2021. február 27., 20:15

Nagyölvedi és zselízi hulladékügyek

A hulladéktörvény 2021. januári módosulása radikális változásokra kényszerítette a lévai járási települések önkormányzatait, hiszen az említett régióban szintén nőtt a hulladék szállítási díja. A képlet egyszerű: a szemét szeparálására odafigyelve, minél kevesebb vegyes hulladékot termel ki a lakosság, annál kevésbé lesz megterhelve az önkormányzati pénztárca.

a zselízi gyűjtőudvar
Fotó: Kaszmán Zoltán

Nagyölved azon községek közé tartozik, amelyek az Alsó-Garam menti régióban elsőként vezették be a háztartási hulladék elszállítására vonatkozó új rendszert. A település képviselő-testülete által 2019. december 16-án jóváhagyott, s 2020. január 1-jén életbe léptetett szisztémával az a fő cél, hogy – a szemétszállítási és -tárolási illetékek növekedését tudatosítva – a gondos szelektálás felé vezessék a lakosokat.

Arra törekedtünk, hogy a háztartási hulladék gyűjtésének és az illeték beszedésének az éppen legigazságosabbnak tűnő formáját válasszuk. Jelenleg a mennyiség alapján szedjük be az adót, bár az ideális az lenne, ha a kommunális gyűjtőbe kerülő szemét súlya alapján fizetnének a lakosok, ehhez azonban egyelőre nem adottak a feltételek”

– foglalta össze Nagyölved polgármester asszonya, Cseri Zita, aki szerint a helyiek többsége megértette, hogy amennyiben többet szelektálnak, kevesebbet fognak fizetni.

Véleménye szerint az új hulladékgazdálkodási rendszerrel ösztönözni tudták a lakosokat a háztartási hulladék válogatására. Ezt a célt szolgálta a 2019 végére elkészült, uniós forrásból létrehozott nagyölvedi gyűjtőudvar is, ahol többfajta válogatott hulladék leadható, így műanyag, fém, fa, üveg, abroncs, elektromos hulladék, papír és textil is.

A 2020-as évben bennünket is utolért a járvány, sokan otthon ragadtak a karantén miatt, több idejük jutott a takarításra, ami meglátszott a válogatott szemét terén is. Szinte napról napra teltek meg a nagy kapacitású konténerek az udvaron. Ennek és a bevezetett intézkedéseknek is köszönhetően több mint kétszeresére nőtt a válogatott hulladék mennyisége”

– magyarázta a településvezető.

A kommunális hulladékot továbbra is kéthetente szállították el, s a szelektált szemét, vagyis a műanyag, a papír és az üveg ingyen történő elhordásának havi üteme sem változott. Minden kukát – házszámra szólóan – egy elektronikus chippel azonosítottak be; ezt a szemétgyűjtő vállalat munkása a kuka kiürítésekor egy chipolvasóval olvasta, illetve olvassa le. Az elektronikus rendszernek köszönhetően figyelemmel követhetik az elszállított hulladék mennyiségét.

2019-ben összesen 414 830 kilogramm vegyes kommunális hulladék került a község szeméttárolóiba, a 2020-as új szisztémában ez már csak 244 320 kilogramm volt. Megállapítható, hogy több mint 170 tonnával kevesebb ilyen típusú hulladékot termeltek ki. A válogatott hulladék esetében természetesen növekedtek a számarányok. A régi szisztémában az ölvediek évente 18,3 tonna szelektív hulladékot gyűjtöttek, az újban ugyanez több mint 38,8 tonnára növekedett. A műanyag szelektálása 63,3%-kal, az üvegé 140%-kal nőtt. Míg 2019 folyamán 3 160 kilogramm papírt gyűjtöttek össze, 2020-ban közel háromszor annyit.
Meglepő számomra, hogy vannak olyan két- vagy háromfős családok, amelyek kéthetente 240 liter szemetet produkálnak, mivel nem válogatnak. Nagyon sok olyan, négy-hat fős család is van, ahol viszont csak havonta egyszer telik meg a 240 literes kuka”

– értékelt Cseri Zita.

A hulladékgazdálkodás terén érdemes egy városi példát is előhozni. Zselízen a vegyes kommunális hulladék gyűjtése az előre meghatározott időrendi terv szerint hetente történik, a szeparált hulladék összeszedésére pedig egy ún. kombinált rendszer vonatkozik. A társasházaknál hetente ürítik ki az ott található 1 100 literes kukaedényeket, a családi házaknál pedig az ún. zsákos rendszer alapján havonta viszik el a szemetet. Az elektromos, illetve a veszélyes hulladék gyűjtését évente kétszer teszik lehetővé.

Mint azt Haris Pétertől, a vagyongazdálkodási és szolgáltatási osztály vezetőjétől és Kalló Bélától, a városi hivatal építési és területfejlesztési előadójától megtudtuk, míg a vegyes kommunális hulladék mennyisége évente 2 145 és 2 270 tonna között mozog, addig a szeparált szemét mennyisége évente 104 és 156 tonna között van. Meglátásuk szerint az utóbbi fokozatosan növekszik, így évente a vegyes kommunális hulladék mennyiségének csökkenéséről, ezzel együtt pedig a válogatott hulladék mennyiségének növekedéséről tudnak beszámolni.

A konyhai hulladék megsemmisítése számításaink szerint négyszer költségesebb, mint ugyanazon mennyiség megsemmisítése a vegyes kommunális hulladékból. Februártól ezen hulladékok szelektíven is elhelyezhetőek az önkormányzati gyűjtőudvarban, ahol hűtött konténerben fogjuk tárolni, míg elszállításra nem kerül”

– fogalmazta meg Kalló Béla, aki szerint a közeljövőben a legnagyobb mértékű változás a műanyagot, a PET-et és az ALU-t felölelő hulladéktípus szelektálását érinti majd, hiszen január 1-jétől betétdíjasok lettek az italos dobozok és a műanyag üvegek. Elvárásaik szerint ezen hulladékfajtának teljesen el kéne tűnnie, mivel gazdaságilag nem lesz kifizetődő a lakosnak a hulladéktárolóba elhelyeznie, tette hozzá.

Április elejétől november végéig kéthetente szállítják el a város lakosaitól az erre a célra biztosított 240 literes edényekből a kerti biohulladékot. Mint megtudtuk, az ilyen komfortú biohulladék-elszállítás a Lévai járásban csak Ipolyság városában működik, míg például Léván a lakosok ingatlanjai előtt, halmokban gyűjtik a biohulladékot, az önkormányzat innen szállíttatja el.

Zselízen az üveg szelektív gyűjtése elégséges mértékben történik, de természetesen még fejleszthető, erősítésre szorul viszont a papírt, a tetrapackot és a fémet magában foglaló hulladéktípus szelektálása. A város saját gyűjtőudvarában ingyenesen elhelyezhető nemcsak a papír, a műanyag és az üveg, hanem a fa- és a kerti zöldhulladék, valamint a nagy méretű hulladék is. Térítés ellenében továbbá építkezési hulladék is leadható.

Mindent összegezve, a Lévai járás településein sem lehet más a cél, mint a vegyes kommunális hulladék mennyiségének minimalizálása, s egyúttal a szelektív hulladékgyűjtés erősítése. Aki tehát többet szelektál, az többet spórol.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.