2022. május 11., 16:08

Évekbe telhet, amíg felújítják a Szlovák Nemzeti Színházat

A Szlovák Nemzeti Színház ikonikus történelmi épülete Pozsony belvárosában már egy ideje bezárta kapuit a nyilvánosság előtt, s most a munkaügyi felügyelőség is megtiltotta annak bármilyen célú felhasználását, így az annak működése teljesen leáll. S bár ez a valaha szebb napokat megélt épület nem ezt a méltatlan sorsot érdemli, nagyon úgy tűnik, hogy hosszú évekig nem fogadhatja majd a nézőket.

Szlovák Nemzeti Színház
Fotó: TASR

Azon a helyen, ahol ma a Szlovák Nemzeti Színház történelmi épülete található, valaha a Csáky György által építettet Városi Színház állt – egy fából készült épület. A kőszínház felépítésének a tervét 1884-ben fogadta el a város vezetése, főleg a bécsi operaházban 1881-ben történt nagy tűzeset hatására. A kőszínház Pozsonyban Ferdinand Fellner és Hermann Helmer építészek tervei alapján épült meg, és 1886-ban nyitották meg – mi mással, mint Katona József Bánk Bánjával. A legutolsó nagyobb rekonstrukciója 1969-72-ben volt, ami azt is jelenti, régóta ideje volt már egy nagyobb felújításnak.

Jóval korábban kellett volna

Annak ellenére, hogy az épület állaga már hosszú ideje nem kielégítő, a kulturális minisztériumnak nem sikerült pénzt szereznie a felújításra. Az épület jelenleg már olyan rossz állapotban van, hogy szinte minden részét és helyiséget fel kell újítani.

A komplex felújítás a színház vezérigazgatója, Matej Drlička szerint minimum 2028-ig tart majd.

Ugyan a színház már tavaly május óta zárva tart, néhány alkalommal tavaly is és idén is kibérelték egy-egy rendezvény megtartására. A Nový čas tavaly szeptemberben egy mustrát is tartott az épületben, hogy felmérje az öltözők, a színpad, a lift és a díszletek állagát, a lap akkoriban úgy írt erről, szerkesztői úgy érezték magukat, mint egy horrorfilmben a látogatás során. Bár a munkafelügyelőség döntése még nem jogerős, a színház végleg bezárta az épületet.

Az épületben zajló tevékenység csak a szükséges üzemeltetésre és karbantartásra korlátozódik,

ez azt jelenti, hogy a fűtésre, az alapvető takarításra, az épület őrzése és a technológiák karbantartására” – magyarázta Izabela Pažitková, a nemzeti színház sajtótitkára, aki szerint az egyéb színpadi berendezések, mint például az ellenőrző és kommunikációs berendezések, az elektroakusztikus hangosító rendszer vagy a színpadi világítás gyakran meghibásodtak és műszakilag elavultak voltak.

Ki tudja, mikor térhetnek vissza a nézők

Bár mindenki tudta, hogy a helyzet komoly, pénzt képtelen volt szerezni az illetékes tárca a komplex felújításra. Ugyan a kormány még 2017-ben elkülönített erre a célra mintegy egymillió eurót, a pénzt végül az új színház épületére használták fel. 2021 szeptemberében a műemlékvédelmi hivatal is jóváhagyta a felújítást, de a színház vezérigazgatója már akkor felhívta a figyelmet arra,hogy nem kellene idő előtt örülni.

A jelenlegi helyzet a politikai elit sara, és a kultúrához való hozzáállásukat mutatja,

nyilatkozta akkoriban a színházigazgató, aki szerint a 2028-as év is csak egy nagyon pozitív becslés a felújítás befejezését illetően.

És valószínűleg igaza lehetett, mert 8 hónap elteltével szinte alig haladt előre a folyamat. „Jelenleg a Szlovák Nemzeti Színház a kulturális minisztériummal együtt egy megvalósíthatósági tanulmányon dolgozik, ami az átfogó rekonstrukció kivitelezési tervén alapul” – magyarázta a színház sajtófelelőse. Elmondása szerint a következő lépések a projektre, az engedélyeztetési eljárásra és magára a felújításra vonatkoznak majd.

Ezek a folyamatok időigényesek, és a közbeszerzési eljárás is meghosszabbítja azokat. Reálisan a finanszírozás biztosítása esetén a felújítás legkorábban 7 év múlva fejeződhet be”

– erősíti meg Pažitková a negatív jóslatot. A munkaügyi felügyelőség, mivel a határozat még nem emelkedett jogerőre, nem kívánt az ügyben nyilatkozni, a kulturális tárca pedig nem reagált a lap kérdéseire, hogy mennyibe kerül a felújítás, és mikor kezdődik végre el.

Elbocsátottak 16 szólistát is

Az épület bezárásának fájó következményei is vannak. A Szlovák Nemzeti Színház történelmi épületének bezárása miatt ugyanis jelentősen csökkent az operaelőadások száma, és Matej Drlička vezérigazgató szerint emiatt a színháznak csökkentenie kellett az állandó szólisták számát. Így 16 szólistát elbocsátottak, egy részüknek pedig felajánlották a külsős státuszt.

Ezt az ajánlatot azonban többen is visszautasították, ami felmondásokhoz vezetett.

Több már volt alkalmazott szerint az opera karbantartói vagy ellenőri állásokat ajánlott fel nekik. Az elbocsátott szólisták sajtótájékoztatót is tartottak a színház történelmi épülete előtt, amelyen felolvasták a kulturális miniszterhez intézett nyílt levelüket is, az üggyel még a parlament illetékes bizottsága is foglalkozott.

A megnövekedett mediális aktivitás ellenére azonban a szólistáknak és a felhívás aláíróinak nem sikerült álláspontjukról a színház vezetését meggyőzniük. Ennek egyik oka a nem megfelelő érvelés volt, de nem volt jó a színház kommunikációja sem a nyilvánosság irányába, az operakedvelő közönség ugyanis nem érti, mi történik.

Az viszont tény, hogy a Pozsony belvárosában lévő impozáns épületből elmarad és elszokik a külföldi közönség is, és a pozsonyiak meg az idelátogatók is csak kívülről nézegethetik az épületet - még jó pár évig.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.