2018. július 17., 10:54

Medgyaszay kiállítás nyílt Rimaszombatban

Megnyílt a „Józanság, ellentétek, derű” - Medgyaszay István építészete című kiállítás a rimaszombati Csillagházban. A Medgyaszay István születésének 140. évfordulója alkalmából az építész életművét bemutató tárlat július végéig várja az érdeklődőket.

medgyaszay_kiallitas_03.jpg
Galéria
+9 kép a galériában
Fotó: Virsinszky Tamás

A Szeghalmy Bálint Építészeti Alapítvány és a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház Kulturális és Közművelődési Központja szervezésében rendezett kiállítást Krcho János, Forster Gyula-díjas építész, a Kassai Műszaki Egyetem Művészeti Karának építészeti tanszékvezetője nyitotta meg.

Fotó:  Virsinszky Tamás

„Ha végig nézzük az életét, akkor nagyon szembetűnő, hogy egy eltűnő kor embere, aki a háború után már nem tudott sem építészként, sem közösségi emberként dolgozni, ennek ellenére a magyar organikus építészeti vonal, a ma élő építészek is az elődjüknek tartják őt” – mondta Krcho János, a Magyar Művészeti Akadémia tagja.

Rudolf Mihály Ybl-díjas építész szerint nagyon nagy jelentőségű az az életmű, amit Medgyaszay István ránk hagyott. Életműve okán joggal gondolható, hogy a 19. századi magyar építészet géniuszait követi. „Ez az anyag sokáig nem volt megtűrt, sőt évtizedekig titkolni kellett. Az ősszel a Pesti Vigadóban bemutatott tárlat fényt derít Medgyaszay nagy jelentőségű munkájára. Ilyen például az álomterve, a Magyar Pantheon a budai hegyen, aminek megvalósítását egész életében dédelgette - mutatott rá az Ybl-díjas építész. 

Medgyaszay 1877. augusztus 23-án, Budapesten, Benkó István néven született. Édesapja, Benkó Károly, az Állami Ipariskola tanára, építőmester, építész volt. Édesanyja, Kolbenheyer Kornélia volt, Kolbenheyer Móricz soproni evangélikus lelkész leánya. Medgyaszay István tanulmányai alatt még születési nevét használta, 1906-ban vette fel anyai nagyanyja családnevét.
1893 és 1896 között az Állami Ipariskola növendékeként tanult, 1898-ban érettségizett. 1904-ben fejezte be egyetemi tanulmányait, ezek után népművészeti gyűjtőutakra indult. 1915-ben feleségül vette Martinovich Gabriellát, házasságukból három leánygyermek született. 1959. április 29-én hunyt el, a Farkasréti temetőben helyezték örök nyugalomra.

Medgyaszay István az egyetemes építészethez való hozzájárulást a magyar nemzeti építészet megteremtésében látta. Eszménye a görög művészet, mely a keleti és európai kultúrák eredményeit ötvözve alakult nemzeti művészetté, egyúttal az európai kultúra forrásává. A bécsi szecesszióból induló építész a népművészetben felfedezi a konstrukció és a díszítés összetartozását, mely elvet a vasbeton szerkezetek formálásánál is felhasznál. A magyar építészet útját az európai funkcionális és szerkezeti progresszió, a saját hagyomány s keleti előzményeinek társításában látja - áll az életművét bemutató kiállítás anyagában.

Az építészet újabb épületein a kő szerkezeti alkalmazása mellett egy dekoratív „kőstílus” kialakítására tesz kísérletet. Indiai útját követő írásában a nyugati lineáris illetve a keleti ciklikus fejlődési elmélet szintézisét fogalmazza meg. Medgyaszay szerint az építőművészet fejlődését a visszatérő nagy ritmusok, a jelenségek más-más módon való ismétlődése jellemzi.

A vándorkiállítás Magyarországról indult útjára, első megállója Miskolc volt, azóta az ország több pontján bemutatták már. A kiállítás anyaga aztán több részre szakadt, Erdélyben román, Őrvidéken német és Felvidéken szlovák nyelvre is lefordították. Sőt egy része Új-Delhibe is eljutott, hiszen Medgyaszay a két világháború között a magyar indiai kapcsolatokat is kutatta.

Fotó:  Virsinszky Tamás

A tárlatot - melynek kurátora Potzner Ferenc - Felvidéken eddig Kassán, Komáromban és Ógyallán mutatták be. Rimaszombatban előzetes bejelentkezés alapján ([email protected]) 2018. július 31-ig munkanapokon 8.00 és 16.00 között látogatható.

medgyaszay_kiallitas_03.jpg
Galéria
+9 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.