2018. május 8., 10:56

Remek hangulat, ízletes étkek jellemezték a 20. gulyásfőző fesztivált Füleken

Május 5-én a Füleki Várudvarban ismét a gulyásé volt a főszerep. Huszonegy csapat, ínycsiklandó magyaros étkek, fergeteges hangulat jellemezte a fesztivált, melyet idén is nagy érdeklődés övezett.

gulyas3.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Fotó: Póczos József

A magyar nyelv védelme és a magyar ruha divatba hozása mellett egy egyszerű alföldi pásztorétel a gulyás az, amely a magyar nép egységét és egyéni jellegét hangsúlyozza. Az MKP helyi képviselői is ezt az egységet szeretnék erősíteni Füleken. Ennek jegyében szervezik minden évben a gulyásfesztivált, idén immár huszadjára. A magyar konyha egyik világszerte ismert jelképének, a gulyás étel főzési hagyományainak megismerését elősegítő gasztrobemutató mostanra igazi tavaszi fesztivállá nőtte ki magát.

A füleki csapatok mellett a környező falvakból, városokból, de Magyarországról is érkeztek a résztvevők. „Szerintem büszkék lehetünk arra, hogy ilyen szép számban össze tudunk jönni, immár 20. alkalommal is. Ez is mutatja a fesztivál sikerességét”- nyilatkozta portálunknak Kerekes László, alpolgármester, szervező. 

És, hogy mi kell a részvételhez? Legalább háromfős csapat, a főzéshez szükséges alapanyagok, és a gulyásfőzés fortélyainak ismerete sem árt, amit a résztvevők mára tökéletesen elsajátítottak, hisz a csapatok közül sokan már a kezdetektől jelen vannak. Ilyen a Csemadok Füleki Alapszervezete, a Pro Kultúra Férfikar, A 7 mesterszakács, a Melódia Nőikar, a Csemadok Ragyolci Alapszervezete és sokan mások. A ragyolciak idén úgynevezett kőgulyást főztek, amihez nem kell más, csak egy kő, hisz a többi alapanyagot más csapatoktól kölcsönzik. „Igazából ez csak ilyen közmondás, egyébként disznó csülökből készült babgulyást főzünk csipetkével, és a négyszínű bors ad különleges ízt a levesnek”- mondta Danko István, a ragyolciak szakácsa.

Fotó:  Póczos József

A hagyományos gulyásleves mellett minden évben akad egy-két nem szokványos, különleges étek. Az idén például a "slambuc", amit a salgótarjáni csapat tagjai ismertettek meg a fülekiekkel. „Ez egy igazi, eredeti hortobágyi étel, amit annak idején a betyárok csináltak. Napközben, amikor magukra maradtak kint a pusztán, olyan ételeket készítettek, amelyek nem romlottak meg a forróságban. A slambuc összetevői a füstölt szalonna, aminek a zsírján a tésztát lepirítjuk, a hagymát megdinszteljük, krumplival, vörös paprikával, borssal, sóval összeforgatjuk, lefőzzük, és lényegében pillanatok alatt el is készül”- osztotta meg az ínycsiklandó receptet Béres Ákos. Édesapja, Béres József hozzátette, minden évben valami újdonságot hoznak a zsűrinek. „Főztünk már palóc gulyást, jókai bablevest, idén erre a hortobágyi ételre esett a választásunk, hisz ezen a környéken ezt nem ismerik. Igyekszünk minden évben valami különlegességet bemutatni az anyaországi ételek közül”- mondta.

Az idei zsűritagok többféle szempontot figyelembe véve választották ki a legízletesebb étket. Volt olyan ízvilág, ami őket is meglepte. „Az egyik gulyásnak kakaós utóíze volt, ami nem volt rossz. A szakácstól megtudtuk, hogy ezt az ízt a borókabogyó okozta. Viszont az idei legeslegfinomabb leves a Csemadok Nógrádi Területi Választmányának palóc gulyása volt, aminek a receptjét én is elkérném a szakácstól”- értékelte Szabó Csaba, szakács, a zsűri elnöke.

A résztvevők közül egyébként senki sem távozott üres kézzel. Arany, ezüst-és bronz fokozatú oklevelekkel térhettek haza a nevezettek.

Fotó:  Póczos József

gulyas3.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.