2022. október 3., 16:01

Ötvenéves a pozsonyi „UFÓ”

Azt mondják, Pozsony egyik modern ikonikus jelképe, amely már fél évszázada magaslik büszkén a Duna fölött. Emberi léptékben akár középkorúnak is nevezhetnék, de a hidak életében az ötven év még nem számít kornak. 1967-ben kezdték el építeni, és öt évvel később, 1972. augusztus 26-án adták át.

SNP-híd
Fotó: TASR

A Szlovák Nemzeti Felkelés Hídja Szlovákia első aszimmetrikus kötélhídja, a formájának és az acélkonstrukció fesztávolságának köszönhetően egyedülálló Európában, világviszonylatban viszont „csak” a második a maga nemében. A különleges híd öt építész – Arpád Tesár, Jozef Lacko, Ivan Slameň, Ladislav Kušnír és Jozef Zvara tervei alapján készült, kevesen tudják azonban, nem sokon múlott, hogy egy teljesen más hidat kezdjenek el építeni. Az építészek közös terve ugyanis csak a negyedik helyre került a nemzetközi versenyben, gazdasági okokból azonban mégis ezt kezdték el építeni.

SNP-híd
Fotó:  Dunajszky Éva

Ilyen előzmények után épült fel a Szlovák Nemzeti Felkelés Hídja, amely 2001-ben idehaza elnyerte az évszázad építménye címet, 2018-tól pedig nemzeti kulturális műemlék. A híd neve körül nagy viták voltak. A Szlovák Nemzeti Felkelés Hídja elnevezést 1989-ig viselte, majd Új Hídra keresztelték át, bár Pozsony második legöregebb hídja. 2012-ben aztán, a hídavató 40. évfordulóján és a szlovák nemzeti felkelés kitörésének 68. évfordulója alkalmából visszakapta eredeti nevét.

Az acélból készült híd azért olyan különleges, mert egy 85 méteres pilonra van felfüggesztve, tetején egy repülő csészealjra emlékeztető építmény található,

amelyben egy 200 fős befogadóképességű étterem és két bár üzemel. Ide a pilon egyik szárában elhelyezett gyorslifttel lehet feljutni, ami 45 másodperc alatt repít fel bennünket a 95 méteres magasságba. A kezdetben Bystricának elnevezett étterem kisebb megszakításokkal üzemelt, majd kétéves korszerűsítés után 2003-ban adták át újra a nagyközönségnek.

A pilon másik szárában egy 430 lépcsőfokos vészlépcső található. A pozsonyiak által csak UFÓ-nak nevezett építmény annak idején lassan körbe is forgott, így az étterem vendégei evés közben gyönyörködhettek az eléjük táruló látványban is.

Az „UFÓ” legtetején egy kilátó is van. A Duna felett átívelő híd 431 méter hosszú és 21 méter széles.

Az Óvárost köti össze a Duna túlpartján elterülő Ligetfaluval. A különleges híd olyan érdeklődést keltett, hogy a lettek is ihletet merítettek belőle, így épült fel Rigában a Daugava folyó felett az először Gorkijról, majd Vansu-hídnak elnevezett hasonmása. A híd helyét nem a legszerencsésebben választották meg, az építkezés miatt a Váralja egy része, a régi zsidó negyed, áldozatul esett. Megépítésének elsődleges oka az új városrész, Ligetfalu fejlesztése volt.

Nemrégiben megállapították, hogy néhány helyen a híd hosszirányú hegesztéseiben sérülések vannak.

Ezek alapján a hidat a VI. építési-műszaki státuszba sorolták, ami azt jelenti, hogy már csak egy fokozat hiányzik a veszélyhelyzethez. A város ennek ellenére azt állítja, a híd továbbra is biztonságos a gyalogosok és a gépjárművek számára. Az előzetes információk alapján még ebben az évben megkezdik a javítását. 

Megjelent a Magyar7 hetilap 39. számában.   

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.