2018. december 5., 14:15

Határon átnyúló Erasmus+ programban vett részt a füleki Daxner utcai óvoda

A füleki Daxner Utcai Óvodában lezárult az a kétéves Erasmus+ határon átnyúló program, melynek célja, hogy a pedagógusok a néphagyományok mentén fejlesszék a gyermekek zenei készségét. A foglalkozások három óvodában - Recsken, Székelyudvarhelyen és Füleken - heti szinten zajlottak.

daxner1.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Fotó: Daxner Utcai Óvoda

Balog László, projektfelelős portálunknak elmondta: 2016-ban indult a program, amely egy szakmai anyag elkészítését tűzte ki célul a zenei készségfejlesztés témakörében. „A kétéves munka egy innovatív segédanyag összeállítása köré épült, amely a zenei készség módszertanát segíti. Minden hétre egy-egy tájegységből való jeles napot, eseményt dolgoztak fel a kollégák. Bár a tematika mindhárom óvodánál ugyanaz volt, viszont mindenhol saját régiójuk kincseit vitték bele a foglalkozásokba az óvónők”- mondta a projektfelelős.

A füleki Daxner Utcai Óvoda a palóc néphagyományokat próbálta beépíteni az óvodai mindennapokba. „A gyerekek megtapasztalták, hogyan zajlott régen a szüret, a kukoricatörés, a szövés-fonás, és sok más hagyományos tevékenység. Megismerkedtek népi mesterségekkel, számos népdalt, mondókát, népi játékot, népmesét sajátítottak el, elsősorban Felvidéki, és főként Fülek környéki gyűjtésekből. A népzenével, a népi hangszerekkel élőben is találkoztak, valamint saját ritmushangszereket is készítettek”- tudatta Danica Vargová, az intézmény vezetője.

A foglalkozások nagyon eredményesek voltak, melyről számos mondóka, ének tanúskodik. Az óvoda helyiségeit pedig szebbnél-szebb kézművestermékek díszítik.

„Különböző népi hangszereket készítettek saját kezűleg, ilyen brúgattyúkat, zúgattyúkat, receficét, zörgettyűket, amit a két év folyamán nagyon aktívan alkalmaztak. Mindenki spontán használja, természetes játékába beépíti. Ezen kívül egyéb kézműves tevékenységekkel is ismerkedtek, mint az agyagozás, a szalmafonás. Leglátványosabb számunkra a bútorfestés volt, amikor a gyerekek az előkészített deszkadarabokat az apukák segítségével alkották használható tárgyakká”- ecsetelte a projekt eredményességét Szvorák Gabriella, a projektben résztvevő óvónő.

Egy- egy foglalkozás elsajátítására külső segítőket is felkértek. A Motolla műhely tagjainak jóvoltából megismerkedtek a nemezeléssel, textilmunkákkal, drótozással, bőrözéssel, és Anderko Máténak köszönhetően valódi dudaszót hallhattak.

A foglalkozások a hagyományok szeretetére, megismerésére ösztönözte a kicsiket, és a kézügyességük is fejlődött. A kézműves foglalkozások mellett a zenei készségfejlesztés volt a hangsúlyos. Erre épült a projekt is, melynek eredményeit könyv formájában tették közkinccsé a pedagógusok, és a füleki zárónapon mutatták be. „A könyvet főleg az óvónőknek ajánljuk, illetve bárkinek, akit érdekelnek a három országban összegyűjtött ünnepkörhöz kapcsolódó népi hagyományok, szokások, népdalok, népi játékok, népi kismesterségek”- emelte ki Végh Éva, a projektben résztvevő óvónő.

„A szakmai anyag segítségével a jeles napok megvalósítását, megünneplését tudják elsajátítani a pedagógusok. Tulajdonképpen felfogható egy egész évet felölelő óvodai programnak is”- tette hozzá Balog László, hangsúlyozva: a kötetet szeretnék minél több magyar óvodába eljuttatni, hogy a magyar néphagyományok gyakorlása másutt is a mindennapok részévé váljon.

daxner1.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.