2018. október 1., 11:56

Megelevenedett az Esterházyak pompás kora Galántán - VIDEÓVAL

Fantasztikus múltidéző hétvégét tudhat maga mögött a mátyusföldi Galánta városa. A neogótikus kastély parkjában megelevenedett a véres háborúktól terhes 17. század, vérmes csatákat vívtak egymással a török és magyar-lengyel összekapcsolt seregek, és a nézők tanúi lehettek a négy csatában elhunyt Esterházy gróf nagyszombati temetésének.

est14.jpg
Galéria
+17 kép a galériában
Fotó: Horváth Szomolai Andrea

A galántai kastély parkjában szeptember 29-30-án megrendezett történelmi fesztiválon az odalátogatók interaktív előadás során ismerkedhettek meg a régmúlt történéseivel, a nagyvezekényi csata utáni időszakkal és a négy tragikus halált halt, fiatal Esterházy temetési szertartásával. Az előadásokra magyar és szlovák nyelven is sor került, és minden produkciót megelőzően a korszak szakértőjének számító történész vezette fel a történéseket. Magyar nyelven a neves művészettörténész, Varga Kálmán tartott érdekfeszítő előadást a 17. század történéseiről, a török harcokról, érintve az életben maradt Esterházy Pál életének bemutatását is.

Fotó:  Horváth Szomolai Andrea

A történész előadását követően maga az izgalmas életet megélt gróf Esterházy Pál lépett a színpadra, Takáč Zsolt, a Galántai Neogótikus Kastély Polgári Társulás elnökének személyében. Mielőtt sor került volna a grófok temetésének megidézésére, a török sereg mutatkozott be a Tostabur Espadrones művészeti egyesület előadásában.

Fotó:  Horváth Szomolai Andrea

A harcászati bemutató és az ágyúdörgések után Esterházy Pál gróf mesélt elhunyt rokonairól, valamint saját művészetszeretetéről és a barokk kultúra megteremtéséről. A közönséget talán annak a történelmi házasságnak a ténye érdekelte legjobban, amely Esterházy Pál és saját unokahúga, az akkor tizennégy éves Orsolya között köttetett. Orsolya tizenkilenc gyermeket szült saját nagybátyjának egy szerelmi házasságban, utolsó gyermekük születésekor halt meg. A megrendült férj üvegkoporsóba fektette hőn szeretett feleségét. A művészetkedvelő nádornak második felesége, Thököly Éva további hét gyermeket szült. A történelmi betétek között csodálatos barokk-kori táncbemutatók és harcbemutatók színesítették az előadást a Fringia – Történelmi harc- és táncművészeti hagyományőrző egyesület közreműködésével. Az előadás végén a lengyel királyt, a magyarokat segítő Sobiesky Jánost is a színpadon köszöntötték és hódolatukat fejezték ki neki.

Fotó:  Horváth Szomolai Andrea

A lenyűgöző és nézőket humorral megnyerő előadásnak fantasztikus hátteret rajzolt a büszkén álló, álmából felébredő neogótikus kastély, és minden jelenlevő érezhette, hogyan hatja át a helyet a történelmi szellem és hogyan elevenedik meg az Esterházy de Galántha család története.

Fotó:  Horváth Szomolai Andrea

Az előadások között színvonalas kísérőprogramok szórakoztatták a publikumot, a Tostabur egyesület hastáncosai lenyűgöző bemutatót tartottak, míg a kastély északi szárnyánál hangulatos zenei aláfestéssel élvezhették a látogatók a középkori hangulat megelevenedését, a finom étkeket és barangolhattak a kézművesek utcájában.

Az esemény színes összefoglalóját az alábbi videóban tekinthetik meg:

 

est14.jpg
Galéria
+17 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.