2019. december 16., 08:24

Mindenki Marika nénije

Élnek közöttünk olyan emberek, akik számára mások segítése természetes. Nem várnak érte semmiféle anyagi juttatást, köszönetet vagy elismerést. A ragyogó szemek, a hálás tekintetek és a boldog arcok táplálják őket, és késztetik további segítségnyújtásra.

A füleki Zupko Mária ilyen ember. Egészen fiatal kora óta tisztában volt vele, hogy a hátrányos helyzetű embereken szeretne segíteni. Ebben az elképzelésében leginkább Montágh Imre motiválta, akinek a munkássága révén, a televízió képernyőjén keresztül találkozott először a beszédfejlesztéssel.

– Kilencedikes voltam, amikor eldöntöttem, hogy logopédus leszek. Egyenes út volt ez, a füleki gimnázium után rögtön felvettek az egyetemre. Már harmadévesként logopédiai asszisztensként tevékenykedtem, negyedikben és ötödikben pedig logopédusként dolgoztam a galántai kórház gégészeti rendelőjében.

Fülekre hazatérve férjhez ment, családot alapított, majd a kisegítő iskolában kapott állást, ami bentlakásos gyermekotthonként is működött. 14 évet töltött az intézményben, itt került közeli kapcsolatba a több tekintetben is hátrányos helyzetű gyermekekkel.

– A családomnak akkoriban természetes volt, hogy először együtt megvacsoráztunk, majd elmentem az otthonba, ahol a gyermekotthon gyermekeit is megvacsoráztattam. Mondhatni, az anya szerepét töltöttem be az életükben. Itt találkoztam először olyan gyerekekkel, akik még karácsonyeste sem kellettek senkinek. Bennem nem a sajnálatot váltották ki, hanem a segítségnyújtás érzését.

zupko_maria2.jpg

Későbbi pályája során alapító igazgatónője lett a videfalvai szociális gondozónak, vezette a besztercebányai munka-, szociális és családügyi központot, sikerült olyan törvénymódosításokat eszközölnie, melyeknek köszönhetően javult az autisták helyzete. Tevékenységét a politika és a saját egészsége is többször akadályozta, de nem adta fel, állta a sarat, és mindig átlendült a nehézségeken. Azt mondja, a kihívások mellé erőt is kap, így tud megküzdeni velük. A füleki Nefelejcs nonprofit szervezet megalapítása is az ő nevéhez fűződik, amely a jelenlegi nyugdíjasotthont működteti. Addig volt ott, amíg úgy érezte, hogy segíteni tud, és van, aki támogatja. Amikor azt érezte, hogy a dolgok nem úgy működnek, ahogyan szeretné, felállt, és nyugdíjba vonult. Kiváltotta a vállalkozói engedélyt, hogy a beszédhibás gyermekeket továbbra is segíthesse. De nem érte be ennyivel, mélyebbre ásott, hogy megismerje a családi hátterüket is.

– A kisegítő iskolában lévő gyerekeknél tapasztaltam először, milyen nehéz körülmények között élnek. De abban az időben legalább kötelezték a szülőket, hogy dolgozzanak, és lehetett feléjük valamiféle elvárást támasztani a gyerek megfelelő iskoláztatását, ruháztatását illetően. Ma már alanyi jogon jár nekik a juttatás, a családtámogatás, amiből nem biztos, sőt, biztos, hogy nem a gyereket támogatják.

Mária 2008-ban kezdett komolyabban foglalkozni a szociális esetek feltérképezésével. Azt mondja, jó az együttműködés a városi hivatal szociális osztályával, a szociális hivatallal, de főleg az óvodák és iskolák pedagógusaival, hiszen ők közelről ismerik a gyerekek problémáit. Az óvónők, tanítónők csodapartnerek. Úgy térképezik fel az igényeket, hogy a családok nem is számítanak az ajándékra. Amikor ellátogatnak hozzájuk, és a mélyszegénységben élők végtelen szeretetét látják, lelkileg ők is töltődnek. Ezt pénzért nem lehet csinálni. Vagy szívből, vagy sehogyan.

2017 augusztusa mérföldkő volt Zupko Mária életében. Ekkor kapta meg a Külhoni Magyarságért díjat.

– Akkor azt gondoltam, hogy még nem tettem eleget. Ezért azóta folyamatosan tevékenykedem, ki sem látszom a munkából. Akkor, 64 évesen kaptam egy ajándékot, egy csodát, és úgy éreztem, ezért meg kell dolgoznom. Antall Józsefnek volt egy nagyon szép gondolata: Teszem a dolgom, amíg tudom, s amíg lehet. Vele volt szerencsém személyesen is találkozni, s ez emberileg nagyon megérintett. Ezt a gondolatát magamévá tettem, és mikor jöttek a kihívások az életben, akkor mindig azt mondtam: van egy célom, amiért ezt át fogom lépni.

Az önkéntesek és a katolikus karitász tagjai mindig olyan családokat segítenek, ahol van gyermek, a szülők nem dohányoznak, nem fogyasztanak alkoholt, és hangsúlyt fektetnek a gyerekek megfelelő higiéniájára, iskoláztatására. Egyre többen tudják, hogy ezzel foglalkozik, és megállítják az utcán. Mindenki Marika nénije. Így szólítják ismeretlen emberek is, ami rendkívül jóleső érzés.

zupko_maria4.jpg

Idén karácsonykor is számos család szentestéjét varázsolják szebbé. A Don Bosco társasághoz írt pályázatok eredményeként egy sokgyermekes család ruhaneműt és ágyneműket kap, egy másikhoz pedig, ahol a nagymama egyedül neveli a négy unokáját, automata mosógép kerül.

A Tesco élelmiszergyűjtésének köszönhetően pedig 45-50 füleki család kap tartós élelmiszert és tisztálkodási szereket.

– A legtöbb esetben fogyatékkal élőket gondozó családokat választunk. Hiszen gondoljunk bele, hogy aki ilyen embert ápol, az az év 365 napján 24 órát dolgozik, és a betegért feláldozza az életét.

Zupko Mária több mint négy évtizede a fogyatékkal élők, hátrányos helyzetű egyének és családok számára végez tanácsadást, részt vesz az oktatásukban, társadalmi beilleszkedésük előmozdításában. Előkészítője, szervezője és előadója volt néhány szakmai konferenciának, tankönyvet írt a magyar tan-nyelvű speciális iskolák negyedikesei számára. A Carissimi kuratóriumának 2004 óta tagja. Jelenleg egy polgári társulás alapításán dolgozik, amely a gyerekek kommunikációs fejlesztését hivatott támogatni.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2019/50. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.