2018. július 5., 10:29

Nyilvános tárgyaláson vitatták meg az aszfaltgyár tervezetét Úszoron

Július 3-án közmeghallgatásra került sor Úszoron: önkormányzati képviselők, beruházók, a média képviselői, valamint a laikus és szakmai közönség jelenlétében vitatták meg a tervezett aszfaltozó szükségességét, illetve a lehetséges káros hatásait a környezetre. Az aszfaltkeveréket gyártó üzem a Csallóközön át húzódó R7-es gyorsforgalmi út, az összesen 59 km-es szakasz megépítéséhez biztosítaná az aszfaltot. A Somorja tőszomszédságában található község lakói aggódnak környeztük tisztaságáért, féltik egészségüket, ezért nagyon sokan, mintegy 130-an jelentek meg a gyűlésen, hogy választ kapjanak kérdéseikre.

Úszor, aszfaltgyár
Galéria
+4 kép a galériában
Sok kérdésre nincs egyértelmű válasz

 A D4R7 vállalat aszfaltkeveréküzem kiépítését tervezi a Sámot melletti kereszteződésben, hogy biztosítsa annak az aszfaltnak a termelését, amely az autópálya megépítéséhez szükséges.

A kezdeti bemutatóban elhangzottak az aszfaltozó megépítésének okai, hogyan működne az üzem és milyen hatása lenne a környezetre és az érintett településekre.

Az ezt követő vita során a beruházó fokozatosan válaszolt az úszoriak felmerülő kérdéseire, a megbeszélés végére azonban még mindig sok kérdés maradt megválaszolatlanul.

Autópályát igen, aszfaltgyárat nem

Az Úszor a Családokért nevű polgári kezdeményezés aktivistái már a tavasszal beadott petíciójukban rámutattak arra, hogy nem a Csallóközt átszelő R7-es gyorsforgalmi út ellen tiltakoznak, hanem a környezetre igencsak veszélyes aszfaltozó Úszor közelében tervezett megépítése ellen, pár száz méterre a lakóövezettől.

Mostanáig nem világos, hogy szükség van-e egy új üzemre, hiszen például a közeli Pozsonypüspökin gyártanak aszfaltot. A beruházó szerint azonban a közelben meglévő létesítmények termelési kapacitása nem elegendő.

Az aszfaltgyár építése jelenleg ellentmond a község területrendezési tervének is. Mivel a területrendezési tervek megváltoztatása időigényes folyamat, elhangzott olyan kérdés is, hogyan tervezi a befektető a folytatást, ha az esetleges változtatás hosszadalmas, viszont az aszfaltgyártást már a következő év elején el akarják kezdeni. A befektetők képviselői azt válaszolták, hogy adminisztratív úton megoldható ez, ám nem pontosították, hogyan.

Legyen gazdaságos

Az is kérdés marad, hogy miért is változtatták meg azt az eredeti javaslatot, miszerint a bitumenkeverék melegítése földgázzal történne. A mostani tervezetben fűtőolajat javasol a beruházó, amelynek a környezetkárosító hatása többszöröse a földgáznak.

A beruházó ezt azzal indokolta, hogy az ideiglenes gázkapcsolat létrehozása nem lehetséges. Majd a befektető egy másik képviselője azt mondta, hogy ez így gazdaságosabb.

A somorjaiak is tiltakoznak

Július 9-én Somorján kerül sor egy hasonló nyilvános vitára. A porral, bűzzel, zajjal együtt járó aszfaltgyártás, a már jelenleg is fennálló forgalomnövekedés fokozódása a Szenci úton és a somorjai körforgalomnál, a karcinogén égéstermékek és talajvízszennyezés magas rizikója számukra sem közömbös. A beruházó által beadott tervezet évi 400 ezer tonnás termeléssel számol, napi 10 órás működéssel, a hétvégéket is beleértve, mindezt nagyon közel a lakóövezethez.

 A döntés a Környezetvédelmi Minisztérium kezében van

A minisztériumnak hamarosan döntenie kell az ügyben. Döntésük meghozatalában figyelembe kell venniük egyrészt a beruházó érdekeit, másrészt a lakosság által beadott petíciókat illetve a környezetvédelmi és egészségügyi tanulmányok eredményeit. Kíváncsian várjuk, hogy mennyire lesz fontos a környezet, az emberek egészsége és az annyit hangoztatott csallóközi vízkészletek megóvása.

Fotó:  Úszor a családokért, p.t.

Úszor, aszfaltgyár
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.