2019. június 6., 13:50

Korszerűbb feltételek várnak a madari rendelőintézetben

Az orvosi ellátás és a szűrővizsgálatok elérhetőségének javítása kistelepülések határon átnyúló együttműködésével – ezzel az elnevezéssel írták ki azt a határon átnyúló INTERREG-es pályázatot, amely keretében felújították a madari gyermekorvosi és körzeti orvosi rendelőt. A korszerűsített rendelőintézetben a helyi lakosság a korábbinál sokkal jobb viszonyok között veheti igénybe a két orvos nyújtotta szolgáltatásokat.

Madari orvosit
Galéria
+6 kép a galériában
Fotó: Jakab István

A magyarországi Ács településsel közösen megvalósított projekt mindkét helyen a szociális, egészségügyi, infrastrukturális és a kapcsolódó szolgáltatások minőségi feltételeinek javítását tűzte ki célul. A projekt, amely menedzsere Csókás Judit volt, teljes költségvetése: 199.785,62 eurót ért el.

A szükséges összeg 85 százaléka uniós támogatás, 10 százaléka nemzeti társfinanszírozásból származik, 5 százaléka pedig e községek önköltsége. Az elnyert uniós pénzből 81 946,80 eurót kapott a Komáromi járásban található Madar. Az ottani projekt értéke 96 408 euró, amihez 9 640,80 eurónyi állami támogatás érkezett, a fennmaradó önköltség pedig 4 820,40 euró.

Fotó:  Jakab István

Édes István, Madar polgármestere portálunknak elmondta:

a községi önkormányzat a rendelőintézet kialakítása céljából a XX. század 70-es éveiben vásárolt meg egy háromszobás családi házat.

Az akkori épület-átépítés óta abban további felújítás nem történt.

„Az Ács községgel közös projektünk kapcsán nemrég sor került a belső felújításra, egyebek mellett a külső és belső nyílászárók, a fűtési rendszer, a talajburkolat és a csempék cseréjére, gipszkartonozásra. Továbbá modern orvosi segédeszközöket, rendelői és várótermi berendezéseket, hűtőszekrényt is vásároltunk a rendelőintézet részére.

Fotó:  Jakab István

Az épület tetőzetének és villanyhálózatának cseréjét községi pénzből oldottuk meg.

Az elavult, rongyokba tekert alumínium drótokat nem akartuk meghagyni a felújított falakban, ám új hálózat kialakítására a projektpénzből nem költhettünk. Ezért az infrastrukturális célokra kapott 46 ezer eurót, illetve a vonatkozó önköltséget testületi döntés alapján további jelentős összeggel egészítettük ki. Ha ugyanis kimaradt volna a tetőcsere, akkor a régi tetőzet huzamosabb esőzések idején esetleg beázhatott volna, megrongálva a felújított falakat is“ - sorolta a megvalósult munkálatokat.

Azt is megtudtuk: a projekttámogatás másik felét – a pályázati kiírással összhangban például beteggondozó-kurzusok és a helyes életmód elsajáttítatását szolgáló előadások, illetve betegség-megelőző vizsgálatok és egészségügyi mérések megtartására fordították. Továbbá a szociális létesítmények működésével kapcsolatos, határon átnyúló tapasztalatcsere is zajlott.

Fotó:  Jakab István

„E projekt megvalósításába a helyi oktatási intézményeket, valamint a különböző életkorú, köztük a nyugdíjas és - a terepmunkásaink közreműködésével - a szociálisan hátrányos helyzetben levő polgártársainkat is bevontuk. A projektpartner Ács város peremvidékén pedig szociális otthont újítottak fel a kapott támogatásból“ - tette hozzá.

Arról is értesültünk, hogy

felváltva, más-más időpontban ugyanaz a körzeti és gyermekorvos rendel Madaron és Bátorkeszin.

Fotó:  Jakab István

„Ivan Fronc körzeti orvos minden hétköznap a betegek rendelkezésére áll, a gyermekeket ellátó Hajtman Margit doktornő pedig szerdánként rendel nálunk.“

Mivel a mindössze 5 kilométerre fekvő nagyközségben, Bátorkeszin egyre korszerűbb körülmények között nőgyógyászati, fogorvosi, diabetológiai és rehabilitációs szolgáltatásokat is nyújtanak, a csupán 1 360 lakosú Madaron nem tervezik az egészségügyi ellátás további bővítését.
Madari orvosit
Galéria
+6 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.