2022. április 3., 08:45

Hímzések, szőttesek, csipkék versenye - KÉPEKKEL

Kétévente rendezik meg a Kárpát-medencei Népi Textilfesztivált, amelynek idei győztese hímzés kategóriában a Barkó Kézműves Egyesület lett a Felvidéki Népi Hímzőkörrel közösen.

kézművesség
Galéria
+2 kép a galériában
A nyertes alkotások
Fotó: Barkó Kézműves Egyesület/ Felvidéki Népi Hímzőkör

Az idei, „Ünnepre készülve” témájú kiírásban a hímzés, szövés, csipke, nemez és viselet területek ünnepeken viselhető munkáit várták. Több mint 400 alkotó 1632 darab alkotása között ott voltak a Barkó Kézműves Egyesületnek a Felvidéki Népi Hímzőkörrel közösen készített tárgyai.

Egy régen Fülekpüspökiben talált gyönyörű terítő mintáit dolgoztuk fel. Egyik végén egy életfás minta látható, a másikon pedig egy csillag közepéből 4-4 virág ágazik szét. Ez adta az alapot, ebből terveztük a beadott pályázati anyagot

– részletezte Benko Tünde, a Felvidéki Népi Hímzőkör vezetője.

– A barkók szívesen használták a szálszámolásos laposhímzés technikáját, amely nem szokványos a magyar textíliá-kon. A kiválasztott szedettes szőttes nemcsak lehetőséget adott a fent említett technika alkalmazására, de különleges egyedi mintázata igazi kihívást jelentett a tervezés során – tette hozzá Farkas Éva, a Barkó Kézműves Egyesület vezetője.

Az alkotók, Tőre Éva (Füleksávoly), Szabó Klára (Losonc), Anderko Andrea (Losonc), Gyetvai Zsuzsanna (Fülek), Agócs Anna (Ajnácskő), Krajcsa Ildikó és Benko Tünde (Gömörsíd) komoly gyűjtőmunkát is végeztek az elmúlt időszakban. Tudatosan terveztek, próbálkoztak a környékünkön gyűjtött minták feldolgozásával.

– Szerettük volna, ha a szakmai zsűri megnézi, és véleményt mond a munkánkról. Illetve szerettük volna megmutatni azt is, hogy a mi vidékünkön is gyönyörű hímzések, szőttesek maradtak fenn, és tudjuk, hogy olyan formában, mint ahogy azt annak idején használták, már nem lehet, mivel nagy része a fennmaradt textileknek már funkcióját vesztette. Ezért a mai kornak megfelelően alkalmaztuk a hímzéseket, hogy egy mai lakásban is esztétikusan mutassanak, és megfeleljenek a kor igényei-nek – mondta Tünde.

A nyertes alkotások
A nyertes alkotások
Fotó:  Barkó Kézműves Egyesület/ Felvidéki Népi Hímzőkör

A Felvidéki népi hímzőkör 2021-ben jött létre a Barkó Kézműves Egyesület és a Motolla Kézműves Baráti kör együttműködésével, amely felvállalta a már felgyűjtött tájegységeink mintakincsének feldolgozását.

– Tagjai nemcsak lelkesek, de felkészültek is, másrészt mindenképpen szükségesnek éreztük, hogy a komoly gyűjtőmunkánk eredményét minél szélesebb körben megismertessük – részletezte Farkas Éva.

Az első díj elismerés, amely büszkeséget és hatalmas örömet jelent, hiszen ezáltal a felvidéki barkók bekerültek a magyar kézművesek által elismert alkotók közé. A munka természetesen ezután sem áll meg. A hímzőkör tagjai javában készülnek a XXX. Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázatra. Olyan ruhát és hozzá tartozó kiegészítőket készítenek, amely egy régi gömörsídi fényképen látható viselet alapján készül.

– Ezt a felvételt Farkas Éva küldte nekünk, inspirációnak. Közben kiderült, hogy az egyik hímzőtársunk apósát ábrázolja kisfiú korában az édesanyjával, akinek a képen viselt ruháját fogjuk feldolgozni a füleki Koós Krisztina közreműködésével, aki kiszabja és megvarrja a ruhát – mondta Benko Tünde. Hogy az elkészült viselet ne csak a szekrényben álljon, Tünde lányára, Kovács-Benko Fruzsina Borbála népdalénekesre szabják, amit színpadi fellépésein fog majd viselni a további kiegészítőkkel együtt, ami cipőt, táskát, hajdíszt és ékszereket jelent.     

Megjelent a Magyar7 2022/13. számában.

a-nyertes-alkotasok-3-foto-barko-kezmuves-egyesulet-felvideki-nepi-himzokor-archivuma
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.