2019. október 3., 11:46

Jó úton halad a Mocsáry Lajos Alapiskola

Aki belép a füleki Mocsáry Lajos Alapiskolába, rögtön „varázsszavakkal” találja szemben magát. „Bocsánat, köszönöm szépen, légy szíves, ne haragudj, büszke vagyok rád”….és a sort még lehet folytatni. Ebből a pár szóból is kitűnik, hogy az intézmény vezetése és pedagógusai milyen elvek mentén haladva oktatják és nevelik diákjaikat nap mint nap.

mocsary-suli6.jpg
Galéria
+6 kép a galériában
Fotó: Mocsáry Lajos Alapiskola

A füleki Mocsáry Lajos Alapiskola a város két magyar tanítási nyelvű intézménye közül az egyik. Néhányan úgy emlegetik, hogy a „cigány iskola”. S bár tanulóik 95%-a valóban roma, ez a kifejezés nem fedi a valóságot. Diákjaik különféle versenyeken méretnek meg és sorra nyerik a díjakat. Kimagasló eredményeket érnek el az intézmény által szervezett Hallottad-e hírét regionális népdalversenyen, az Ipolyi Arnold Népmesemondó Versenyen, vagy akár a Tompa Mihály Országos vers-és prózamondó versenyen.

Fotó:  Mocsáry Lajos Alapiskola

Természetesen, mint minden intézményben, itt is vannak problémák. A gyakori hiányzások, az iskolakerülés megnehezíti a pedagógusok munkáját.

A tanári gárda viszont, sok esetben szabadidőt nem sajnálva dolgozik azon, hogy rácáfoljanak a cigány iskola bélyegre, és diákjaikból felelősségteljes felnőttet neveljenek.

Megkérdeztük a felső tagozat néhány pedagógusát, milyen problémákkal szembesülnek leggyakrabban, és hogyan próbálnak ezekre megoldást találni.

Fotó:  Mocsáry Lajos Alapiskola
 

Molnár József: Kezdő osztályfőnök vagyok, de már az első néhány hétben feltűnt, hogy a diákok otthon kevés időt töltenek az órákra való felkészüléssel, a házi feladat megírásával. Emiatt óra elején és végén is sokat ismétlek velük, így több marad meg a fejükben a tananyagból.

Van, hogy a tanítás végén a gyengébb diákokkal külön is foglalkozom, együtt írjuk a házi feladatot.

Természetesen ez a probléma nem érint mindenkit, de akire érvényes, azzal igenis külön kell foglalkozni.

Fukács Csilla: Nekem idén kilencedikeseim vannak. Ötödikben nálunk is a tanulás volt a legfőbb probléma, de mostanra, mivel érett fiatalok lettek, a szexuális nevelésre fektetünk külön hangsúlyt.

Együttműködünk a zólyomi prevenciós központtal, akik felvilágosító előadást tartanak lányoknak és fiúknak egyaránt.

Az osztályfőnöki óra keretében is szinte csak ez a téma, hisz már nagyobb az érdeklődésük a másik nem iránt, ezért sok kérdés felmerül bennük, de otthon nem merik megbeszélni, ezért az iskolában kapnak rá választ. Hál’istennek teljesen nyitottan tudnak kommunikálni, ezért mindenképpen pozitív irányba haladunk.

Fotó:  Mocsáry Lajos Alapiskola

Soós Erika: Az osztályomban több a szociálisan hátrányos helyzetű diák. Úgy vettem észre, hogy a családjukon belül nincs meg az a személy, aki meghallgatná őket. Ezért én vagyok az, akivel meg tudják beszélni a problémájukat, akitől a kérdéseikre választ kapnak. Az iskola ez esetben másodlagos családként, az osztályfőnök pedig tanácsadóként is funkcionál. 

Gál Zsuzsanna: Több éve nevelési tanácsadóként is dolgozom az iskolán. Hetedikes koruktól kezdve sokat beszélgetek a diákokkal, ki hol szeretné folytatni a tanulmányait, mit szeretne elérni élete folyamán. Javarészük a nyolcadik évfolyamban már rájön, hogy ha szeretnének érvényesülni az életben, ahhoz tovább kell tanulniuk. Legtöbbjük szakközépiskolába készül, hogy szakmát kapjanak a kezükbe. A legkedveltebb szakok az asztalos, az autószerelő, a fodrász. Viszont a továbbtanulásban a szülőnek is fontos szerepe van.

Fotó:  Mocsáry Lajos Alapiskola

„A szülőket két csoportra osztanám- veszi át a szót Kotlár Ildikó, igazgató- Van, aki szeretné, hogy gyermeke továbbtanuljon, és van, aki ezt nem igazán támogatja. Utóbbi főként a szegény és hátrányos helyzetű családokra érvényes. A romáknál ugyanis hagyomány, hogy a lányok 15 évesen férjhez mennek, 16 évesen gyermeket szülnek, számukra ez a természetes. Ők is így nőttek fel, és úgy vélik, gyermekeiknek is ezt az utat kell folytatni”.

Az odafigyelés, a felvilágosító órák, az osztályfőnökkel való bizalmi kapcsolat és az inkluzív oktatás eredményei már láthatók, viszont továbbra is gondot okoz a rengeteg hiányzás és az iskolakerülés.

„Ezt a problémát családlátogatással próbáljuk orvosolni. Ilyenkor látjuk testközelből, hogyan élnek ezek a gyerekek. A háttérben sok befolyásoló tényező megbújhat. Pl. nincs hol lakniuk, nincs pénzük az utazásra, otthon kell segíteni, stb. Ezért a szülőkkel közösen próbálunk megoldást találni”- magyarázta az igazgató, hozzátéve: a szociális terepmunkásokkal is szorosan együttműködnek.

Fotó:  Mocsáry Lajos Alapiskola

„Ahhoz, hogy még jobb eredményeket tudjunk felmutatni, kisebb létszámú osztályokkal kellene dolgoznunk, hogy minél többet foglalkozhassunk a tanulókkal. Valamint az asszisztensekből is hiány van, pedig nagy szükség lenne a segítségükre. Jelenleg három asszisztens foglalkozik a diákokkal, de még ugyanennyi kellene”- mondta az igazgató.

Kotlár Ildikó az inkluzív oktatás szükségességét is kiemeli. „A gyerekek nagy szeretettel járnak ezekre a szakkörökre, és közben az iskolánk is szépül. A fiúk legutóbb osztályokat festettek, padokat újítottak, a lányok pedig főznek, háztartási és gyermeknevelési alapismereteket szereznek.”

A szakkörök által a diákok délután 4-5 óráig is az épületben tartózkodnak. Ezáltal hasznosan töltik az idejüket, nem pedig az utcákat róják. Az intézmény diáklétszáma jelenleg 303, ebből 42 gyermek külföldön tartózkodik.
mocsary-suli6.jpg
Galéria
+6 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.