2022. április 13., 09:31

,,Remény nélkül, jövőkép nélkül nem élhet közösségünk”

A Magyar Országgyűlés határozata alapján április 12-e a Felvidékről kitelepített magyarok emléknapja. Hetvenhatezer felvidéki magyart telepítettek át Magyarországra 1947. április 12-e és 1949 nyara között. A dunaszerdahelyi Pázmaneum Polgári Társulás minden évben megemlékezik a dunaszerdahelyi szabadidőparkban található felvidéki kitelepítettek emlékműnél, amelyet még a Magyar Megmaradásért társulás készíttetett, majd 2013. április 20-án átadták azt.

Kitelepítettek-Dsz
Galéria
+4 kép a galériában
Fotó: Reczai Lilla

A fekete márványtáblán a kitelepítéseket szimbolizáló vonat és a felé induló, földönfutóvá vált emberek láthatóak. Ezt állta körül a megemlékező tömeg, ahol Karaffa Attila, a Pázmaneum elnöke köszöntötte az egybegyűlteket.

Kitelepítettek-Dsz
Hájos Zoltán beszéde
Fotó:  Reczai Lilla

Hájos Zoltán polgármester beszédében megemlítette, hogy a Beneš-dekrétumok még mind a mai napig érvényes jogszabályoknak minősülnek Szlovákiában, amelyeket a bíróságok továbbra is alkalmaznak egy-egy bírósági ügy kapcsán. Feltette a kérdést, miszerint "mikor jön el annak az ideje, hogy a kitelepített magyaroktól bocsánatot kérnek? Mikor jön el az az idő, amikor ezeket a dekrétumokat eltörlik? S mikor jön el az idő, amikor Szlovákia és Magyarország megbékélnek?“ A kérdések természetesen költőiek voltak, nem érkezett rájuk válasz, s minden bizonnyal mi sem fogjuk őket egykönnyen megtalálni, vagy nagy gyorsan megtudni.

Kitelepítettek-Dsz
Kolek Zsolt vendégszónok
Fotó:  Reczai Lilla

Kolek Zsolt, médiacsaládunk újságírója is felszólalt a kitelepítettek emléknapján, aki kijelentette, hogy történelmi győzelemnek könyvelhetjük el azt a tényt, hogy hetvenöt évvel a fájó események után még mindig magyarul beszélünk itthon, a Felvidéken. "Tudom jól, a fájdalom nem múlik el, de remény nélkül, jövőkép nélkül nem élhet a közösségünk! (...)

Van egy összetartó magyar mag a Felvidéken, amely még megeredhet. Higgyünk abban, hogy van még jövője ennek a közösségnek, ezért nem engedhetjük meg magunknak a széthúzást, s azt, hogy gyengék legyünk.

Ahogy azt sem, hogy ellentéteket szítsanak körülöttünk, s hogy egyes politikusok elővegyék a fiók mélyéről a magyar kártyát csak azért, mert félnek. (...) Egyetlen célt tűzhetünk ki magunknak: megmaradni és a nyelvünket, kultúránkat átadni az utánunk jüvőknek!“ – mutatott rá Kolek. Hozzátette, hogy az egymás iránti tiszteletadás már régen hiányzik belőlünk, pedig ahhoz nagyon fontos, hogy egymás szemébe tudjunk nézni. Az embert kell meglátnunk azokban a szempárokban!

Kitelepítettek-Dsz
Diákok műsora
Fotó:  Reczai Lilla

A Vámbéry Ármin Gimnázium, a Kodály Zoltán Alapiskola, a Közös Igazgatású Szakközépiskola, a Szabó Gyula 21 és a Rákóczi Szövetség középiskolai helyi szervezet diákjai gazdagították kultúrműsorral a megemlékezést.

Kitelepítettek-Dsz
Karaffa Attila és Hájos Zoltán koszorúz
Fotó:  Reczai Lilla

A rendezvényen jelen volt Gyúrósi Pál, Magyarország pozsonyi nagykövetségének titkára is, valamint az önkormányzati képviselők, a dunaszerdahelyi lakosok és sokan mások. A megemlékezésen a szervezetek tagjai megkoszorúzták az emléktáblát, majd az esemény nemzeti imádságunk, a Himnusz eléneklésével ért véget.

Kitelepítettek-Dsz
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.