2018. augusztus 11., 17:05

Memento az elhurcoltaknak

Ipolyság városa és az Ipolyság Város Pecsétje Alapítvány közösen szervezte meg augusztus 10-én azt a kiállítást, amely egyrészt emléket állít a vészkorszak idején elhurcolt zsidóságnak, köztük a több mint ezer ipolysági izraelitának, másrészt pedig arra figyelmeztet, hogy a jövőben nem szabad ilyen lyukat ütnünk a történelem vásznán.

Memento
Galéria
+3 kép a galériában
Fotó: Kaszmán Zoltán

A Veresegyházon, Ipolyság testvértelepülésén működő Udvarház Galéria és a helyi Menora Saag Centrum Artis összefogásának eredményeképpen megvalósuló Memento elnevezésű csoportos tárlat az egykori ipolysági zsinagóga épületében nyílt meg. A tizenhárom alkotóból heten személyesen is jelen voltak a megnyitón, melynek kezdetén elsőként a Honti Múzeum és Galéria igazgatója, Pálinkás Tibor, majd a város alpolgármestere, Hammersmidt Béla köszöntötte a megjelenteket, a művészeket és a kiállítás kurátorait, Kutak Adriennt és Klement Zoltánt.

Kozák Csaba
Kozák Csaba
Fotó:  Kaszmán Zoltán

A változatos technikák alkalmazásával készült alkotások között találunk olajfestményt, széngrafikát, fém-, réz-, papír- és faplasztikát, fényképeket, szobrokat, nemezből vagy éppen talált tárgyakból összeállított két- és háromdimenziós műveket.

Kozák Csaba művészeti író az alkotók és a kiállított művek bemutatása során szót ejtett többek között a svájci-magyar származású Hans Peter Bauer alumíniumból vágott, hajlított szobráról, amely A bika, avagy a romboló náci címet viseli, továbbá az Erdélyből áttelepült Ilés-Muszka Rudolf Prés alatt című installációjáról, amelyben a kultúra relikviái prés alá kerültek, utalva a nácik könyvpusztító tevékenységére.

A méltatásban elhangzott, hogy Böjte Horváth István maradandóságot sugalló fekete kőplasztikáját a tárlat rendezői szándékosan állították egy olyan fatákolmányra, ami a barakkok börtönvilágát idézi meg, de megtudhattuk azt is, hogy Kun Éva alkotásában miként érhető tetten a kerítésre támaszkodó anya fájdalma.

Pálinkás Tibor (balra) és Pásztor Béla
Pálinkás Tibor (balra) és Pásztor Béla
Fotó:  Kaszmán Zoltán

Chesslay György, a tizenöt darabból álló, esetenként emberalakokra emlékeztető, absztrahált motívumokat, hullámvonalakat, köröket, gömböket, kígyózó vonalrendszereket is felvonultató grafikáiban vall a gyermekálmok jelentőségéről és erejéről, de megvilágító erejű az az egyszerűségében is hangulatébresztő videó is, amelyben egy kéz folyamatosan próbálja az okostelefon képernyőjén látható horogkeresztet eltávolítani.

Miután Kozák Csaba méltatta a kiállított alkotásokat, szót kapott Veresegyház polgármestere, Pásztor Béla is, aki rövid beszédében az emlékezés és a megbocsájtás fontosságát hangsúlyozta.

Az ipolybalogi születésű polgármester által megfogalmazott emlékezés és megbocsájtás gondolatát szeptember közepéig hirdeti az egykori zsinagóga épületében helyet kapó kiállítás.

Memento
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.