Mátyusföld sikeresen felzárkózott a magyar népmesemondásban
Lezajlott az Ipolyi Arnold Magyar Népmesemondó Verseny X. évfolyamának mátyusföldi regionális elődöntője. A rendezvénynek ezúttal is Zsigárd adott otthont.

Május 16-án rendezték meg Zsigárdon a legnépszerűbb magyar népmesemondó versenyt. A szakmai zsűri ezúttal is három kategóriának elnökölt. A mátyusföldi városokból és falvakból érkező versenyzőket és felkészítő pedagógusaikat Mézes Rudolf, a Csemadok nyugati regionális alelnöke köszöntötte, és ismertette a szervezési útmutatókat.
A verseny ezúttal három helyszínen zajlott, a legkisebbek a községi hivatal dísztermében, a második kategória a kultúrházban versenyzett, míg a legnagyobbakat a helyi kulturális információs központ (KIC) fogadta be.
A népviseletbe öltözött lányok és kalapos legények ízes szólással adták elő a prózájukat, majd kézműves foglalkozáson vehettek részt a KIC termeiben.
A kedvezőtlen időjárás miatt a zsigárdi tájház megtekintése ezúttal elmaradt.
Baranyai Alajos, Zsigárd polgármestere is köszöntötte a versenyzőket. Portálunknak elmondta, biztatják a helybeli iskolásokat, hogy készüljenek a versenyre, hiszen
nagyon fontos az édes anyanyelv megőrzése, és az írók, költök, népmesegyűjtők megismerése.
A falu első embere szerint ezzel a gyerekek öntudatra is nevelődnek.
Szanyi Mária, néprajzkutató, az első kategória zsűrijének elnöke úgy nyilatkozott a ma7-nek, ez a verseny jó alkalom arra, hogy visszahozzuk a köztudatba a régi népmesemondó gyakorlatot.
„Valamikor a családokban sok alkalom volt a mesemondásra. A gyerekek rendszerint a nagymamákra voltak bízva, leültette a kicsiket és mesélt. Különféle munkaalkalmak, mint a tollfosztás, kukoricafosztás során is meséltek, felnőttek a felnőtteknek, de a gyerekek is ott ültek és hallgatták. Ma ezek az alkalmak már megszűntek, a modern világ a technológia felé irányul, de az élő mese pótolhatatlan” – fejtette ki Szanyi Mária, aki szinte a kezdetek óta zsűrizi az Ipolyi Arnoldról elnevezett versenyt. Hozzátette, a színvonal évről évre emelkedik.
A néprajzkutató kiemelte, különbség van prózamondás és népmesemondás között.
A mesemondásnál szabad visszatérni a szöveggel, és lehet improvizálni, színészkedni, szórakoztatni, míg a prózamondást szigorú szabályok kötik. Örülnek a visszatérőknek, és különösen a csevegő óvodás korosztálynak.
„A mesemondóverseny egy komoly tehetséggondozó megmérettetés. Mátyusföldön különösen népes a mezőny, és mindig figyelemmel kísérjük azokat, akiket továbbjuttatunk. A palóc mesemondás különleges és sokkal mélyebb hagyományokra tekint vissza, de örülünk annak, hogy most már Mátyusföld és Csallóköz is felzárkózik” – tette hozzá a zsűri elnöke.
I. kategória
Bugár Zsombor Nádszeg
Menyhárt Zsolt Nádszeg
Szullo Vanda Vágsellye
II.kategória
Bitter Karolína Negyed
Csiba Márió Nagyfödémes
Karvai Vittorio Negyed
Pleva András Álmos Alsószeli
Szőke Donát Hidaskürt
III. kategória
Alföldi Dóra Nádszeg
Bukovský Dorottya Deáki
Lénárt Dóra Felsőszeli
Nagy Georgina Negyed
Háromszoros országos győztesként az idei országos döntőre meghívást az alsószeli Pleva Levente kapott.
