2022. május 6., 14:15

Hazát faragva gondolattal és vésővel

Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést vehetett át a népművészet és a fafaragás területén folytatott értékmentő és közösségépítő tevékenysége elismeréseként Ulman István várhosszúréti fafaragó, a népművészet mestere.

ulman
Fotó: Fábián Gergely

Ulman István a hetvenes években egy erdélyi kirándulás során döbbent rá, hogy Gömörben Erdélyhez képest csak lappang a népi mesterség. Látva az ottani élő népművészetet arra gondolt, Gömörben is fel kell éleszteni. Autodidakta módon tanult, kezdetben saját készítésű szerszámokkal. Az első nagyobb munkáját Löffler Bélának köszönheti. 

A millecentenárium éve, 1996 sorsfordulót jelentett életében. Akkor találkozott Baffy Lajossal, akivel azóta is együtt faragnak. Hírük messzi vidékekre eljutott, de a gömöri régióban is lépten-nyomon kezük munkájával, kopjafáikkal, szobraikkal, domborműveikkel, szoborfáikkal, keresztfáikkal, kapuikkal, kútjaikkal, faragott bútoraikkal, de játszótereikkel, buszmegállóikkal és tornácaikkal is találkozhatunk. Saját motívumvilágot találtak ki, szkíta, perzsa, gömöri és erdélyi mintakincsből ötvözött saját világot faragnak. Ulman István és munkatársai művészi tevékenységét az egyediség, a mívesség, az odafigyelés, a befektetett munka és sajátságos szellemiség jellemzi.

A Magyar Arany Érdemkeresztet Hetey Ágota, Magyarország kassai főkonzulja adta át.

 – Amikor valaki már fiatalon megtalálja az érzést, hogy mi, magyarok összetartozunk, aztán megtalálja azt a szerepet, amelyben a magyar kultúrához olyat tud hozzátenni, amihez istenadta tehetsége van, majd képes mindezt átadni, mindenhol maradandó „nyomokat” hagy maga után, az egyszerűen lenyűgöző – fogalmazott a főkonzul.

– A közösséget tovább tudtuk építeni alkotótársammal, Baffy Lajossal, Nagy Gyurival, aki a Gömöri Kézművesek Társulásának elnöke lett – és bár a Kézműves házat együtt építettük, de a lelket ő lehelte bele óriási munkával –, Badin Ádámmal, aki 25 éve megalapította a Meseszínházat vagy újabban Slíž Róberttel, aki hazatért édesanyja szülőfalujába és ifjú kora ellenére már most a Kárpát-medence egyik legjobb harangöntője – mondta a díjazott. Kiemelte, e közeg nélkül ő sem érhette volna el mindazt, amit ezekkel az emberekkel együtt, csoportként sikerült.

ulman
A kitüntetés átvátele után
Fotó:  Fábián Gergely
Úgy örülök neki, hogy egy ilyen csapat működik ebben a kis faluban!  Ez a kitüntetés nemcsak az enyém, hanem főleg azoké az embereké, akikkel együtt dolgoztam, akik mellettem voltak, segítettek. Köszönöm a főkonzulátusnak, a magyar kormánynak, a magyar népnek, hogy odafigyelnek ránk.

Ulman István gondolattal és vésővel hazát faragott a kézműveseknek, a gömöri magyaroknak. Munkáival és egész lényével példát mutat, hogy ne hagyjuk el, hanem vigyük tovább magyarságunkat és a benne rejlő értékeinket.   

Megjelent a Magyar7 2022/18. számában.  

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.