2024. május 9., 15:02

Páldi Tímea Buga doktor életének a kutatója

Az ebedi könyvtár már-már múzeum, hiszen rengeteg könyv, dokumentum és relikvia található ott az ebedi származású híres Buga doktorról, a „nemzet orvosáról”. Mindez Páldi Tímea pedagógus-könyvtárosnak köszönhető, akit elbűvölt a doktor munkássága, az élethez való hozzáállása. Egyre többet akart tudni róla, ezért felvette a kapcsolatot Buga Bernadettel, a doktor lányával, és elkezdte gyűjteni könyveit, személyes tárgyait és életének történeteit.

buga doktor
Galéria
+1 kép a galériában
Buga doktor használati tárgyai
Fotó: Bokor Klára

Hároméves koráig Tímea is Ebeden élt, és férje Tamás révén került vissza a községbe.

– Gyermekkoromban ment a Dr. Bubó rajzfilmsorozat, nagymama meg volt róla győződve, hogy a mi Buga doktorunkról mintázták. Ő is viccesen, rímekben beszélt, és le nem tette a pipáját. Azt csak gyűjtőmunkám során vettem észre, hogy az aláírásuk is nagyon hasonló – mondja mosolyogva.  

Páldi Tímea 2019-ben került az ebedi könyvtárba, amely már a következő évben védett műhely lett. Szinte még meg se melegedett, jött a koronavírus-járvány.

– Mivel az intézmény bezárt, több időm volt, rendezgettem a könyveket. Ekkor találtam rá Buga László Orvosnaplójára és hazavittem. Megtetszett és elhatároztam, minden általa írt kiadványt megszerzek. Ismerősöktől, antikváriumokból és később Buga Dettitől sikerült huszonöt könyvét megszereznem a huszonhatból. Egyet még keresek, ez az 1924-ben megjelent Tavaszi ünnep. Pontosan száz éve adták ki, s szinte biztos vagyok benne, még az idén felbukkan valahol – mesél Buga doktor iránti érdeklődésének kezdeteiről Tímea.

Páldi
Páldi Tímea
Fotó:  Bokor Klára
Kitér arra is, hogy a doktor körülbelül száz más könyvnek a társszerzője is, cikkeinek számát pedig össze se lehet számolni. A Kossuth Rádióban harminc éven keresztül hallhatta a közönség a tanácsait. Voltak hallgatók, akik azt hitték, nem is élő figura, csak olyan kitalált karakter, mint Miska bácsi a levelesládájával.

Tímea a doktor lányától hallotta a történetet, hogy a hetvenéves doktorról kisfilm készült, amikor SZOT-díjat kapott. Ezt a mozikban, a filmek előtti híradóban vetítették. Apja szerény volt, úgy lopakodott be a moziba, nehogy felismerje valaki, de kíváncsi volt, milyen is lett a film. Ma már természetesen ez a film is megvan a könyvtárban és meg is lehet nézni.

Könyvtárkeresztelő

2021 tavaszán az ebedi könyvtár felvette dr. Buga László nevét.

– A község is támogatta a névfelvételt. A könyvtár híre egy 2022-es versmaraton kapcsán Buga doktor lányához, Bernadetthez is eljutott. Levelet írt a polgármester asszonyunknak, Vajda Mónikának, én pedig felvettem vele a kapcsolatot. Azóta heti beszélgetéseink vannak, jártam már náluk Solymáron is, és közösen meglátogattuk apja sírját a budapesti Farkasréti temetőben. Tőle tudom azt a történetet, hogy apja solymári otthonukra kiírta: Írta-lak. Rá jellemző módon ennek is két jelentése volt. Az első, hogy a kiirtott bozót közül varázsolták elő a házat, a másik pedig arra utal, hogy írással kereste meg a rávalót.

A doktor lánya átadta nekem az elődök anyakönyvi kivonatait 1830-tól, Buga doktor bizonyítványait, munkaszerződéseit, fényképeket, használati tárgyait. Megvan a szemüvege, a furulyája és az elmaradhatatlan pipája

– meséli tovább a történetet az ebedi könyvtáros, aki már egy múzeumnyi anyagot összegyűjtött Buga Lászlóról. 

Páldi Tímea járja a környék könyvtárait prezentációval egybekötött előadásával Buga doktorról, ahol még olyanokkal is találkozhat, akik személyesen ismerték.  – Muzslán elmondtam a doktor lányától hallottakat, hogy Muzslán a „csődörös” fiának lagzijában is megfordult. Ekkor váratlanul felállt egy férfi és azt mondta, én vagyok a „csődörös” fia. Ő nyomban előhúzott egy fényképet, ahol Buga doktor sportöltözékben látható, ugyanis bíróként vezette a muzslai focicsapat mérkőzését. Mindenütt előkerül egy-egy újabb történet, amit még senkitől se hallottunk – jegyzi meg Tímea.

Több iskolából megszólították, hogy a regionális nevelés keretében ismertesse meg a diákokat a környék szülöttjével, aki egy nemzet orvosa volt. Vannak kiszínezhető gyermekkönyvek, melyeknek Buga doktor is a társszerzője volt, így már az egészen fiatalok is beleláthatnak munkásságába, megismerhetik egészséggel kapcsolatos rímekbe foglalt mondásait.

buga
Buga-kifestők
Fotó:  Bokor Klára
Az ebediek is sok történetet tudnak Buga doktorról, el is mondták az egyik könyvtári felolvasóesten. Vajda Anna kislányként arra emlékezett, hogy egyszer beállított hozzájuk egy ember, a doktor, aki házisonkát kért hagymával és friss kenyérrel. Matuska Anna elmondta, édesanyja vele volt várandós, amikor 1947 telén megkapták a kitelepítési papírt. Nem tudja mi módon, de Buga doktor elintézte, hogy maradhattak. Révész Magdolna idézi elhíresült mondását, melyet minden családi eseményen felidéztek, hogy „orvosságot csak borral bevenni”.

Látogatásom után Páldi Tímea felhívott, hogy bár azt hitte, csak egy könyv – A tavaszi ünnep – hiányzik a Buga László által írt könyvekből, de egyik verseskötetében talált egy listát, ahol említik, kilenc verseskötete van orvostanhallgató korából, amikor még Bukovszky név alatt publikált.

– A következő feladatom ezeket is megtalálni – mondta zárásképpen Páldi Tímea pedagógus-könyvtáros.

Páldi Tímea tehát tovább gyűjti és gondozza Buga László hagyatékát. Ezek megtekinthetők a szépen felújított ebedi könyvtárban.

Buga doktor Bukovszky László néven látta meg a napvilágot Ebeden. Később vette fel a Buga nevet. Szülei tanítók voltak. Feleségével, Czeglédi Ilona tanítónővel négy gyermeket nevelt. Felvilágosító és ismeretterjesztő munkásságával egy egész nemzetet oktatott egészséges életmódra, mindenki számára érthető tanácsaival segítette a betegeket. A hozzá írt levelekre általában válaszolt. Orvosként első munkahelye a szülőfaluja melletti Muzsla lett, ahol a második világháború végéig szolgált körorvosként, de hozzá tartozott Ebed és a közeli Béla község is. Ízes falusi tájszólását sosem hagyta el. 26 könyve és számtalan cikke jelent meg. Az idősebb generáció főleg a Kossuth Rádió adásaiból ismeri. Ő maga néptanítóként hivatkozott magára.
buga
Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.