Kárpát-medencei búzaszentelő ünnepség Hanván - GALÉRIÁVAL
Idén a Rimaszombati járásban található Hanva község adott otthont a Kárpát-medencei búzaszentelő ünnepségnek, amelyet a Magyarok Kenyere - 15 millió búzaszem program központi nyitóeseményeként tartanak számon.

A Magyarok Kenyere Alapítvány, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara rendezésében megvalósuló ünnepséget minden évben más külhoni térségben tartják meg, ezáltal is erősítve az összetartozás és a szolidaritás eszméjét. A tavalyi házigazda a székelyföldi Nyárádszereda volt, ebben az évben pedig a felvidéki Hanvára került sor. A társszervezést a Szlovákiai Agrárkamara és a Gazda Polgári Társulás a helyi Agrárius Kft.-vel közösen vállalta.
A rendezvényen Patasi Ilona, a Szlovákiai Agrárkamara elnöke köszöntötte a résztvevőket. Elmondta, hogy a felvidéki mezőgazdászoknak is meg kellett küzdeniük az időjárás viszontagságaival, az energiaválsággal, a koronavírus és az ukrajnai háború következtében kialakult helyzettel. Mindezek ellenére az adakozó kedv megmaradt, amelyet az is bizonyít, hogy 2022-ben a felvidéki falugazdászok 94 tonna búzát gyűjtöttek össze, 15 gyűjtőponton több mint kétszáz adakozótól. A búzát a gútai malomban őrölték meg, majd a szociális intézményezek, óvodák és rászoruló családok között osztották szét a 38 tonna lisztet.
Közölte továbbá, hogy a gazdák az elmúlt napok csapadékos időjárásának köszönhetően bíznak a jó termésben, az agrárkamara pedig idén is számít az adományaikra, amivel bekapcsolódnak a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem programba.
Pánczél Károly, a Magyar Országgyűlés Nemzeti Összetartozás Bizottságának elnöke a nemzeti összetartozás szép ünnepének nevezte ezt a napot. Mint rámutatott a búzaszentelésben, a zöldellő vetésben, az aranysárgán ringó búzaföldeken, az aratás időszakán és a szorgos kezek munkájában mind ott van a teremtő, ott van maga a szakralitás. A búzát a Kárpát-medencei magyarok számára legfontosabb növénynek nevezte, a Magyarok Kenyere programban pedig jól tükröződik maga a nemzeti összetartozás.
– hangsúlyozta, majd utalt a határon túli magyarok és az anyaország egymásra utaltságára. Testvértelepülések, barátságok, testvériskolák, gazdaságélénkítő támogatás, a Baross program, óvodaépítési program, iskolabusz program, vagy a kulturális támogatások - ez mind-mind a nemzet összetartozása, s azt mutatja, hogy Magyarország felelősséget visel a határon túli magyarokért. Ennek a szellemiségnek része a 15 millió búzaszem program is.
Forró Krisztián, a Szövetség elnöke kiemelte, hogy a búzaszentelés évszázadok óta összekapcsolódik a jövőbe vetett hittel, a közösséget megtartó gyümölcsével és a mindennapi kenyerünkkel.
– jegyezte meg Forró Krisztián, rámutatva, hogy a magyar Szövetség most egységesebb és céltudatosabb lehet, mint korábban bármikor volt. Gömör mint annyiszor a múltban, most is jó példával járt elöl. A Rimaszombati járás egységesen kiállt a Szövetség mellett, s azt sem felejthetjük, hogy a múlt ősszel közösségünk éppen itt, Gömörben lépett nagyot előre. A Szövetség színeiben itt kapta meg a választók bizalmát a legtöbb polgármester, hívta fel a figyelmet a párt elnöke.
Egységben mozdultunk meg a kárpátaljai nemzettársainkért, de ugyanilyen lélekemelő kezdeményezés a Magyarok kenyere – 15 millió búzaszem program. Ez a program egyesítette a gazdálkodókban a szolidaritás eszméjét, megmutatva ezzel az összefogás eredményét. A program elindítása óta megszázszorozódott a felajánlott mennyiség. A számok nyelvén ez 600 tonna lisztet, 10 ezer gazdálkodót, százezer éhes szájat, 15 millió búzaszemet és egy nemzetet jelent - ismertette.
Jakab István, az Országgyűlés alelnöke, a MAGOSZ elnöke kijelentette, hogy nem a szavak szintjén tartozunk össze, hanem a tettek, a cselekvés szintjén. Az, hogy valamennyi nemzetrészből – Kárpátaljáról, Erdélyből, Vajdaságból – vannak itt gazdák azt mutatja, hogy az egység gyakorlatban is megvalósul.
"A Kárpát-medence különböző területeiről összehordott gabonát összeöntjük és ebből megőrölve, a lisztből kisütve, elkészítjük a magyarok kenyerét. Az első évben 10 tonna jött össze, mára csaknem ezer tonna lett. Ma már ez nem csak a búzáról, hanem a lélekben megvalósuló közösségépítősről szól és arról, hogy érezzük, értjük egymás gondjait és segítjük egymást ahol tudjuk. Nemcsak lisztet, búzát, hanem vetőmagot úgyszintén biztosítunk, mert nemcsak halat, hálót is adni akarunk" – tette hozzá a MAGOSZ elnöke.
A hanvai diakóniai központ udvarán ökumenikus istentisztelet is tartottak, amelyen Nt. Nagy Ákos Róbert, a Gömöri Református Egyházmegye esperese, Lisák Viktória, rimai evangélikus esperes és Bize Norbert, Abafala katolikus plébánosa szolgált.
Az eseményen Nagy Eszter Réka, Ferenc Veronika, Agócs Sándor tárogatóművész, a hanvai Tompa Mihály vegyeskar, a Tornaljai Csemadok Andante kórus, valamint a Thomasz Band színesítette a programot. Majd a nap hagyományos záróakkordjaként a résztvevők huszárok felvezetésével, zászlókkal vonultak a búzatáblához, ahol megvalósult a búzaszentelés.
