Polgármesteri tapasztalatok az Ipoly mentén
2022. október 29-én zajlottak a helyhatósági választások. Azóta csaknem kétszáz nap telt el. A Lévai járásban is akadt néhány olyan lelkes fiatal, aki ugyan településvezetői tapasztalatok nélkül állt rajthoz, mégis bizalmat szavaztak neki. A rátermettségüket bizonyító három polgármestert, Zachar Pált (Ipolyság), Tenczel Jánost (Ipolybél) és Riczo Dánielt (Ipolypásztó) kérdeztük tapasztalataikról.
Zachar Pál szerint fontos tanulság, hogy az emberek számára kiemelten lényeges az önkormányzat működése.
– Sokszor olyan ügyek intézésében is az önkormányzat segítségét kérik, amelyek nem kapcsolódnak szorosan a város kompetenciájához.
Ezt szerencsére sikerült gyorsan megváltoztatni; partnerségi hozzáállással, kölcsönös tisztelettel és korrekt kommunikációval rengeteg, évek óta tartó problémát meg tudtunk oldani pár hónap leforgása alatt.
A képviselőkkel úgy kezdték el a közös munkát, hogy kötöttek egy megállapodást, amely szerint egyenjogú partnerként kezelik egymást, a polgármester mindenről tájékoztatja őket, ők pedig nyíltan közvetítik a városvezetőnek a saját és a lakosoktól érkező ötleteket, észrevételeket, tiszteletben tartva egymás kompetenciáit. Ez a módszer egyelőre működőképesnek is tűnik, az érintettek szerint nagyon inspiráló a közös munka, azt pedig különösen hasznosnak vélik, hogy sokszínű a testület: sokféle személyiség, több szakterületről érkező ember alkotja, ezért egy-egy probléma megvitatásánál sok érdekes szempont is felmerül.
– Nyolc évig voltam képviselő, igyekeztem minden területen aktív lenni, sok időt fordítottam a tanulásra és arra, hogy megértsem egy-egy önkormányzati szakterület működését. Ennek köszönhetően túl nagy meglepetések nem értek. Az önkormányzathoz tartozó illeték- és adóügyekre sokkal jobban rálátva meglepett, hogy sokan azok közül, akik a választási kampányban nagyon csúnya stílusban gyaláztak engem, illetve mindent megtettek azért, hogy a régi polgármester maradjon a város élén, évek óta halmozták a várossal szembeni adósságukat, és ezeknek az adósságoknak a behajtása elmaradt.
– mondta a polgármester.
Zachar Pál az elkövetkező időszakban szeretné lezárni az elődje által elkezdett projekteket, de amint arról szót ejtett, máris sikerült saját terveik megvalósításába is belekezdeni. Az első negyedévben hat pályázatot nyújtottak be: az egyik alapiskola szigetelésére, az oktatási intézmények rezsiköltségeinek a csökkentésére fotovoltaikus rendszerek telepítésével, sportpályafejlesztésre, hulladékgazdálkodási beruházásra és kultúrafejlesztésre. Emellett dolgoznak a közvilágítás hatékonyságának a növelésén, a költségeik csökkentésén és a rendszer bővítésén, hogy azokban az utcákban is legyen közvilágítás, ahol most nincs.
– Mindezekkel párhuzamosan átalakítottam a városháza struktúráját, a képviselőkkel közösen újjáélesztettük a lesorvasztott, elhanyagolt kapcsolatrendszert a környező településekkel, együttműködési megállapodást kötöttünk a CESCI nevű nemzetközi szervezettel, hogy új és működő stratégiát tudjunk kidolgozni a városfejlesztés ütemezéséhez – fűzte hozzá a polgármester.
Január óta intenzíven dolgoznak azon, hogy a városi távhőcég minél hatékonyabban tudjon dolgozni, mert 2023. január 1-jétől tízszeresére nőtt a távhőcég gázszámlája.
– Ennek egyenes következménye, hogy a több mint 600 lakásban és az intézményekben, amelyeknek fűtést és meleg vizet szolgáltat a cég, sokszorosára kellett volna emelkednie a rezsinek. Ezt sikerült megakadályozni és a legtöbb lakás esetében lenyomni az áremelkedést 20-30% körüli szintre a tízszeres áremelkedés helyett. Ezzel a témával még sokat kell foglalkozni, hogy egyrészt továbbra is tartani tudjuk a csökkentett lakossági árakat, másrészt, hogy a cég működése minél hatékonyabb legyen.”
Riczo Dániel 19 éves korától dolgozik az ipolypásztói önkormányzati testületben. Az október végi választásokon a helyiek újra bizalmat szavaztak neki, de immár polgármesterként irányíthatja a mintegy 500 lelkes község ügyeit. A település vezetésében az önkormányzati képviselőként szerzett tapasztalatait is tudja hasznosítani. Tudja, hogy közösen, kis lépésekkel, odaadással és kitartó munkával bármit el lehet érni, s beindulhat a falu fejlődése.
Két ciklusban voltam képviselő a községünkben, ezért tudtam, hogy milyen állapotban van a falu, bár így is értek meglepetések, szerencsére azonban mindent sikerült megoldani. Izgalmas munkának mondhatom, minden nap új kihívásokkal, tapasztalatokkal. A képviselő-testülettel kitűnő az együttműködés, az öt képviselőből négy a Szövetség színeiben került be, s az ötödik képviselővel is remek az összhang, ezért nagyon szerencsésnek mondhatom magam.
– A legfontosabb az lenne, hogy az államtól kapott pénzből fejleszteni is tudjunk, de sajnos csak a túlélésre elegendő.
– A tél folyamán sikerült kitisztítani a falu elhanyagolt részeit, rendbe tettük a tájház udvarát és karbantartást végeztünk a tetőszerkezetén, hogy megakadályozzuk a beázást. Az aktuális ünnepekhez kapcsolódóan díszítettük a falu főterét; be több pályázatot is benyújtottunk, bár ezek még mindig az elbírálás folyamatában vannak – számolt be az eddig elért eredményekről Ipolypásztó polgármestere.
Szeretnénk továbbá a kultúrházat és annak konyháját is felújítani, illetve korszerűsíteni, s óvodánkat is folyamatosan fejlesztjük. Célom továbbá a válogatott hulladék arányának a növelése, hogy csökkenteni tudjuk a kommunális hulladék elszállításának költségeit.
Ipolybél ügyeit településvezetőként Tenczel János irányítja, akinek az eddigi tapasztalatai általánosságban szintén pozitívak.
– Vannak dolgok, amelyek nagyon jól és gyorsan működnek, és vannak, amelyekről azt gondoltam, hogy gyorsan megvalósulnak, de most már látom, több időbe fog telni. Igazából azok a dolgok mennek gördülékenyen, amelyeket mi, saját magunk, saját erőből, összefogással meg tudunk csinálni.
Mint mondta, arra törekszik, hogy összehozza az embereket, ennek érdekében különféle rendezvényeket szerveztek.
– Tavaly decemberben Mikulás várta a gyerekeket a feldíszített kis faházban, és csomagokat osztott nekik. Rendeztünk karácsonyvárót, a gyerekek verset mondtak, a szülők pedig mindenféle finomsággal készültek. Március 15-i megemlékezést tartottunk a kopjafánál, húsvét előtt pedig tojásfestést szerveztünk, ahol nagy számban részt vettek a gyerekek és a szülők is.
– Terveim között szerepel, hogy kialakítsunk egy közösségi teret, ahol az emberek össze tudnak jönni. Jelenleg nincs arra lehetőségünk, hogy zárt helyen nagyobb rendezvényt szervezzünk, mivel nincs a faluban kultúrház, így csak nyáron, jó időben tudunk összejönni. Bízom benne, hogy minél hamarább sikerül megvalósítani a kultúrház projektjét – tette hozzá Tenczel János, a jelenleg 212 lakosú Ipolybél első embere.
Megjelent a Magyar7 2023/19. számában.