturális Örökség Napjai keretében valósult meg.

nyiltnapmu3.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.