2019. november 28., 17:33

Régi pompájában a füleki római katolikus templom beltere

Lezárultak a fülei római katolikus templom felújítási munkálatai. Ezzel befejeződött a mintegy négy éven át tartó kimerítő munka, melynek eredményeként újra régi pompájában tündököl a templom belseje.

fuleki-templom5.jpg
Galéria
+5 kép a galériában
Fotó: Szvorák Emese

A restaurálási munkák során megújult a templom belső terének teljes festése, restaurálták a főoltárt, és befejeződött a Koháry-kápolna felújítása is.

„A munkálatok 2015-ben a szentély felújításával kezdődtek, 2016-ban a kórussal folytatódtak, majd a hajó hátsó része következett. Ezeket főként megtakarításból, a hívők adományából és az önkormányzat támogatásából finanszíroztuk. A jelenlegi munkák az INTERREG határon átnyúló pályázat támogatásával valósultak meg” – mondta Jakub Martaus barát, hozzátéve: a projektnek köszönhetően mintegy félmillió euró nagyságrendű támogatást szereztek a munkálatok befejezésére.

Fotó:  Szvorák Emese

„Az utolsó szakasz két évig tartott. Ez idő alatt restauráltuk a főoltárt és a hajó két utolsó részét. Megújult a Koháry-kápolna és a kórus alatti rész is“ ‒ tudatta.

 A 18. századi főoltár restaurálását több cég végezte.

„A főoltár teljes egészében fából készült, a mi feladatunk a díszítőelemek, a szobordíszítés és a teljes oltárépítmény felújítása volt. A kutatás folyamán bebizonyosodott, hogy az oltárt egészében átfestették, utoljára 1912-ben. Ez volt az a réteg, amely a 100 év alatt teljesen beszürkült, besötétedett” – magyarázta Mézes Árpád, szobrászművész, restaurátor. A munkálatok során a ráfestett rétegeket eltávolították, és feltárták az eredeti barokk réteget.

Fotó:  Szvorák Emese

A füleki római katolikus templom főoltára, ahogyan a templom is, barokk stílusban épült. Különlegessége méreteiben rejlik. Nagyjából tizenöt méter magas és nyolc méter széles. Összesen tizennégy szobor, öt festmény és rengeteg növényi motívummal faragott dísz található rajta. A munkálatok során az egész fa szerkezetet több rétegben konzerválták, s csak ezután kezdődött a tömítés, a ragasztás, a gittelés.

A beltéri festés felújításán Miroslav Janšto restaurátor csapata dolgozott. „A barokk festésmód 1910-ből származik. A rozsnyói születésű Ádám Gyula műve“ ‒ mondta el a művész, hozzáfűzve: azért döntöttek ennek a rétegnek a felújítása mellett, mert ez volt a legjobb minőségű.

A különféle hatások következtében a felső réteg megfeketedett, sötét benyomást keltett. Problémás volt a lerakódás eltávolítása, mivel a fedőfestés szárazon készült. Akkoriban a festékekhez kötőanyagként például tojást vagy sört használtak, melyek minősége idővel romlott, és a festék már a felületes érintésre is porlani kezdett”

– magyarázta.

Végül sikerült megőrizni az eredeti festést, a restaurátorok csupán minimális beavatkozásokat eszközöltek. „Éppen ennek köszönhetően marad meg a templom ilyen különlegesnek“ ‒ zárta szavait.

Fotó:  Szvorák Emese

A ferencesek nem szeretnének leállni a munkákkal. A jövőben a többi oltár restaurálására, a padlózat és padok kicserélésére fókuszálnak.

Az INTERREG pályázat részét képezi, hogy a restauráláson kívül a templom egy része nyitottá váljon a turisták számára. Ezáltal a turisztikai kínálat részévé válik, és megújult szépségében gyönyörködhet minden Fülekre látogató. 

fuleki-templom5.jpg
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.