2019. május 9., 17:09

Mintegy 300 érdeklődőt vonzott a Bunker nap Füleken

Egy napra újra megnyitották az érdeklődők előtt a második világháborús óvóhelyet Füleken a Sávolyi utcában, az egykori iparművek területén. A nyílt napra mintegy 300 érdeklődő érkezett.

bunker4.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Fotó: Mesiarik Marián

Az óvóhely 21 helyiségből áll, és nagyjából 500 ember befogadására volt alkalmas a második világháború idején, amikor Füleket 1944 decemberében légitámadások és bombázás érte. Az épület jelenleg magánkézben van.

Fotó:  Mesiarik Marián

A Bunker csapat tagjai nyílt nap keretében szerették volna megmutatni az embereknek az épület bizonyos részeit.

Emellett különféle programokkal készültek, melyekkel arra hívták fel a figyelmet, hogy a háború alatt nagyon sokan megsérültek, de a mai világban is élnek köztünk látás- és mozgássérült emberek, akiknek nehéz a közlekedés.

Fotó:  Mesiarik Marián

Ezért a feladatok a toleranciára, egymás elfogadására voltak kihegyezve. Volt ability pálya, ahol tolókocsival, mankóval kellett közlekedni, sötét szoba, ahol az ember csak az érzékeire hagyatkozhatott, de airsoft céllövöldével és szabadulószobával is készültek. Utóbbi számított a nap leghosszabb és legérdekesebb programpontjának, mivel 20 perc állt a látogatók rendelkezésére, hogy kiszabaduljanak.

„Voltak kérdések a II. világháborúból, valamint számsorokat kellett megtalálni, amikkel utána a lakatokat ki lehetett nyitni, és hozzájutni olyan eszközökhöz, amikkel újabb számsorokat lehetett kitalálni, és teljesíteni a szabadulószobát. Itt nagyon fontos volt, hogy az ember minden jelből következtessen valamire. Nagyon figyelmesnek és koncentráltnak kellett lenni, és csapatban is jól együtt kellett dolgozni”- mondta el a feladatról Gáspár András, a csapat tagja. A látogatók továbbá a délután folyamán, magyar és szlovák nyelven, előadást hallhattak az 1936-tól a hidegháborúig terjedő időszakban épített füleki védművekről.

A városban több második világháborús óvóhely is fennmaradt.

Ezeket a várható bombázás miatt építették, Fülek ugyanis vasúti csomópont volt, ezen kívül hadiüzemek is működtek itt. Két óvóhelyet a várdomb belsejében alakítottak ki.

Fotó:  Mesiarik Marián

Ezek ma a vármúzeum kiállításainak adnak helyet. Az óvóhelyekről a közeljövőben film is készül. „Fontosnak tartjuk megmutatni, hogy milyen értékek rejlenek a föld alatt, mivel ezeket emberek építették embereknek, hogy életeket mentsenek. Hogyha ezeket elfeledjük, akkor a történelmünk egy része merül feledésbe”- zárta Mesiarik.

A Bunker Team tagjai olyan önkéntesek, akik dokumentálják és megtisztítják a helyi óvóhelyeket, illetve bemutatják az elfeledett, Fülek környéki érdekességeket, például a bányatelepeket, vagy a természeti látnivalókat.

bunker4.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.