2020. július 14., 07:40

Mesetér Rákóczi Ferenc jegyében

A magyarországi Kő Boldizsár Meseterek jóvoltából, a magyar kormány támogatásának köszönhetően II. Rákóczi Ferenc szellemiségét hordozó homokozó épült a füleki Magyar Közösségi Ház udvarán. Az egyedi, kézi munkával megalkotott mesetér abban is különleges, hogy egyedülálló a Felvidéken.

Cum Deo pro Patria et Libertate – Istennel a hazáért és a szabadságért. A Rákóczi-szabadságharc kiáltványának jelmondata olvasható a képzőművészeti alkotásnak is beillő homokozó tájképén, amely a Nagyságos Fejedelmet és hős katonáit ábrázolja, de megelevenedik rajta néhány pórul járt labanc is.

A füleki Magyar Közösségi Ház udvarán épült Rákóczi-homokozó a Csemadok helyi szervezete által a nemzeti összetartozás évére tervezett emlékjelek sorát gyarapítja. 

Igazi közösségi ház

– A Csemadok füleki alapszervezetének vezetősége tavaly döntött arról, hogy 2020-ban, a nemzeti összetartozás évében különböző emlékjeleket örökít meg a Magyar Közösségi Ház udvarán. Ennek első lépése a június 4-ei kopjafaállítás volt, záróeseményeként pedig október 4-én leleplezzük a Trianon-emléktáblát. A homokozó kiötlésekor az emlékjelhagyáson kívül azt is szem előtt tartottuk, hogy egy biztonságos játszótér jöjjön létre. Mert bár 15 évvel ezelőtt a szülők segítségével elkészült egy homokozó, de az már idejétmúlt, felújításra szorult. Így a Felvidéken egyedülállónak számító mesetér a kuruc-labanc korszakot jeleníti meg – árulja el Szvorák Zsuzsanna elnök.

A füleki Magyar Közösségi Ház, mint a neve is jelzi, valódi közösségi tér, a város kultúrájának egyik szilárd bástyája. A vár tövében megbúvó épület a Csemadok fenntartása alatt működik. Kulturális, társadalmi, ifjúsági és politikai szervezetek rendezvényei, továbbképzések, gyűlések, találkozók valósulnak meg itt rendszeresen.

A mesetér létrejöttével a legkisebbek számára is bővült a ház kínálata. A jövőre nézvést azt is tervezik, hogy a Rákóczi-témát tovább bővítik.

Ha lefestik és felújítják a jurtaszínpadot, akkor ott ezek a motívumok megismétlődhetnek, illetve a tűzrakó-pihenő részen is szeretnének egy-két kuruc vitézt viszontlátni.

meseter2.jpg

A Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkársága tavalyi támogatásának köszönhetően nemcsak a külső, hanem a belső tér is új játékelemekkel bővült.

A Ringató foglalkozásokhoz és a kiscsoportos gyerekfoglalkozásokhoz vásárolt játékok közt immár hintákat, mászókákat, szőnyegeket, mozgásfejlesztő eszközöket, különféle hangszereket is használhatnak a gyerekek.

A magyarház megvásárlását és átalakítását egyébként szintén a magyar kormány támogatta, és az évekkel ezelőtt történt felújítás is javarészt neki köszönhető. Mivel a ház fenntartása jelentős anyagi terhet ró a Csemadokra, a működéséhez szükséges összeg egy részét a nemzetpolitikai államtitkárság biztosítja. Ez egy folyamatos támogatás, amely a ház fenntartásának részköltségeit finanszírozza. Az idén bővült a támogatás, hiszen családbarát mesetér kialakítására is lehetőségük nyílt.

Nincs két egyforma

A meseterek olyan játszóterek, ahol a hagyományos játékszerek igazi képzőművészeti alkotásokká válnak. A nem szokványos játszótéri elemeknek, a saját fejlesztésű játékoknak, illetve a sok-sok népmesei motívumnak köszönhetően ezek a játszóterek nagyon hasznosak a gyerekek számára. Az alkotók, Kő Boldizsár és Nagy Bence kiemelték: sosem készül két egyforma mesetér. Mindig az adott helyszínhez kötődve varázsolják egyedivé a motívumokat.

– Az átlagos játszótereket leginkább színesen kifestett tornatermekhez hasonlítanám. A meseterek kialakításával viszont a gyermek testi fejlődése mellett a szellemi épülésre is odafigyelünk. Fontosnak tartom, hogy mindig lokálpatriotizmusban gondolkodjunk, hogy a helyi közösségnek megerősítő játszóteret készítsünk, ami egy ottani, szinte elfeledett történetet vesz elő, és ezáltal pluszerőt ad a közösségnek – nyilatkozta Kő Boldizsár.

A meseterek megálmodója grafikusként húsz éve ötlötte ki, hogyan tudná a művészetet játszótéri formában a gyerekek közelébe helyezni.

– Ezek a játszóterek térbeli mesekönyvek, amelyek hozzájárulnak, hogy a művészet kikerüljön az utcára, és minél több emberhez eljusson. Az is elsődleges szempont, hogy a szórakozás mellett a gyermekek lelke, ízlésvilága, tudása is épüljön általuk.

meseter1.jpg

A füleki munka oroszlánrészét Nagy Bence és Műhelye végezte, a faragásokat pedig Kő Virág borította színbe. Bence történelemtanár is, korábban már több osztályát elhozta Fülekre.

– 2006 óta járok a füleki magyarházba. Az iskolánk tanári kara hagyománnyá tette, hogy a március 15-ei ünnepségekre ideutaztunk, részt vettünk a megemlékezésen, koszorúztunk. Ez azért is volt különleges és emlékezetes számomra, mert azokban az időkben otthon ezek az ünnepségek nem voltak olyan szívderítőek, mindig kicsit a viszályról szóltak. Ezért volt óriási élmény idejönni, és megtapasztalni, hogyan tudnak az itteni magyarok együtt ünnepelni.

Számomra is csodálatos maga a hely és a vár, de a gyerekeim számára különösen, akiknek nagybetűs a füleki vár. Ezért is tartottam lényegesnek, hogy kerüljön ide valami, ami a mi munkánk gyümölcse, s amit az itteni gyerekek is tudnak használni és örömmel fogadják.

Mindig nyitva az ajtó

Szvorák Zsuzsanna zárszóként elmondta, bár a füleki magyarháznak nincs állandó alkalmazottja, ha felmerül az igény a szülők részéről, akár családostól, kisebb közösségben, szülinapra, vagy egyéb foglalkozások keretében el lehet látogatni ide, ahol az ajtó mindig nyitva áll, és örömmel várnak minden érdeklődőt. 

Megjelent a Magyar7 hetilap 2020/28. számában.     

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.