2018. október 2., 09:24

Mátyás királyról is megemlékeztek a magyar népmese komáromi ünnepén

Hatodszor csatlakozott a Magyar Olvasástársaság által meghirdetett felhíváshoz, s rendezett műsoros délutánt a magyar népmese napja alkalmából a komáromi székhelyű Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület. Október 1-én, azaz a Benedek Elek író születésének 159. évfordulója utáni napon a Kossuth téren gazdag népmesekincsünket közösen ünnepelte a város apraja-nagyja, miközben a Mátyás király-emlékévről is megemlékeztek.

Magyar népmese napja KN
Galéria
+20 kép a galériában
Fotó: Nagy-Miskó Ildikó
Sokrétű a népmesék szerepe a személyiségformálásban

A népmese napja egy határon átívelő kulturális és társadalmi esemény, melyet a Magyar Olvasástársaság 2005-ben hívott életre. Minden évben magánszemélyek, közösségek és intézmények is társulhatnak a mozgalomhoz, amely célja a magyar népmese kultúrájának ápolása és megerősítése.

A Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület (JKME) 2013-ban úgy határozott, hogy ezentúl a gyermekekkel még jobban igyekszik megismertetni és megszerettetni a bölcsességekben gazdag népmeséket. Azok ugyanis döntő szerepet játszanak a személyiség alapjainak formálásában, a mesehallgatót közelebb hozzák saját kultúrájához, nyelvéhez, önismeretéhez és identitástudatához.

Őszi hangulatot árasztott a "jókais" tanulók műsora

A JKME a népmese komáromi ünnepe, illetve Benedek Elek (1859. IX.30 – 1929. VIII.17.) születésnapja alkalmából idén is közös, egyazon időpontban zajló mesélésre szólította fel Komárom magyar tannyelvű iskoláit és óvodáit, bizonyítva, hogy Komáromban él a magyar népmese.

Az ünnepségen Lalák Karolin, a helyi Jókai Mór MTNY Alapiskola tanulója népdalokat énekelt, annak II. A és B osztályos növendékei pedig őszi hangulatot árasztó, népies zenés-táncos összeállítással szórakoztatták a családok apraját-nagyját. Jó szokás, hogy minden évben más-más helyi alapiskola mutathatja be egy-egy színházi vagy bábelőadását, amellyel a tanév során a versenyeken is sikeresen szerepelnek.

Időutazás Mátyás királyhoz és okos feleségéhez

A szervezők felkérésére Szabó Csilla, az idén 25 éves, örsújfalui ÉS?! Színház rendezője a Mátyás király-emlékév alkalmából felolvasta a Mátyás király okos felesége című népmesét, amely mondanivalóját meg is beszélte hallgatóságával.

Könyvjutalmak a kis piktoroknak és torkosság a közönségnek

A gyerekek a térre idén is magukkal hozták a kedvenc meserészleteiket és azok szereplőit ábrázoló saját készítésű rajzaikat. A helyszínen készítőik közül 10 alapiskolást és 10 óvodást sorsoltak ki, akik a JKME értékes könyvjutalmában részesültek. Egy újabb szabadtéri kiállítás keretében pedig ismét bemutatták az előző évi mesenapi rajzokat. Hagyományosan azok egyike, Németh Laura, a Munka utcai MTNY Alapiskola tanulójának rajza alapján készült el az idei meghívó, ügyességét a szervezők szintén mesekönyvvel jutalmazták.

„A gyerekek által készített rajzok közül mindig egyesületünk vezetőségi tagjaival együtt választjuk ki azt a művet, amely majd felkerül az aktuális mesenapra csalogató meghívóra. Általában sok szép rajzot kapunk, és nem is versenyeztetni kívánjuk a kicsiket, hanem mindig azt a rajzot keressük, amelyből könnyen készíthető alkalmas meghívó“ – mondta el a főszervező, Keszegh Margit, a JKME elnöke. 

Azt is megtudtuk: a szervezők nem titkolt szándéka, hogy a komáromi gyerekeket olyan közösen átélt élményekkel gazdagítsák, amelyek Komáromhoz kötik őket, s erősítik bennük a városuk iránti szeretetet.

Az élményeken kívül pedig valamennyi jelenlévő gyermek torkosságokat is kapott. A rendezvény Komárom város anyagi támogatásával valósulhatott meg. Aki nem hiszi, járjon utána!

Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Magyar népmese napja KN
Galéria
+20 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.