2018. szeptember 17., 10:49

Megélhetésükhöz munkára lenne szüksége

Augusztus hatodikán volt két éve, hogy halálos baleset történt Királyhelmecen, amelyben egy 35 éves háromgyerekes édesanya, Tóth Klaudia életét vesztette. A járdán beszélgetett egy ismerősével, amikor a körforgalom irányából nagy sebességgel érkező személyautó előbb kidöntött egy jelzőtáblát, majd mindkét nőt elgázolta, végül két parkoló személyautóba rohant. 

molnar-margit.jpg
Fotó: Zsebik Ildikó

Amíg Klaudia azonnal meghalt, addig beszélgetőtársa maradandó sérüléseket szenvedett, három hónapi kórházi kezelés után ma is csak bottal képes járni. A sofőrről azonnal kiderült, hogy részegen vezetett, vérében 1,67 ezrelék alkoholt találtak. A balesetnek tanúi is voltak, egyrészt az utána szabályosan közlekedő autó sofőrje, másrészt az utcán tartózkodó emberek. A történtekről valakinek sikerült felvételeket is készítenie - mesélte az áldozat édesanyja, aki azóta is feszült, ideges, ha a balesetről beszél. Ő fordult lapunkhoz is, hogy elmesélje mi bántja, miért képtelen megnyugodni.

Az elkövetőt azonnal letartóztatták, az első tárgyalásra Terebesen 2017. február 16-án került sor, ahol a halálos gázolás elkövetője azt a kijelentést tette: nyolc hónapot ült ártatlanul - kezdi mondandóját az elhunyt édesanyja, Molnár Margit. Amikor a bíró megkérdezte: kért-e már az áldozat családjától bocsánatot, felállt és a vőmnek annyit mondott: bocsánat. Bennünket már nem tartott méltónak a bocsánatkérésre. Itthon  többen is  arra figyelmeztettek bennünket, amiről a per során egyáltalán nem esett szó, az elkövető itthon van,  házi őrizetbe helyezték. A család tagjai is látták őt a város több pontján. A következő tárgyaláson sem derült ki, miért lehet az illető szabadlábon. Az első perctől ösztönösen azt éreztem, hogy a tettes tudatosan húzza az időt.

A tárgyalásokra kétszer nem jött el. Végül múlt év július 27-én azzal zárták le az ügyet, hogy az elkövető 7 év letöltendő börtönbüntetést kapott azzal a kitétellel: ha 4 éven át jól viselkedik, 3 évet elengednek büntetéséből. A határozat azonban nem lett jogerős, mert a gázoló és ügyvédje fellebbeztek. Mindeközben a tettes a következő hónapokat is családja körében töltötte.

A folytatásra már Kassán, a kerületi bíróságon került volna sor idén január 31-én, ahol az alperes ismételten nem jelent meg. Majd februárban azzal bújt ki a megjelenés kötelezettsége alól, hogy orvosi utasításra nem utazhat. Ráadásul áprilisban sem jelent meg a tárgyaláson, azt üzente, nélküle zárják le az ügyet. A jogerős döntés: 6 és fél év letöltendő büntetés lett feltételek nélkül, tehát a kerületi bíróság súlyosbította büntetését. Soha sem volt dolgom a bírósággal, nem gondoltam volna, hogy nyugdíjasként tárgyalásokra kell majd járnom!

Milyen körülmények között él most az áldozat családja - kérdezem Klaudia édesanyját, aki azóta is támogatja félárván maradt három unokáját illetve a vejét.

Mindenekelőtt mindenkinek szeretném utólag is megköszönni azt a sok segítséget, amelyet a bajba jutott családnak nyújtottak - majd elém rak egy füzetet, amelyben pontosan feljegyezte:  mikor, kitől, mit kaptak a félárván maradtak. Tudni kell róluk, hogy nagyon szerény körülmények között éltek, egy családi házban többen,  csak az elmúlt években sikerült kölcsönből kifizetni őket, így maradhattak ők négyen a házban. Mivel a vőmnek akkor sem volt munkája, a férjem nevére vették ki a kölcsönt, azóta ő fizeti. Amikor a baleset történt, a lányomnak épp lejárt a munkaszerződése, a férjét viszont akkor vette alkalmazásba a város. Sajnos, a gyerekek édesapja 2017. október 1. óta ismételten munkanélküli lett, a gyerekekre és a felesége után havi 300 eurót kap, amelyből a lakásra 270 eurót kell kifizetnie.

Gyakorlatilag 30 euró marad egy hónapra négyüknek. Ebből nem lehet se megélni, sem kölcsönt kifizetni! Én már nyugdíjas vagyok, nem tudom őket a nyugdíjból eltartani. Szeretném, ha unokáim apjának valaki munkát ajánlana, mert ez a helyzetet már tarthatatlan. A leány unokám 17 éves,a fiúk közül Filip 14, Márió 8 éves. Gyakorlatilag mindhárman pubertások, jó az étvágyuk, gyorsan nőnek, ehhez pénz kell. Amikor a baleset megtörtént, a képviselők egy havi tiszteletdíjukat nekik ajándékozták, de a megélhetéshez az apjuknak nem egyszeri adományra, hanem állandó munkára lenne szüksége, hogy biztos lenne a megélhetésük. A Votum Kárpótlási Központ munkatársa jelentkezett nálunk Nagymihályból, elvitte a papírjainkat, azután egyszerűen felszívódott. Utólag felbontottuk vele a szerződést. Most azt várjuk, hogy az Allianz és a Votum megegyezzenek egymással, és behajtják  a kárpótlás összegét, mert ha a Votum ügyvédjéhez kell fordulnunk,  a kárpótlás 20 százalékát tiszteletdíjul neki kell  befizetnünk. Közben megy az idő, és erre mindössze 3 év áll rendelkezésre.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.