2019. november 26., 13:41

Sikeres évet zár a Füleki Vármúzeum

Kilenc kiállítás, két saját nagyrendezvény, számos kisebb rendezvény társszervezése, író-olvasó találkozók, múzeumpedagógiai foglalkozások jelentik az idei mérleget. A múzeumok éjszakája vagy a Füleki Várjátékok több mint ezer látogatót szólítanak meg évről évre. Ez évben a régészek sem pihentek, hiszen egy uniós pályázatnak köszönhetően több helyszínen zajlottak ásatások és feltárások.

Füleki vármúzeum, füleki vár

Titton Viktória, a múzeum igazgatója elmondja, hogy tavaly rekordszámú, mintegy 33 ezer érdeklődőt vonzott a füleki vár, részben a rendhagyó rendezvényeknek köszönhetően. Ebbe beletartoznak a fizető- és nem fizetővendégek. Az idén ezt a számot ugyan nem sikerült elérni, a fizető látogatók száma azonban majdnem ezerrel nőtt, ami bizakodásra ad okod. 

Kiállítások, rendezvények

Kilenc időszaki kiállítás nyílt az idén a füleki vár és a Városi Honismereti Múzeum termeiben. A történelem darabjai a 21. században címmel nyílt tárlaton a Művészeti Alapiskola szervezésében megvalósult műhelymunkák eredményét láthatta a közönség. A Fényszilánkok és Ékes jelek című, káprázatos fényhatású üvegmozaik képeket és kézzel készített ékszereket bemutató kiállításon Molnár Rozália és Valacsay Olga egyedi alkotásait tekinthették meg az érdeklődők. A múzeum régi-új kincsei című kiállítás az intézmény új gyűjteményi tárgyait mutatta be. A Palóc Napok és a Füleki Városnapok rendezvénysorozat bevezető eseményeként nyílt meg a Nógrád nagyjai – Bacskai Béla élete és munkássága című kiállítás. Rimaszombat és Losonc után Füleken is megtekinthették az érdeklődők a 30 éves a Cseres-hegység Tájvédelmi Körzet című kiállítást. A Bebek-toronyba látogatók a turistaszezon első hónapjaiban a Medvesi Fotós Maraton legjobb felvételeiből készült időszaki kiállítását láthatták. A Magyar Fotóművészek Világszövetsége által meghirdetett verseny legszebb képeit is megtekinthették a Fülekre látogatók. A benevezett 1200 fotó közül több mint negyven kép alkotta az idei tárlatot. A Múzeumok és Galériák Éjszakája keretében pedig A vámügy története címmel nyílt kiállítás, amely a vámügy történetét mutatta be a kezdetektől a 21. századig.

Az idén kiemelt figyelmet szenteltek a XX. Füleki Várjátékok rendezvényének, amelynek megtartását a Kisebbségi Kulturális Alap támogatta.

– Minden évben igyekszünk más korszakát bemutatni a középkornak és a kora újkornak, olyan korszakokat, amelyek összefüggnek a füleki várral. Így nemcsak kulturális rendezvényt hozunk ide, hanem olyan ismereteket is átadunk, amelyek kezdenek feledésbe merülni. Ezért igyekszünk mindig úgy összeállítani a programot, hogy ne csak szórakozás legyen, de a történelmi tényeket is bemutassuk.

Felújítások, publikációk

Az igazgatónő sikerként említi a régészeti feltárások eredményeinek rendszeres publikálását, vagy a vármúzeum első saját szakmai kiadványainak, a Discussiones Filekienses c. kötetsorozat megjelenését is.

– Februárban jelent meg a múzeum két publikációja, amely a Koháry és a Coburg családdal foglalkozik. A negyedik részt decemberben adjuk ki, és várhatóan februárban mutatjuk be a nagyközönségnek. Szerzője Komjáti Zoltán Igor, aki a korábbi kötetek elkészítésénél is közreműködött. A magyar nyelvű publikáció a füleki végvár hadtörténetéről szól, II. Koháry István idejéből. Ezenkívül új, gazdag fotóanyaggal ellátott könyvsorozatot is tervezünk, amely különféle területeket ölel fel Fülek történelméből. Az első A füleki vár kincsei címen jelenik meg, és a vár régészeti leleteit foglalja össze.

A vármúzeum vezetése igyekszik minden évben modernizálni, újítani. Ezeket a beruházásokat főként saját forrásból finanszírozzák. Az idei év legnagyobb befektetése a városi könyvtár fűtésrendszerének korszerűsítése volt, amelynek során lecserélték a régi, elavult kazánrendszert. Ezenfelül több kisebb felújítást is elvégeztek. Lefestették a Bebek-torony kerengőjét, új bútorokkal látták el a várpénztár belterét, nyílászárókat cseréltek a könyvtár olvasótermében, illetve a Vigadó épületében lévő raktárhelyiség belterét is átalakították, hogy a gyűjteményt megfelelő helyen és módon tárolják.

Jövő évi tervek

Az intézmény vezetése jövőre is színes programkínálattal készül. A Bebek-torony tetőszerkezetének javítása miatt várhatóan csak áprilisban nyitja meg kapuit a vár a látogatók előtt. A csúszásért igyekeznek kárpótolni a látogatókat, hiszen teljesen új helyszínek állnak majd rendelkezésre. Az alsóvár udvarán levő kis bástya új tetőt kap, belsejében pedig információs táblák kapnak helyet a környékbeli várakról. A borház felé vezető kis ösvényen szintén információs táblákat helyeznek el, amelyek a régészeti feltárásokat mutatják be. Teljesen megújul és kézművesházikóvá alakul át a borház. Belterében a középkori kézművességről és mesterségekről készül egy kiállítás. Kint megépül egy kenyérsütő kemence, egy őskori kerámiakemence, ahol bronzkori vagy rézkori kerámiát lehet majd égetni, illetve egy malomkő is elhelyezésre kerül a kenyérhez szükséges búza megőrlésére.

Jövőre várhatóan a felújítások is folytatódnak. Szeretnék a vár középső részét is átalakítani. Megépülne a régóta tervezett vízelvezető rendszer, ami meggátolná a falak nedvesedését. Továbbá az egész középső udvar lejjebb kerülne, valamint az ott lévő három kazamatát szintén látogathatóvá tennék. A vármúzeum ebből a vízelvezető rendszer megépítésére pályázna.

A Füleki Vármúzeum évente 8-9 pályázatot készít, ebből a legtöbbet a Kisebbségi Kulturális Alaphoz, de a Művészeti Alaphoz és a Besztercebányai Megyei Önkormányzathoz is rendszeresen fordulnak támogatásért. Noha a vár november 15-én bezárta kapuit, a Városi Honismereti Múzeum továbbra is várja az érdeklődőket. December 12-én nyílik A mézeskalács szív titka című kiállítás, amely 2020. február 25-ig lesz látható.  

(Megjelent hetilapunk, a Magyar7 2019/47. számában)

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.