2019. január 23., 12:05

Gútai szakbizottságosdi – kérdőjelekkel

Heves vita kísérte az egyes szakbizottságok összetételével kapcsolatos döntéshozatalt, elsősorban az iskolaügyi és kulturális bizottsági tagok névsorának beterjesztését az új gútai önkormányzat második ülésén.

gútai városi hivatal
Fotó: Gúta-Kolárovo Facebook
A Corvin Mátyás Alapiskolának nincs képviselője az összevont bizottságban

„Több önkormányzati képviselő nemtetszését fejezte ki az új iskolaügyi és kulturális bizottság összetételének beterjesztése kapcsán. Hiányolták, hogy a 11 tagú bizottságban nincs képviselve az összes helyi oktatási és kulturális intézmény. Ahogy azt az ülésen is elmondtam: az fizikai képtelenség lenne. Előzőleg 9 taggal külön működött az iskolaügyi bizottság, amelyben valamennyi intézmény képviselve volt. Gútán a következő 8 érintett intézmény van: 2 magyar és 1 szlovák tannyelvű önkormányzati alapiskola, illetve 1 egyházi alapiskola, továbbá a szabadidőközpont, a művészeti alapiskola, valamint 1-1 magyar és szlovák nevelési nyelvű óvoda. Mivel az egyházi alapiskolát és a szabadidőközpontot egyazon személy képviselte, így a speciális alapiskola képviselője is belefért a volt bizottságba“ – magyarázta Madarász.

A városi önkormányzat döntése értelmében most összevont iskolaügyi és kulturális bizottság alakult. E lépést az ülésen megtámadta az ellenzéki forTe-frakció, illetve azt az MKP-frakcióból korábban kizárt Samu István képviselő több független társával együtt szintén fájlalta.

„E bizottság tagjainak összeválogatása elnökként az egyszemélyes jogköröm. Abban a városi művelődési központ (vmk) és a helyi kulturális egyesületek képviselőinek is helyet kellett adnom. Az intézményi és gondolati sokszínűségen kívül figyelembe kellett vennem városunk nemzetiségi viszonyait is, hogy a helyi szlovákság érdekei se csorbuljanak. Tehát olyan személyeket választottam ki, akik a kultúra és az oktatásügy területén véleményformálóak. Egyeseknek azonban nem tetszett az, hogy a Corvin Mátyás Alapiskolából senki sem lett bizottsági tag. Előzőleg ezen intézmény öt olyan pedagógusát szólítottam meg, akikkel el tudtam volna képzelni a közös bizottsági munkát. Ők visszautasították az ajánlatomat. Bár az iskola egyik pedagógusa, Samu István jelezte, hogy szívesen lenne bizottsági tag, vele azonban az eddigi tapasztalataim alapján nem tudom elképzelni az együttműködést“ – mondta el a továbbiakban.

Az ellenzék Angyal Béla és Samu István bizottsági tagságát javasolta

A bizottságból kimaradt képviselők azonban ragaszkodtak ahhoz, hogy Angyal Béla és Samu István utólag mégis kerülhessen be abba. A vonatkozó bizalmi szavazás során azonban ezt a testület elutasította.

„Ferencz László független képviselő azt javasolta, hogy az általam kiválasztott bizottsági tagok közül Mayer Jánost, a vmk igazgatóját és a kultúra területén is aktív Murányi György volt iskolaigazgatót vegyük ki a bizottsági tagok közül. Helyükre szánták az általuk javasolt két képviselőt: Angyal Bélát és Samu Istvánt. Mivel a témával kapcsolatos egyetlen módosító javaslatról szavaztunk, s azt a képviselők többsége elutasította, megmaradt az általam beterjesztett bizottsági összetétel. Ellenben megfigyelőként minden képviselőnek joga van részt venni a bizottsági üléseken. Bár szavazati joggal csak a bizottsági tagok rendelkeznek, ám a bizottság azokon a működési rend értelmében a többieknek is szót adhat“ – ismertette a fejleményeket.

Több képviselő és kevesebb városi alkalmazott legyen bizottsági tag   

Portálunk ez ügyben szót adott az ellenzéki forTét képviselő Angyal Bélának is.

"Fájlaljuk, hogy minket, önkormányzati képviselőket nem vettek be az iskolaügyi és kulturális szakbizottság tagjai közé. Pontosabban fogalmazva: a 11 tagú bizottságnak csupán az elnöke, Madarász Róbert önkormányzati képviselő, a többiek a városi fennhatóságú intézmények, szervezetek statutáris képviselői, illetve alkalmazottai. Ráadásul mindnyájan MKP-sok. Például a városi művelődési központnak az igazgatója és annak a helyettese is bekerülhetett a bizottságba. Úgy véljük, hogy egy intézményigazgató ne legyen annak a bizottságnak a tagja, amely az ő munkáját, illetve jelentéseit is értékeli, valamint a béréről és az adott intézmény költségvetéséről is szavaz“ – fejtette ki Angyal Béla.  

Szerinte sokkal jobb volt az előző években bevált gyakorlat: külön-külön működött az iskolaügyi és a kulturális bizottság, amelyeknek több városi képviselő is a tagja lehetett. Hozzátette: a bizottsági tagok beválogatása összefügg az egyik önkormányzati fenntartású alapiskola megszüntetésére vonatkozó korábbi szándékkal.

"Tudvalevő, hogy Madarász úr, a komáromi Marianum Egyházi Iskolaközpont igazgatója alapította a gútai egyházi alapiskolát is, amely valószínűleg nyertese lesz ezen összevont bizottság létrehozásával kezdődő folyamatnak. Félő, hogy az önkormányzati iskolák pedig a vesztesei lesznek. Annak ellenére, hogy engem és Samu Istvánt nem szavaztak be e bizottságba, annak ülésein részt kívánunk venni. Annak ellenére, hogy nincs szavazati jogunk, el fogjuk mondani a tárgyalt témákkal kapcsolatos véleményünket. Nem hagyhatjuk azt, hogy teljesen kiszorítsanak minket a fontos döntések előkészítéséből és egyebekből. Nem csak erről az egyetlen bizottságról van szó. Megalázónak tartjuk azt is, ahogy a többség az ellenzéki képviselőket ki akarja kiszorítani a döntéshozatalokból, például mi csak a kevésbé fontos közrendvédelmi bizottság elnöki posztját kaptuk meg"- fogalmazott a forTe képviselője.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.