2018. június 18., 20:27

Összefogott Nógrád és Besztercebánya megye: hidak, ipari csarnokok, vállalatok épülhetnek

Skuczi Nándor, a Nógrád Megyei Önkormányzat, és Ján Lunter, a Besztercebánya Megyei Önkormányzat elnöke június 18-án, Salgótarjában, a Megyeházán tartott megyeközi egyeztetést, melynek témája az együttműködés újragondolása, még szorosabbra fűzése volt.

salgo-4.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Fotó: Sípos Berni

Az elnökök egyetértettek abban, hogy fontos a közös határtérség újrapozicionálása Közép-Európában, illetve az Európai Unión belül annak érdekében, hogy erősödjenek a közlekedési kapcsolatok, új lendületet kapjon a gazdaság, benne a turizmus, és fokozódjon a határon átnyúló mobilitás. A tárgyalást követő sajtótájékoztatón Skuczi Nándor és Ján Lunter nemcsak megbeszélésük legfontosabb eredményeit ismertették, hanem három határon átnyúló foglalkoztatási akcióterv pályázati sikeréről is beszámoltak. Ezek az akciótervek olyan projektcsomagok, amelyek vállalati fejlesztéseken, képzési és munkaerőpiaci programokon, valamint üzleti és közlekedési infrastruktúra fejlesztésén keresztül hozzájárulhatnak a határtérség foglalkoztatási helyzetének javításához. A projektek részletes kidolgozása az év második felében történik meg.

Fotó:  Sípos Berni

Örömmel jelentették be, hogy a határon átnyúló munkavállalói mobilitás elősegítése céljából zöld utat kapott a Drégelypalánk és Ipolyhídvég, valamint az Őrhalom és Ipolyvarbó közötti hídkapcsolatok megépítése. Ehhez a foglalkoztatás bővítését kazángyártó, környezetbarát építőipari, logisztikai és járműipari beszállító vállalkozások biztosítják. Balassagyarmaton a mobilitást segítő modern munkásszállás is létesül majd. A „szoft” projektek a munkaerő felkészítését, képzést és üzleti szolgáltatásokat biztosítanak.

„A gazdasági együttműködéseken túl számunkra nyilván fontos az, hogy a Nógrád-és Besztercebánya megyei területeken az emberek közötti kulturális, gazdasági együttműködés, a munkahelyek biztosítása minél inkább révbe érjen, és itt maradjanak az emberek, ne vándoroljanak el”- nyilatkozta portálunknak Skuczi Nándor, a Nógrád Megyei Önkormányzat elnöke. Drégelypalánk és Ipolyhídvég között mintegy 1,7 milliárd Ft, Őrhalom és Ipolyvarbó között pedig mintegy 1,2 milliárd Ft támogatásból épülnek meg a hidak.

Fotó:  Sípos Berni

A harmadik akcióterv vezető partnere Fülek város. Ez nem tartalmaz útkapcsolati elemet, de nagyon fontos az M3-as autópálya és az épülő R2-es gyorsforgalmi út közötti észak-déli gazdasági zóna fejlesztése szempontjából. A Hatvantól Losoncig terjedő iparosított gazdasági tengelyen a beszállító ágazatokra alapozva kívánják javítani a foglalkoztatási helyzetet.

„Füleken barnamezős területet alakítunk ki az egykori Kovosmalt területén. Itt szeretnénk megvásárolni a leromosodott területeket, és ott egy kisebb ipari csarnok felhúzásával lehetőséget teremteni a befektetőknek gyártás megindítására. A bevételekből pedig az ott lévő területeket tovább fejlesztenénk”- közölte Agócs Attila, Fülek polgármestere. A projektben a foglalkoztatás bővítést beszállító és szerszámgyártó vállalkozások biztosítják. A képzési és munkaerőpiaci szolgáltatások fejlesztésén túl a foglalkoztatási együttműködést határon átnyúló foglalkoztatási paktum is erősíti majd. A projekt összköltsége közel 6 millió euró.

Fotó:  Sípos Berni

A közös sajtótájékoztatón részt vettek az akcióterveket benyújtó kedvezményezettek, a hidak építésében érintett települések vezetői, valamint az együttműködést segítő megyei képviselők. Skuczi Nándor és Ján Lunter bejelentették, hogy a Nógrád és Besztercebánya megyék közötti megállapodás aláírására várhatóan ősszel kerül sor Besztercebányán. A megyei vezetők biztosították a nyertes akciótervek pályázóit, hogy a projektek megvalósítását legjobb szándékaik és tudásuk szerint segíteni fogják.

Nógrád megye és Besztercebánya megye együttműködése az európai uniós csatlakozás előtti időszakra nyúlik vissza. A két önkormányzat 2002-ben kötött megállapodást, amely az integrált területfejlesztés, illetve a közigazgatás területeire terjedt ki. Együttműködési szándékát a Nógrád Megyei Önkormányzat Közgyűlése 2018 januárjában erősítette meg határozatával, melyben az infrastruktúra fejlesztést, a turizmust, a kultúrát, az oktatást, a környezetvédelmet, illetve a gazdaságot javasolta közösen fejlesztendő és kiaknázandó területként. A két megye együttműködésének új lendületet adott az INTERREG V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program. Skuczi Nándor és Ján Lunter korábban Miskolcon nyitották meg a program Kisprojekt Alapját.

salgo-4.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.